Eflani, Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında 758. Oldu

Sanayi Bakanlığı, Türkiye’de en gelişmiş ilçeleri belirlemek için sosyo-ekonomik gelişmişlik araştırması yaptı. Buna göre Eflani, gelişmişlikte ülkemizdeki toplam 973 ilçe arasından 758. ilçe oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan İlçelerin Sosyo – Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’na (İlçe SEGE-2022) göre, Türkiye’deki ilçeler 6 gelişmişlik düzeyine ayrıldı. Karabük İlçelerinden Eflani ve Ovacık 5. düzeyde, Eskipazar ve Yenice 4. düzeyde, Karabük merkez ilçesi ve Safranbolu 2. düzeyde yer aldı. Genel Sıralamada ise Merkez 136, Safranbolu 188, Eskipazar 540, Yenice 590, Eflani 758 ve Ovacık 824. oldu.

Eflani’nin komşularına bakıldığında; Daday: 594, Araç: 686, Pınarbaşı: 743 ve Ulus: 693. oldu. Bu sonuçlara göre Eflani çevresindeki en az gelişmiş ilçe oldu.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri; üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı, pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülüyor.

Araştırmaya göre en gelişmiş 10 ilçe sırasıyla şöyle: Şişli (İstanbul), Çankaya (Ankara), Beşiktaş (İstanbul), Kadıköy (İstanbul), Yenimahalle (Ankara), Bakırköy (İstanbul), Fatih (İstanbul), Nilüfer (Bursa), Ataşehir (İstanbul), Başakşehir (İstanbul).

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir