Çetinkaya; “Şisecam fabrikasının Eflani’ye yararı değil zararı oluyor”

Karabük’ün ilk ve tek uydu yayını yapan TV kanalının yönetici Eflanili hemşehrimiz Mehmet Çetinkaya’nın ilçemiz Yağlıca Köyünde bulunan Şişecam fabrikasıyla ilgili köşe yazısını sizlere sunuyoruz. Yazı altındaki linkten orijinal yazıya ulaşabilirsiniz.

EFLANİ YAĞLICA KÖYÜ’NDEN YÜKSELEN FERYAT…!
Karabük-Eflani karayolunun Yağlıca mevkii yakınlarında son günlerde, atom bombası atılmış gibi bir toz bulutu var. 3-4 yıldan bu yana, Şişe Cam için Kuvars kumu üreten tesisten çevreye yayılan bu tozun muhtemelen, tesisteki bir arızadan kaynaklandığı, aşırı tozun başta tesiste çalışanlar olmak üzere çevreyi ciddi şekilde etkilediği belirtiliyor. Yağlıca Köyü Muhtarı Özer Kurtlu, tesiste son günlerde toz oranının arttığını, kendilerini ilçe kaymakamına şikâyet ettiklerini ancak bir sonuç alınamadığını belirtiyor. İlçeden gelen şikâyetler üzerine, tesisin yetkilisi Ömer isimli kişiden randevu alarak bilgi almak istedik. Randevu saatinde tesise gittiğimizde, söz konusu yetkili Ömer bey, tuhaf bir takım hallerde ve panik içinde, tesiste müfettişlerin olduğunu bizimle görüşemeyeceğini söyledi. 30 yıllık gazetecilik hayatımız boyunca, Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, genel müdürler, sanatçılar, işadamları velhasıl her kesimden yetkili, yetkisiz kişiler ile randevu ile gittiğimiz hiçbir yerde böyle bir küstahlık ile karşılaşmadık. İşin tuhaf tarafı bu küstahlığın, bir de bizim doğum yerimiz olan kendi köyümüze 3-5 km. uzaklıktaki bir tesiste oluyor alması, bizim üzüntümüzü kat kat arttırdı. Ömer adlı kişinin mutlaka üst amirleri vardır, bu konuyu elbette onlara ileteceğiz bu ayrı bir konu.

Gelelim olayın insani boyutuna… Şişe Cam hammaddesi olan Kuvars kumunu ilimizin Yağlıca köyü yakınlarından temin ediyor. Her gün kamyonlar dolusu, tonlarca kuvars kumu şişe cam fabrikalarına gidiyor. Eflani’de bu tesis ilk açıldığı günlerde, Eflanililere iş, aş kapısı olacak, bölge ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacak umudu vardı, ama görebildiğimiz kadarı ile bırakın Eflani ilçemizi, kıyım yaptığı, katlettiği Yağlıca köyüne bile zerre katkısı olmamış. Oradaki muhteşem doğa, lime lime katledilmiş ve halen katledilmeye devam ediyor. Çevre bir yandan katledilirken, atom bombası atılmış gibi toz, duman çevreyi tahrip ediyor. Karabük İl Çevre Müdürlüğü ekipleri şu anda bu tesisi mercek altına almış bulunuyor. Ayrıca, buradan ihbar ediyorum. İl Hıfzıssıhha Kurulu insan sağlığı açısından tesisi mutlaka mercek altına alması gerekir. Bizim orada gördüğümüz kadarı ile aşırı tozdan korunmak için maske ile çalışma yapılıyor ama tesisteki arıza nedeniyle toz o kadar yoğun ki, orada çalışanların ciğerlerini tahrip etmeleri ve ileride onarılamayacak hastalıklara yol açması mümkün gözüküyor.

Şişe Cam üst düzey yetkililerinin, böylesine önemli bir hammadde üretim tesisinde görevlendireceği kişileri belirlerken, çevreye duyarlı, insani ilişkileri düzgün, kişilerden seçmelerinin ve varsa burada bir arıza bu arızanın da mutlaka acilen giderilmesi için çalışmaları yoğunlaştırmasa gerekmektedir. Hatta arıza boyunca, üretimin durdurulması da sanırız ilimizdeki yetkili makamların yasaları uygulaması ile olacaktır.

Buradan Eflani kaymakamlığı başta olmak üzere, ilimiz Valiliği ve Valiliğin bağlı birimlerine, İl Çevre müdürlüğü yetkililerine tesisin bulunduğu bölgede doğmuş bir gazeteci olarak açıkça ihbar ediyorum. Orada bir doğa katliamı olduğu biliniyor, ama insan sağlığı açısından da konunun ele alınması gereklidir. Bölgeyi yakından bilenler, o alanda yaban hayatının özellikle de domuzların yoğun olduğu bilinir, Ama toz öylesine atom bombası etkisi yapmış ki, son aylarda domuzların bile bölgeye yaklaşmadıkları ifade ediliyor. Domuzlar bile, bu tozdan, pislikten korunmak için bölgeden uzak duruyorlar ise, insan sağlığı açısından da tedbir almak başta oradaki tesisin yetkililerinin, onlar yapmıyorsa ilimizdeki yetkililerin görevidir. Biz de yetkilileri göreve davet ediyoruz. Domuzların bile, içgüdüleri ile hareket edip, o rezil tozdan, pislikten uzak durdukları yerde, insanları korumak yetkililerin görevidir. İlgili her makamdaki yetkilileri göreve davet ediyorum.

Kaynak: brtv.com.tr

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir