Eflani Meslek Yüksekokulu Açıldı

karabuk-eflani-myo


Eflani’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 102 dönümlük arazi üzerinde kurulu Eflani Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)’nun kullandığı arazinin ve binaların Üniversitemize devredilmesinin ardından eğitim binasında güçlendirme çalışmaları tamamlanmasıyla Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun açılış töreni gerçekleşti.

Törene; 23. Dönem TBMM Başkanı Karabük Milletvekili Adayı Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Cihan Ulukaya, Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Kurucu Rektörümüz Karabük Milletvekili Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Eflani Kaymakamı Suat Hatam, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Dekanlarımız, Müdürlerimiz, Karabük Milletvekili Adayı Av. Erdoğan Dinçel, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Eflani Halkı, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile öğrencilerimiz katıldı.

Açılış töreni Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşımızın okunması ile başladı.

Açılış konuşmalarında;

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul: “ Son günlerde ve aylarda yaşanan terör eylemleri nedeniyle şehit olan güvenlik güçlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ve inancım odur ki kaynağı kim olursa olsun neresi olursa olsun bu milletin kardeşliğine birlik ve beraberliğine kast eden bu terör odaklarının hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Bu menfur saldırılar elbette yeri ve zamanı geldiğinde hak ettikleri cevabı bulacaktır. Bugün Eflani’miz adına çok önemli bir Meslek Yüksekokulu’nun açılışı için bir araya geldik. Gurbetten gelen hemşerilerim ve yakın çevreden gelen çok kıymetli misafirlerimize ve herkese bu mutlu günümüzde davetimize katıldıkları için teker teker teşekkür ediyorum. ‘hayırlı birliğin kırk türkü vardır kırkıda armut üzerine’ dir diye bir tabir vardır. Bizim Eflani olarak bildiğimiz bir kaç türkü vardır. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi ilçemize Meslek Yüksekokulumuz ’un kazandırılmasıydı. Yaklaşık 6-7 yıldır devam eden bu hummalı çalışma ve hayalimiz olan bu gün sizlerin de katılımıyla gerçekleşmektedir. 1 Ekim’de 90 civarında öğrencimiz ders başı yaptı. Buraya bu fidanı diken insanlara ve diğer emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum. Yüksekokulumuzun İlçemize, Üniversitemize, İlimize hayırlara vesile olmasını diliyor, hayırlı evlatlar yetiştirmesini temenni ediyorum. ” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat: “Üniversitemiz ve Eflani’miz için bu anlamlı güne hepiniz hoş geldiniz, teşriflerinizle bizleri onurlandırdınız. 2007 yılında; 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile bünyesinde bulundurduğu 5 bine yakın öğrencisiyle eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz; bu gün itibariyle 14 Fakülte, 7 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, bünyesinde bulundurduğu yabancı uyruklular dahil 50 bin öğrencisiyle büyük ve güçlü bir ailedir. Karabük Üniversitesi Merkez, Safranbolu, Eskipazar, Yenice yerleşkelerinin ardından bugün itibariyle açılışını yaptığımız Meslek Yüksekokulumuz ile Eflani yerleşkesinin de açılışını yapıyoruz. 102 dönümlük Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun kullandığı arazinin Üniversitemize devrinin yapılmasıyla Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’nun 2013 Temmuz ayında, tabelanın rengi solmadan eğitime başlanılması temennisiyle tabela açılışını gerçekleştirmiştik. Eğitim binamızın güçlendirmesini tamamlayarak bugün tabelanın rengi solmadan resmi açılışımızı gerçekleştiriyoruz. Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muz adından da anlaşılacağı üzere alan bazlı bir meslek yüksekokuludur. Her dem vurguladığımız gibi Üniversitemizin bütün birimlerinde kaliteyi ön planda tutacağımızı tekrar belirtmek istiyorum. Bu bağlamda Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun alanın da uzaman öğretim üyeleri ve görevlileri ile güçlendirmeyi planlamaktayız. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde 50 öğrenci ile 2014-2015 akademik yılında eğitim öğretim faaliyetlerine Demir Çelik Yerleşkemizde başlayan Eflani Meslek Yüksekokulu’muz bugün 100’ yakın öğrencisi ile artık kendi yerleşkesinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürecektir. Öğrenci sayımız tabi ki kademeli olarak yeni bölümlerin Meslek Yüksekokulumuz bünyesine katılması ile artacaktır. Bu anlamda bölgenin ihtiyacı ve istihdam alanı olan öğrencilerimizin de mezun olduktan sonra kolayca iş bulacağı bölümleri Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde bulundurmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek için Taşhan ve Öğretmen Evi’nin Yurt hizmeti vermesinden dolayı duyduğumun memnuniyeti belirterek, bugüne kadar destek ve katkıları geçen herkese şahsım ve üniversitem adına teşekkürlerimi sunuyorum. Açılışını yaptığımız Eflani Meslek Yüksekokulu’nun Eflani ilçemize, İlimize, Üniversitemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’nu Eflanili hemşerilerimize emanet ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Karabük Milletvekili Adayı Av. Erdoğan Dinçel : “Eflani’nin bugün açılan Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşuna katkıda bulunan hizmeti geçen herkese Eflani halkı ve Karabük’ümüz adına teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Yüksekokulumuzun bu günden itibaren Türkiye Cumhuriyetine; vatanımıza, milletimize yakışır, Türk ilke ve inkılaplarına sadık, çağdaş öğrenciler yetiştirmesini diliyorum.” dedi.

Kurucu Rektörümüz Karabük Milletvekili Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun açılışına teşriflerinizden dolayı hepinizi şükranlarımı sunuyorum. Burada bulunduğum için çok heyecanlıyım. Buraya bir fidan dikildi ama ne kadar uğraş verildiğini bir ben birde benimle birlikte çalışan arkadaşlarımız, siyasetçilerimiz, belediye başkanlarımız bilir. Belki de ülkemizde bu kadar küçük bir başka yerde yüksekokul yoktur.2007 yılında Üniversitemiz kuruldu hemen rektör oldum Eflani’den aylık olarak 50 kişilik heyet gelmeye başladı. ‘Hocam Eflâni’ye Yüksekokul, Fakülte istiyoruz’ diye. Ben onları asla kırmadım, umutlarını yıkmadım ama kendime bir yol çizdim. Karabük’te rekabet gücü yüksek bir kampüs kurmadan başka yerde yüksekokul veya fakülte açamayacağımı beyan ettim. Geçen zaman zarfı içerisinde arkadaşlarımız ziyaretlerini hiç eksik etmedi aynı konuları her ay düzenli olarak görüştük. Çok doğru bir yol izledik, eğer ilk başta bütün ilçelerimizde yüksekokul açmaya kalksaydık gelen parayı en iyi şekilde, değerlendirmeseydik bugün ne Eflani Yüksekokuluna kavuşmuş olurdu ne de rekabet gücü olan bir Üniversitemiz olurdu. Bugün 50 bini aşan öğrencisiyle Türkiye’nin 7. tercih edilen Üniversitesine sahibiz. Bu başarıyı yakalamada katkı sağlayan başta 23. Dönem TBMM Başkanı Karabük Milletvekili Adayı Mehmet Ali Şahin olmak üzere tüm yöneticilere ve hepsinden de önemlisi Karabük halkına şükranlarımı arz ediyorum. Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun yapımına katkı sağlayan Eflani halkına, yöneticilerine ve Üniversitemizin çalışanlarına teşekkür ediyorum. Geleceğimizin parlak olacağına inanıyorum. Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun herkese hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu: “ Eflani İlçemizde daha evvel restore edilen Taşhan’ı hizmete açmış, tarihi Küre-i Hadid Cami’ni ziyaret etmiştim. Taşhan’ın Eflâni tarihi kültürel köklerine işaret eden manalı bir kitabesi vardı. Eflani insanlarının nezaket, edep ve sükûneti tabiatının güzelliğiyle de temayüz edilmiş bir ilçemizdir. Bugün Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu’muzun açılışını yapıyoruz. Bilindiği gibi insanların temel ihtiyacının ilki yiyecek ve giyecektir. Bu da hayvancılıkla öncelikle gelir. Biz devlet ve millet olarak diğer sektörlerde yine tarım ve hayvancılığı biraz ihmal ettik. Yüksekokulumuzun bu isimde açılışı bir bakıma bu eksikliğimizin telafisi teşebbüsü olarak kabul edilebilir. Çünkü yeryüzünün en önemli en yetkili varlığı insanlardır ama onlar taş ağaç kuş koyun karınca gül bülbül bütün varlıklara muhtaçtır. Kâinatta her şey birbirine bağlı ve birbirine muhtaçtır ve idare yetkisi, irade sahibi olan insana verilmiştir. Gençlerimizin dünyada hem insanlarla hem diğer mahlûkatla bir arada ahenkli yaşayacakları tarzda kendilerini yetiştirmeleri lazımdır eksik kalırlarsa huzurlu bir hayat yaşamaları zor olur. Gençlerimizin mükemmel yetişmeleri hususunda hocaları, velileri ve hepimiz üstümüze düşen görevleri yapmalıyız. Eflani halkının bu gençlerimize eğitici, olgunlaştırıcı bir düzen teşkil edeceğine ve Eflani’mizin güzide olarak tanınmasına vesile olacaklarına inanıyorum. Yüksekokulu’muzun açılışında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

23. Dönem TBMM Başkanı Karabük Milletvekili Adayı Mehmet Ali Şahin: “Ben de en az Eflanili hemşerilerim kadar Meslek Yüksekokulunun açılışından dolayı heyecan duyuyorum. İçinden geçtiğimiz şu günlerde acılarımız var. Terör saldırısı sonucunda hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımız var. Bölücü terör örgütünün eylemleri sonucu hayatını kaybeden şehitlerimiz var. Ama her şeye rağmen hayat devam ediyor. Aslında bu terör örgütlerinin amacı hayatın normal akışını etkilemek. Türkiye’deki mevcut hayatı olumsuz şekilde etkilemek kaos ve kargaşaya yol açmak. Eğer biz bu terör örgütüne milletçe en etkili cevabı vermek istiyorsak ki vermek istiyoruz onların bu amacına hizmet etmemek. Birliğimizi beraberliğimizi tesanütümüzü kardeşliğimizi daha da pekiştirmektir. Siyasi görüş farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak böylesi günlerde omuz omuza verebilmek; siz ne yaparsanız yapın biz 78 milyon memleket evladı olarak bu vatanda bu ay yıldızlı bayrak altında barış içinde ve kardeşçe yaşayacağız diyebilmektir. İşte bugün Eflani’mizde meslek yüksekokulumuzu açarken hayatın devam ettiğini ve bundan sonrada devam edeceği mesajını vermek istiyoruz. Saygıdeğer hemşerilerim sevgili dostlar Karabük Üniversitemiz 2007 yılında kuruldu. 8 yılık bir üniversitedir, ancak en hızlı gelişen üniversitelerin başında gelmektedir. Bir ilçemiz kaldı Karabük Üniversitemizin kollarının uzanmadığı Ovacık İlçemiz kaldı. Ovacık ilçesinde de Meslek Yüksekokulumuzun temeli atıldı. Geçtiğimiz yıllarda Eskipazar’da açılmıştı. Geçtiğimiz hafta Yenice Meslek Yüksekokulumuzun açılışını da gerçekleştirdik. Şimdi hamdolsun Eflani’deyiz. Zaten Safranbolu’muz da var hatta fakültemizde var. Böylece Ovacık’ta da açılışı olursa Karabük Üniversitesi tüm ilçelerde kolu kanadı olan bir üniversite olacak. Belki de Türkiye’de böyle bir seviyeye ulaşmış il sayısı parmakla gösterilecek kadar az olacaktır. Böyle olacak ta ne olacak bakın Eskipazar Meslek Yüksekokulu birkaç sene önce açıldı. Onun da tıpkı Eflani gibi ilk açıldığında öğrenci sayısı 100 kadardı. Şu anda Eskipazar Meslek Yüksekokulu’nun öğrenci sayısı 1200’dür. Ben inanıyorum ki yakın zaman da başka bölümlerde açıldığı takdirde Eflani’mizde Eskipazar’ın seviyesine gelecektir. Binleri aşan öğrenci Eflani’de de Eskipazar’ın seviyesine gelecek konumdadır. Binleri aşan öğrenci Eflani meslek yüksekokulunda öğrenim görecektir. Bu Eflani’mizin çehresini büyük ölçüde değiştirecektir. Zaten siz Eflanili hemşerilerim olarak Karabük Üniversitemiz meslek yüksek okulu açsın derken bunu amaçlamıyor muydunuz? İşte oraya doğru süratle gidiyoruz. Nüfusu biraz düşük olan bir ilçede bir meslek yüksekokulu açmanın kolay olmadığını takdir edeceksiniz. Yenice ve Eflani meslek yüksekokulumuzun açılması ile ilgili üniversitemiz kararını verdi YÖK’e gönderdi. Biz normal bir süreç içinde bu iki talebinde olumlu sonuçlanacağını bekledik. Ama sürpriz bir şekilde her iki meslek yüksekokulumuzun da açılması ile ilgili karar reddedilmişti. Üniversitemiz yeniden karar alarak dönemin YÖK başkanına ilettik. Hatta dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den rica etmiştim. Onunda yardımı olduğunu ve YÖK başkanı ile konuştuğunu biliyorum. Bütün bu çalışmaların sonunda Yenice ve Eflani’nin terkedilen yüksekokul kurulması ile ilgili talepleri müspet şekilde sonuçlandı. Çok şükür bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Ve inanamıyorum ki başka hizmetlerin de arka arkaya gelmesine yol açacak. Üniversiteler en özgür kurumlardır ve özgür olmalıdır. Çünkü özgürlüğün olmadığı ortamlarda bilimin ve düşüncenin gelişmesi mümkün değildir. Bu nedenle biz göreve geldiğimizde öğrencilerimizin özgürlük alanı ile ilgili kısıtlamalar vardı. Mesela bir katsayı engeli vardı. Meslek lisesi mezunları meslek yüksekokulu mezunları İmam Hatip Lisesi mezunları üniversite sınavına gireceklerse on metre geriden koşuyorlardı. Bu adaletsiz bir durumdu ve mutlaka kaldırılması gerekiyordu. Çok şükür bunu kaldırdık. Üniversitelerimizde kılık kıyafet ile ilgili sorunlar vardı. Üniversiteler özgür kurumlar olmalıydı biz bu engelleri de kaldırdık. Öğrencilerimiz harç ödüyorlardı şimdi harcı kaldırdık ödemiyorlar. Taşhan’ı öğrencilerimizin barınması için tahsis eden belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Yakın zaman da Eflani’de de bir öğrenci yurdumuz olması lazım. Eflani Meslek Yüksekokulumuzun Eflani’mize Karabük’ümüze ve gençlerimize hayırlı hizmetler vermesini diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İlçe Müftüsü Mehmet Günaydın’ın duası ile kurdele kesme töreni yapıldı.

Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu binasında kokteyl gerçekleşti ve öğrencilerle çekilen hatıra fotoğrafı ile açılış sona erdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: karabuk.edu.tr

Eflani Kaymakamlığı Haberi İçin Tıklayınız

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.