Eflani 15 Temmuz Etkinlikleri – 2020

TSK içindeki FETÖ/PDY mensubu askerlerin 15 Temmuz gecesi başlattıkları hain darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsünde şehit olan Barış Efe, Eflani ilçemize bağlı Çukurören Köyünde bulunan kabri başında dualarla anıldı.

Şehit Barış Efe’nin annesi Nazife Efe’yi evlerinde ziyaret eden Vali Gürel ve protokol üyeleri  daha sonra Barış Efe’nin kabrini ziyaret ettiler.

Kabri başında okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve duanın ardından Vali Fuat Gürel, Şehidin Annesi Nazife Efe, Kardeşleri Erdem ve Serpil Efe ile protokol üyeleri tarafından Şehit Barış Efe’nin kabrine karanfil bırakıldı.

Şehit Barış Efe ve tüm şehitlerimiz için Çukurören Köy camiinde okutulan Mevlid-i Şerif programına Vali Fuat Gürel’in yanı sıra Eflani Kaymakamı Burak Öz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, İl Genel Meclis üyeleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile köy sakinleri katıldı.
Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız

Valilik bahçesinde 15 Temmuz Şehitlerimiz için fidan dikiminin gerçekleştirilmesi ile devam eden programa Vali Fuat Gürel, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, kurum müdürleri, şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 15 Temmuz Şehidi Metin Arslan’ın babası Zeki Arslan, Şehit Barış Efe’nin kız kardeşi Serpil Efe ile valilik çalışanları katıldı.

Kaymakamımız Sayın Burak ÖZ’ün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

15 Temmuz 2016 tarihinde hain Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY), Milli irademize ve ülkemizin birlik ve beraberliğine karşı, hain bir darbe girişiminde bulunmuştur.

Bu hain darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve kararlı iradesi, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde ülkesine ve demokrasiye sahip çıkma azmi ile milli iradeye bağlı kalan kahraman askerlerimizin kararlılığı, Emniyet güçlerimizin şanlı cansiperane direnişi ve Aziz Milletimizin ölüme meydan okuyan asil duruşu sayesinde hedefine ulaşamadan engellenmiştir.

15 Temmuz 2016 günü, bir dönemin acı, ancak şanlı bir hatırası olarak Türk Demokrasi Tarihine kazınacak bir demokrasi zaferidir.

Bizlere düşen sorumluluk, şehitlerimizin emaneti olan bu güzel vatan topraklarına aynı inanç ve kararlılıkla sahip çıkarak ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara karşı uyanık olmak ve mücadeleyi aynı kararlılıkla yürütmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; vatan uğrunda canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve şifalar temenni ediyorum, iradesine, demokrasisine, istiklaline ve istikbaline, canı pahasına sahip çıkan Aziz Milletimize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Burak ÖZ
Eflani Kaymakamı

Hain kalkışmanın 4.Yıldönümünde İlçemizde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü hüzün, coşku ve gururla kutlandı. Anma etkinlikleri çerçevesinde 15 Temmuz Çarşamba günü saat 12:00’de başlayan etkinlikler gece 00:13’de camilerimizden okunan selalar ile son buldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü etkinlikleri Merkez Ulu Camii’sin de Şehitlerimizin ruhuna ithafen Mevlid-i Şerif okunmasının ardından saat 20:00 ‘dan itbaren Şehit Barış EFE parkında program devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanan programa Kaymakamımız Burak ÖZ ile beraber Belediye Başkanı İbrahim ERTUĞRUL, Daire Müdürleri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Mahalle ve Köy Muhtarları ile İlçemiz halkı katıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kaymakamımız Burak ÖZ;

”Sayın Belediye Başkanım, kıymetli protokol üyeleri, çok değerli mesai arkadaşlarım ve pek muhterem Eflanili vatandaşlarım; bu anlamlı gecede hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor ve bir 15 Temmuz akşamında sizlerle birlikte olmaktan büyük heyecan ve şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum.
Eflani ovasını bize Türk eli, Müslüman diyarı eden Fatih Sultan Mehmet’den, Eflani Fatihi Kara Tigin Bey’e; bu coğrafyayı yurt kabul etmiş Candaroğulları Beyliğinden Şemsettin Yaman Çandar´a, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e; tüm kahraman ecdadımızı, şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.

Evet 15 Temmuz!
15 Temmuz gecesi Türkiye tarihi için bir dönüm noktasıdır.
15 Temmuz 100 yıldır kapalı kapılar ardında yapılan işgal planının yiğit Anadolu evlatları tarafından bir gecede hüsrana uğratıldığı destanın adıdır.
15 Temmuz aslında bir darbe teşebbüsü olmanın ötesindedir. Mahiyeti itibariyle 15 Temmuz gecesi Türkiye postmodern bir terör eylemine şahitlik etmiş ve millet bedenini tanklara karşı, silahlara karşı siper ederek bu işgal girişimini püskürtmüştür.
1915’te Çanakkale geçilmez diyen bu millet ecdadından aldığı öğütle; 15 Temmuz’da Boğaz Köprüsü geçilmez, Atatürk Havalimanı geçilmez, genelkurmay kavşağı geçilmez, Beştepe geçilmez, Türkiye geçilmez demiştir.
O gece 1000 yıllık devlet geleneğimizin bakiyesi kahraman ordumuzun üniformasını giymiş teröristler gözleri dönmüşçesine milletimize bomba yağdırmış, ölüm saçmışlardır.
Düşman kuvvetlerinin bile dokunmadığı, milli iradenin tecelligâhı Gazi Meclisimizi bombalamışlardır.
250 insanımız, bu teröristler tarafından şehit edilmiştir o gece.
Ama hani Akif Çanakkale Şehitlerine şiirinde diyordu ya:
“Sarılır, indirilir mevki’-i müstahkemler,
Beşerin azmini tevkif edemez sun’-i beşer;
Bir göğüslerse Huda’nın edebi serhaddi;
“O benim sun’-i bediim, onu çiğnetme” dedi.
Asım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek”.
Tıpkı böyle! 15 Temmuz akşamı Asım’ın nesli bayrağına, vatanına ve devletine sahip çıkmıştır.
Dolayısıyla diyoruz ki: Bizim bu millete karşı 15 Temmuza kadar vefa borcumuz vardı ama 15 Temmuzdan sonra artık can borcumuz var.
Milletlerin tarihlerinde verilen kahramanlık mücadeleleri büyük önem taşır. Kahramanlık destanları milletleri diri tutan, sürekli teyakkuz halinde bulunduran en önemli mefkuredir . Dolayısıyla 15 Temmuz hainleri iyi bilsinler ki: bu terör faaliyeti Türk Milleti için adeta yeniden dirilişin muştusu, Türk ve Müslüman Anadolu evladının kanına çakılmış yeni bir kıvılcım; Memleketin Barışının teminatı Eflaninin Efe´sinin bitmek bilmeyecek kuvvetinin habercisi olmuştur.
Aradan henüz 100 yıl geçmesine rağmen Kara Fatmaların, Nene Hatunların yerini Gülşah Gülerler; Seyit Onbaşıların, Şahin Beylerin yerini Ömer Halisdemirler , Barış Efeler aldı. Çünkü bu milletin evlatları şairin(Nihal Atsız):
“İnsan büyür beşikte mezarda yatmak için.
Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için.” Dizelerinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyorlardı.
Gülşah Gülerler, Ömer Halis Demirler, Barış Efeler Şair İsmet Özel’in dediği gibi: “Vatansız yaşamanın namussuz yaşamaya denk düşeceğini” iyi biliyorlardı.
Karabüklüler, Eflanililer Akif’in:
Enbiya yurdu bu toprak; şüheda burcu bu yer;
Bir yıkık türbesinin üstüne Mevla titrer!
dizelerini ve Sultan Alparslan’ın “size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin olacaktır” sözlerinin ne anlam ifade ettiğini çok iyi biliyorlardı.
Bu duygu ve düşüncelerimle sözlerime son verirken bilvesile 15 Temmuz gecesi kanlarıyla bu vatanı müdafaa etmiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyor, tarihe bu destanı altın harflerle yazan milletimizi de tekrar kutluyorum.” dedi.

Programda Eflani Belediyemizin hazırlamış olduğu günün anlam ve önemini belirten 15 Temmuz Video ve sinevizyon gösterileri ile devam etti. Akabinde Eflani ilçe Müftüsü Saim GÜNGÖR tarafından Aziz Vatanımız için canını feda eden tüm Şehitlerimiz için duaların okunmasının ardından program, saat 00.13’de tüm Camiilerden okunan Selalar ile son buldu.
Kaynak: Eflani Kaymakamlığı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir