Mehmet Çetinkaya Açtı Ağzını Yumdu Gözünü: Defolup Giderler

KİM (KİMLER) KORUYOR BU PİSLİK SAÇAN TESİSİ…
Karabük Eflani yolundan son aylarda geçen vatandaşlarımız, Yağlıca Köyü yakınlarında adeta atom bombası atılmış gibi bir toz bulutu ile karşılaşıyorlar. Çatak ile Yağlıca Köyü arasında, Şişe Cam tesisleri için üretilen kuvars kumu tesislerinin olduğu bölgeden söz ediyoruz. Tesiste muhtemelen aylar önce başlayan bir arıza bir türlü giderilemediği için, her gün çevreyi kirlettiği gibi, tesiste çalışan 60- 65 dolayında çalışanın da sağlığı büyük risk altında.

Tesis ile ilgili BRTV’de haberler yaptık. Bizzat Karabük İl Çevre Müdürünü ziyaret edip, ilimize yeni gelmesi nedeni ile hem hoş geldiniz dedik, hem de söz konusu tesis ile ilgili bilgi verdik. Gereken incelemeyi yapacağını bize bildirdi. İlimizin Valisi, milletvekili, orman müdürleri(Karabük-Safranbolu) başta olmak üzere konu ile ilgili kim varsa durumu izah etmeye çalışıp, tesisteki toz bulutu görüntülerini kendilerine ilettik.

Bu arada, bizim haberlerimiz üzerine çok tuhaf ihbarlar da bize ulaşmaya başladı. Eflani’den sosyal medya hesaplarımıza gelen ihbarlarda, çevreye pislik saçan tesisin yetkilisi Ömer Aksu’nun Eflani ilçesinde çok itibarlı(!) biri olduğu, Eflani protokolünde sık sık gözüktüğü, hatta bu yıl okullar kapanırken, Kaymakam ile bizzat öğrencilere karne dağıttığı belirtildi. Gelen ihbarlardan en tuhaflarından biri de, söz konusu tesisin uyanık yetkilisi Ömer Aksu’nun bundan önceki Çevre il müdürü ile çok sıkı fıkı olduğu, sık sık birlikte yemek buluşmaları yaptıkları, hatta Çevre İl Müdürlüğü’ne bu pislik saçan tesisten bazı hediyelerin gittiği belirtildi. Ne gibi hediyeler diye sorduğumuzda Çevre İl Müdürlüğü’ndeki araba yıkama motorunun nereden geldiğini sorun onlar anlarlar denildi. Biz de buradan soralım bakalım, gerçekten Çevre İl Müdürlüğünde Araba Yıkama Motoru var mı, varsa oraya gökten zembille mi inmiş, yoksa Eflani Yağlıca’daki tesisin pisliğine göz yumma karşılığında bu hediye mi kabul edilmiş…

Tesiste bir arıza olduğu kesin. Tesisin kirli atıklarının hemen karayolundan gözüken bir yerde dağlar gibi yığıldığı üzerinin hikayeden bir branda ile kapatılmaya çalışıldığı apaçık gözüküyor. Neresinden bakarsanız bakın her tarafı pislik kokan bir işletme… Bu işletmenin uyanık bir müdürü ikili ilişkileri ile Eflani’ye de, Karabük’e de, ülke yönetimine de adeta meydan okuyor. Okumakta da haklı, pislik saçan bir tesisten araba yıkama motorlarını hediye olarak kabul eden kamu görevlileri varsa, Eflani şehir protokolünde adam boy gösterirse, hızını alamayıp iş öğrencilere karne dağıtımına kadar giderse biz günlerdir ne yazarsak yazalım, umuruna takan olmaz…

Ama, kazın ayağı öyle değil. Biz Sayın İl Valimizin ciddi bir devlet adamı olduğuna yürekten inanıyoruz. Karabük Milletvekilimiz Cumhur Ünal konuyu bizzat ele aldı. Karabük ve Safranbolu orman müdürlerimiz konunun takipçisi. İl Çevre Müdürünün bize anlattığına göre, Eflani’deki Orman işletme yetkilileri orada bizim açımızdan sakıncalı bir durum yok demişler. Karabük’teki deneyimli il müdürümüz ise, kendisine gönderdiğimiz toz bulutunu yorumlarken “Çok tehlikeli. Hem ormanlara, hem de ormandaki tüm canlılara zararlı…” derken, Eflani’deki bir şefin her şey yolunda demesinin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyoruz. Yağlıca Köyü Muhtarı, biz tesisi Kaymakama şikayet ediyoruz, bizi tesisten çağırıp bizi kaymakama neden şikayet ettin diye azarlıyorlar demeye getiriyor. Allah aşkına kimdir bunlar. Nasıl bir despot bir yapı vardır bu tesiste. Bu Ömer Aksu denen kişi bu kadar gücü nereden almaktadır?

Karabük’teki ilgili tüm yetkililere buradan bir kez daha sesleniyorum. Bahse konu olan pislik saçan tesis Eflani’de benim doğduğum topraklardadır. Benim canımdır, ciğerimdir oralar. İnsanların olduğu gibi, doğanın da bir ruhu vardır. Canı vardır, ciğeri vardır. Hiç kimse ve hiçbir kuruluş üç kuruşluk menfaati için canımda, ciğerimde yara açamaz. Ya gerektiği gibi, tesiste önlemlerini alırlar, kanun, kural, nizama uyarlar, ya da def olup giderler. BRTV olarak bu rezillik sona erinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.

Kaynak: brtv.com.tr

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın