“BERCE” Eflani’nin Kaderini Değiştiriyor

Vali İzzetin Küçük ve beraberinde TBMM eski Başkanı Ak Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile Osman Kahveci Eflani ilçesinde açılışlarda ve incelemelerde bulundular. Şahin, Eflani ilçesinin Hayvancılık konusunda Bölgede lokomotif görev üsteleneceğinin altını çizdi

Vali İzzetin Küçük ve beraberinde TBMM eski Başkanı Ak Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile Osman Kahveci Eflani ilçesinde sırasıyla Öğretmenevi, Atatürk İlköğretim Okulu yemekhanesi ile Kapalı Halı Saha açılışını gerçekleştirdi.

38 bin TL’ye mal olan Eflani için büyük eksiklik olan Öğretmenevinin açılışını gerçekleştiren TBMM eski Başkanı Ak Parti Karabük milletvekili Mehmet Ali Şahin, Öğretmenevinin aynı zamanda ilçeye gelen misafir ve öğretmenler için konaklama açısından önemli bir eksikliği giderdiğini belirtti.

Öğretmenevini gezen ve ilçe kaymakamından bilgi alan Şahin, daha sonra Eflani merkezde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu yemekhanesinin açılışını gerçekleştirdi. Şahin ve beraberindekilere burada ikramda bulunulurken, Şahin’e Eflani ilçesinin özel tadı bandırma ikram edildi.

Şahin daha sonra Kapalı Halı Saha açılışını yaptı. Burada şut çekmeyi ihmal etmeyen Şahin, ilk şutunu kaleye geçen basın mensubu Halim Kaya’ya çekti. Daha sonra sırasıyla protokol topu kaleyle buluştururken, Şahin, kapalı halı sahanın Eflani ilçesinde yaşayan gençler ve memurların spor yapmalarına olanak sağlayacağını söyledi.

Diğer yandan hemen kapalı halı saha yanında bulunan Futbol sahasında incelemede bulunan Şahin, konuyla ilgili Gençlik Spor Genel Müdürlüğünü arayarak işin hızlandırılmasını istedi.

TOKİ tarafından yapılan 10 yataklı Eflani Devlet Hastanesinde incelemede bulunan Müteahhit firma yetkilisinden bilgi alan Şahin, Hastanenin yerinin şehre uzak olduğunu söyledi.

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, yer olmadığından dolayı hastanenin bulunduğu alana yapıldığını, hastane arsasının hazineye ait olduğunu kaydetti.

Firma yetkilisi hastanenin 20 yataklı olacak şekilde entegre olarak yapıldığını, ihaleye göre bitiş tarihinin 2012 Aralık ayı olduğunu, ama binanın Eylül ayında anahtar teslim devrinin yapılacağını söyledi.

Hastane inşaatında yaptığı inceleme sonrasında Şahin, BERCE’ye geçti. Eflani ilçesinde hayvancılığın gelişmesi açısından önemli bir yatırım olan BERCE tesislerinde incelemede bulunan Şahin, daha sonra burada basın mensuplarına kısa bir değerlendirmede bulundu.

Şahin, Eflani ilçesinin tarım ve hayvancılık açısından bölgenin gözbebeği olacağını belirterek “ Eflani’ye asıl geliş sebebim burada BERCE’yi ziyaret etmek, süt ineklerinin yerlerine yerleştirilmesini görmekti. Fakat süt inekleri bugün Tekirdağ’a gelmiş, oradan da nakli buraya yapılacak. İnşallah bir defaki sefer gelişimde birlikte göreceğiz. Bahar aylarında ben Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i de buraya getirmeyi planlıyorum. BERCE bölgede hayvancılığın teşvik edilmesi ve yaygınlaşması konusunda örnek bir yatırım olacak. Ülkemizde 10 yıl önce yapılan hayvan sayımında 12 milyon 400 büyükbaş hayvan varken, bu rakam 11.500 lere kadar düşmüş. Düşüşe kalitede düşüş yok. Kaletinin artırılması, daha çok verim elde edilmesi için bu tür yatırımların önemi büyük” dedi.

Berce’ye ilk etap ABD’den 480 süt ineği geldiği ve bunların hepsinin gebe olduğu, Haziran ayında ise 1000 adet daha süt ineği gelecği belirtildi.

Diğer yandan Berce’nin Eflani ilçesinde 700 dönüme yakın bir alanı daha yatırım alanına ilave ettiği belirtildi.

Kaynak: karabukhaber.com.tr ( Karabük Haber Gazetesi Web Sitesi)

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir