Türkiye’nin 53. Kayak Merkezi Karabük’te Açıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımına 2016’da başlanan Keltepe Kayak Merkezi, Alt Günübirlik ve Üst Günübirlik tesislerinin tamamlanması ile bu hafta kayak turizmine açılıyor.

İlimizin 2 bin rakımla en yüksek bölgesi olan Keltepe’de kar yağışıyla birlikte eşsiz bir manzara ortaya çıkarken, doğasıyla hayranlık uyandıran Keltepe bölgesi, kayak ve doğa turizminde önemli bir destinasyon olması planlanıyor. Saatte 1200 kişi taşıyabilen, 64 sandalyeli, 873 metre uzunluğunda telesiyej, 690 metre uzunluğunda, 58 askı sandalyesi bulunan teleski ile bayblift sistemlerinin kurulduğu Keltepe Kayak Merkezinde 1250 metrelik iki, 607 ve 869 metrelik de birer olmak üzere toplam dört pist bulunuyor.

Keltepe Kayak Merkezinin ilimizin en prestijli projelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Gürel, “Yoluyla ilgili sıkıntılarımız vardı, İl Özel İdaresi ekiplerimizin yoğun ve gayretli çalışmaları neticesinde onları giderdik. Pistlerin eksikleri vardı onları da tamamladık. Kar ezme makinesini tedarik ettik.  Kantinlerle ilgili kiralamaları yaptık, Alt Günübirlik ve Üst Günübirlik Tesislerimizi 6 aylığına kiraya verdik, malzeme kiralayacak biriyle sözleşme yaptık, inşallah bu hafta itibariyle vatandaşlarımızın kullanımına ve turizme açacağız. Zonguldak, Bartın, Karabük hattında böyle bir tesis, sadece Keltepe Kayak Merkezi var. Bizim için önemli bir tesis, önemli bir merkez. Kışın 3 aylık süreçte kar turizmi için orayı kullanacağız ama orayı biraz daha doğa turizmi, yaz sporları ve kamp turizmi için kullanabiliriz, özellikle onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Değişik işlevler kazandırabilir miyiz, onları düşünüyoruz. Bir otel kazandırılması gerekiyor, onun da planlamasını yapmaya çalışıyoruz. Keltepe Kayak Merkezi halkımızın kullanımı için hazır, hayırlı uğurlu olsun. İlk etapta eksiklikler olabilir. Bu sezonu eksiklerimizi görme ve telafi etme sezonu olarak geçireceğiz. İnşallah zamanla kaliteli ve eksiklikleri tamamlanmış, kayak merkezi ve doğa turizm merkezi olacak. Bölgemizin her mevsimi birbirinden güzel. Dünyanın her tarafından misafirlerin ilgisini çekecek güzellikler var. Kayak   merkezinin yapımında birçok insanın emeği var. Yıllardır bu şehrin gündeminde olması sebebiyle birçok Vali, milletvekili, bürokrat ve kurumun emeği var. Emeği  geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir