Eflani’de Bir Gün Arayla İki Orman Yangını Çıktı

Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını haberleri de gelmeye başladı. 24 Mayıs günü Eflani-Pınarbaşı sınırında ve bugün de Eflani Merkez Tokar Mevkiinde orman yangınları meydana geldi.

Geçtiğimiz pazartesi günü akşam saatlerinde Eflani Aday köyü Şükürşeyh mahallesi ile Pınarbaşı Esentepe köyü arasında ki ormanlık alanda yangını çıktı. Aday ve Esentepe köylüleri ile orman işletmesi ekiplerinin yangına müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü. Bugün de Eflani Çelebiler Mahallesi Tokar Mevkinde çıkan yangın Eflani Belediyesi itfaiye ekipleri ve İlçe Orman İşletme Şefliği Arazöz ekibinin zamanında müdahalesi ile büyümeden söndürüldü. Tokar’da ki yangının sigara izmaritinden çıktığı düşünülüyor.

Ayrıca Eflani Pınarbaşı sınırında çıkan yangının akşamında Pınarbaşı’nın eski çöplük alanında yangın çıktı. Buradaki yangın da bir süre sonra ormanlık alana sıçradı. Pınarbaşı ve Azdavay belediyelerine ait itfaiye ekipleri ile Pınarbaşı, Azdavay ve Daday Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri müdahale ettiği yangın büyümeden söndürüldü.

Yaşanan yangınlar sonrası Eflani Belediye Başkanı Ertuğrul; “Yazın ilk günlerinde çıkan orman yangını düşündürücü ve endişe verici. Kurak bir yaza hazırlanırken orman yangınlarına dikkat etmek çok daha büyük önem arz ediyor. Aman dikkat ciğerlerimiz yanmasın” derken Eflani Kaymakamlığınca geçen yapılan “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı” sonrasında alınan kararların bu senede uygulanacağını, olumsuz durumlarda ceza uygulanacağı ifade edildi.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir