Eflani’de Kenevir Üretilecek mi? 1 Dönümde 700 Lira Kâr Bırakıyor

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimine ilişkin açıklamalarının ardından, geniş kullanım alanı bulunan kenevirin üretimine ilişkin tarımsal politikalar yeniden şekillenmeye başladı.

Bir çok il ve ilçede vatandaşlar kenevir üretimi için araştırmalar yapmaya başladı. Türkiye’de kenevir üretimine izin verilen 19 il arasında tüm ilçeleriyle beraber Karabük ilimizde yer alıyor.

Ana geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık olan ilçemizde de Cumhurbaşkanımızın kenevir açıklamaları büyük yankı buldu.

Eflanili çiftçiler kozmetikten ilaç sanayisine, kağıttan iplik sanayisine kadar bir çok alanda kullanılan keneviri üretmek için araştırmalara başladılar.

Yapılan açıklamalara göre; Türkiye’de ortalama 1 dönümden 100 kilogram lif elde ediliyor. Lifin kilogramı ise ortalama 15 liradan satılıyor. 1500 lira gelir elde edilen 1 dönümde, 800-850 lira masraf yapılıyor.

Tohum amaçlı endüstriyel kenevir yetiştiriciliğinde ise 1 dönümden 50-60 kilogram tohum elde ediliyor. Bunun kilogram fiyatı ise 25-30 liraya satılıyor. 1250-1500 lira gelir elde edilirken, gider 800-850 lira oluyor.

Türkiye’de kenevir her bölgede yetişebiliyor. Eflani’de de daha önce kenevir yetiştirilmişti. Hatta 2014 yılında yapılan bir jandarma operasyonuyla izinsiz üretimi yapılan 2.822 adet Hint Keneviri ele geçirilmişti (Detaylar için tıklayınız)

Kenevir ekimi ve kontrolü hakkındaki yönetmeliğe göre;

“Her ne maksatla olursa olsun kenevir ekimi yapacak çiftçiler, İl veya İlçe Müdürlüklerinden izin almak zorundadırlar. Çiftçiler her yıl 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında bulundukları yerin en büyük mülki idare amirliğine (EK:1)’deki örneğe göre doldurulmuş bir dilekçe ile müracaat ederler.”

denilmektedir. (Bakınız yönetmelik)

Kenevir Ekimi yapmak isteyen hemşehrilerimizin izin ve detaylı bilgi için ilçe tarım müdürlüğüne başvurmaları yerinde olacaktır.

Ülkemiz ve Eflanimiz için hayırlısı olsun.

 

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir