Eflani, Demirli Köyü, Küre Türbesi


Eflani, Demirli Köyü, Küre Türbesi

Demirli köyü Eflani’nin 13 km güneydoğusunda olup , Tabaklar , Gelicek, Karacapınar istikametinden ulaşılmaktadır. Küre mahallesinde bulunan 1451 yılında yapılan Tarihi İsmail bey camii yanında türbe, eski Miskinler mezarlığı, tarihi şadırvan çeşmesi, hamam harabesi, medrese ve dükkan yerleri kısmen bellidir.


Candaroğlu hatırası olan Cami 1885-1890 yılları arası tavandan su almaya başlamış ve rivayete göre Candaroğlu İsmail bey, dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa’nın rüyasına girerek “hatıramı kurtar” demiştir. Bu durum üzerine Vali Abdurrahman Paşa 1891 yılında Camiyi tamir ettirmiştir.


Türbede Şeyh Mahmud (k.s.) meftun bulunmaktadır. Şeyh Mahmud, Şeyh Şaban-ı Veli (k.s.) ile aynı zamanda yaşamış ve halifesi olarak Halvetiye Tarikatının bir dergahını da buraya kurmuştur.

Eflani, Demirli Köyü, Küre Türbesi

Eflani, Demirli Köyü, Küre Türbesi

Eflani Haber Portalı Yazısına Yorum Yapın

Eflani Haber Bilgi Portalı

Eflani Haber ve Bilgi Portalı, Profesyonel Bir Eflani Sevgisiyle Yönetilmektedir. Sitemizde Eflani İle Alakalı Bir Çok Bilgi ve Güncel Haberleri Bulabilirsiniz. Teşekkür Etmek İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz.

One thought on “Eflani, Demirli Köyü, Küre Türbesi

  • 30 Mayıs 2020 Cumartesi tarihinde, saat 22:49
    Permalink

    Anadolu’nun her karış toprağında Erenlerimiz Alimlerimiz değerli ilim irfan sahibi kişilere rastlamak kadar güzel bir şey olama bir çok manevi değerlerimizi bu değerli zat’lara borçluyuz Dua larımızı eksik etmemek gerekir ….saygılar güzel bir haber portalı tebrik ederim …

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir