Eflani Küçülüyor, Daday Büyüyor!

Bir çok kez köşe yazılarını burada paylaştığımız Karabük’ün duayen gazetecilerinden Ahmet Gölbek köşesinde gene Eflani’ye yer verdi.

Ahmet Gölbek 15 Ekim tarihli köşe yazısında “Eflani Neden Bu Kadar Küçüldü” sorusuna muhatap olduğu dile getirirken, 18 Ekim tarihli yazısında Daday yolunun yapılmasının Daday’a etkisinden bahsetti. İşte o yazılar;

DÜN İSTANBUL’DAN “EFLANİ’Lİ BİR HEMŞERİMİZ ARADI VE ABİ AK PARTİ İKTİDARINDA, EFLANİ NEDEN BU KADAR KÜÇÜLDÜ..?” DİYE SORDU..
Dün İstanbul’dan EFLANİ’Lİ bir hemşerimiz arayarak “ABİ AK PARTİ İKTİDARINDA,EFLANİ NEDEN BU KADAR KÜÇÜLDÜ VE NEDEN HALEN AK PARTİ’YE OY VERİYORLAR..?” diye sordu.
Doğrusu,hiç beklemediğimiz bir soru oldu..
Daha sonra da EFLANİ HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ noktasına geldi ve kendi düşüncelerini,bize bazı iltifatlarda bulundu ve belli ki İlçenin durumuna üzülüyor.
Doğrusu AK Parti İktidarları döneminde EFLANİ yarı/yarıya nüfus kaybetti ve bazı Resmi Dairelerin kapanması,bu gelişmenin tetikleyicisi oldu ,buna engel olunamadı..
Bu gidişin sonu ne olabilir gibi bir soru sordu O Hemşerim.
Bu sorunun cevabını bilmek hayli zor..
Hep söyler,hep yazarız “1963/64 YILLARINDA,EFLANİ VE KÖYLERİNDE 24.500 KİŞİ YAŞIYORDU VE 83 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI VARDI..” bu İlçemizde..
Şimdi TÜM KARABÜK’TE BU KADAR BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI YOK..
Köyleri ile birlikte,toplam nüfusu,8/9 bin dolayında galiba..!!

Kaynak

EFLANİ-DADAY ARASINDA,10-12 KİLOMETRELİK ORMAN YOLU,ZEMİNE ALININCA,O CİVAR TURİZMİNDE ÇOK CİDDİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
EFLANİ ile DADAY İlçesi arasında 40-45 kilometrelik bir Karayolu var ve yolun 10-12 kilometrelik kısmı ORMANDAN gidiyordu,virajlı ve çok dar bir yoldu.
ŞİMDİ O YOL ORMANDAN,ZEMİNE İNDİRİLDİ,DÜZ VE BAKIMLI.
Böyle olunca da,Karabük İlçesinden DADAY İlçesi’ne giden,orada ki AT ÇİFTLİKLERİNDE,İKSİR OTEL DE nefes alan,dinlenen,tatilini geçiren çok sayıda insanla karşılaşıyoruz.
DADAY İLÇESİ GERÇEKTEN HIZLI GELİŞİYOR.
Öncelikle tarihsel dokusunu yitirmemiş DADAY.
Daha sonra,örneğin ETLİ EKMEĞİNİ adeta marka haline getirmiş,bunun yanı sıra kurulan AT ÇİFTLİKLERİNDE ata binmek gibi sportif bir dizi etkinliklerin merkezi halini almış/alıyor..
DADAY,ÜRETKEN BİR FİKRİ YAPISI OLAN İNSANLARCA YÖNETİLİYOR..
İlçelerini geliştiriyorlar..
Bu arada EFLANİ-DADAY Karayolu’nun standardı yükselince “İSTANBUL-KASTAMONU OTOBÜS SEFERLERİ DE..” kısa süre içerisinde EFLANİ üzerinden yapılmaya başlanacak gibi bir görüntü var.
DADAY İLÇESİ,KARABÜKLÜLERİN YENİ GÖZDESİ OLMAYA BAŞLADI..
DADAY İlçesi önümüzde ki günlerde adından çok bahsettirecek gibi..

Kaynak

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir