Eflani Ova Köyleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Safranbolu da düzenlenen istişare toplantısında Ova Köylerinin sorunları ele alındı.

İstanbul’da Kurulu bulunan Uluyayla Akkışla Köyü Derneği Başkanı Durmuş Eren’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş, Dr. Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Safranbolu Ak Parti İlçe Başkanı Av. Mehmet Sarı, Eflani Ak Parti İlçe Başkanı Ersin Cebeci, İl Genel Meclis Üyeleri, Ova köylerin Muhtarları ve İstanbul’da kurulu bulunan Ovaköy dernek başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Uluyayla Akkışla Köyü Dernek Başkanı Durmuş Eren, toplantıya katılan tüm herkese teşekkür ederek; “ Bizim amacımız Ova köylerine yapılan hizmetlerin devamlılığını sağlamak. Birlik beraberliğimizi pekişmesi, biz bu anlamda İstanbul’daki derneklerimiz de beraber sık sık bir araya geliyoruz. Köylerimizi unutmamak için yaz aylarında mutlaka köyde etkinlikler yapıyoruz. Sizlerden de ricamız köyümüze yapılacak hizmetlerin yapılmasına yardımcı olmanız. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.” Dedi.

Herkesin kendisini tanıtmasıyla başlayan toplantıda konuşan milletvekilleri ise daha önceki zaman diliminde o ve köylerimizin altyapısı konusunda ciddi yatırımların olduğunu bundan sonra da yatırımların devam edeceğini bunun için Muhtar, İl Genel Meclisi daha sonra kendilerinin bu olaya destek vereceklerini ifade ettiler.

Ödenekler nispetinde hizmetlerin ve sorunların çözülebileceğini ifade eden il genel meclis üyeleri ise son yıllarda yol sorunun büyük oranda çözüldüğünü ve bu çalışmaların önümüzde ki günlerde de devam edeceğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl köy yollarına sıcak asfalt yapımının başladığını ifade eden İl Genel Meclisi Meclis Üyeleri  Asfalt plentinin kurulmasının ardından köy yollarında daha çok sıcak asfalt çalışması yapılabileceğinin müjdesini de vererek  görev ve sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirttiler.

Toplantıda söz alan Karataş Köyü Muhtarı Ahmet Bozkurt Eflani Ovacuma arasındaki yolun köy ağından çıkartılıp karayoluna alınması gerektiğini ifade ederek; ‘Yıllardır çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yaklaşık 10 civarında Eflani Köyü, 10 civarında Safranbolu Köyü olmak üzere 20 civarında köy yararlanmaktadır. Ancak bu köylerimiz yaz ve kış aylarında büyük sıkıntılar yaşıyor. Buranın şu anda Karabük İl Özel İdaresine bağlı olan grup yolunun birçok yerde olduğu gibi köy yolundan çıkartılarak kara yolu yol ağına alınmasını Arzu ediyoruz.’ dedi.

Daha sonra söz alan Eflani İl Genel Meclis Üyesi Mesut Aydın ise Eflani Ovacuma Bartın yol bağlantısının daha önceki yıllarda ormanla ilgili sıkıntılarını çözüp şu anda büyük bölümünü genişlettiklerini vurgulayarak;  “Ancak bu yolun Birçok yerde olduğu gibi kara yoluna ağına alınması 20 civarında köyü rahatlatacaktır. Hem kış aylarında hem yaz aylarında buradaki vatandaşlarımız ulaşımı daha kolay sağlayabileceklerdir. Öte yandan Eflani ile ilgili çöp sorunu sıkıntısı bundan sonra yaşanmayacak çöp konteynerlarının köylerimize dağıtımını yaptık. Kamyonumuzu aldık bundan sonra köylerimizde çöp sorunu olmayacak.” Dedi.

Kaynak: Karabük BRTV

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir