Orman Yangınları ile Mücadele Toplantısı Yapıldı

İlçemizde Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı Gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın Orman Yangınlarıyla ilgili Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması ile ilgili Genelgesi gereği; Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısı Kaymakamımız İbrahim ŞENKON başkanlığında 13.08.2020 tarihinde Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda, faaliyetler, tedbirler, araç ve ekipman kapasitesi, orman yangınları ile orman yangını esnasında yapılan mücadele çalışmalarına ilişkin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bilgiler verildi.

Toplantıya; Belediye Başkanı İbrahim ERTUĞRUL,Safranbolu Orman İşletme Müdürü Sema ALTUNAY, İlçe Jandarma Komutanı Adnan OKUDAN İlçe Emniyet Amiri İrfan İNAN, İlçe Özel İdare Müdürü Hüseyin ACAR İlçe Müftüsü Saim GÖNGÖR,İlçe Tarım Müdür V.Ekin ŞENOL ve ilgili kurumların teknik personeli katıldı.

Havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların ele alındığı toplantıda, İlçemizde olabilecek orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler, yangın esnasında yapılacak mücadele çalışmaları, yürütülmesi gereken faaliyetlerle birlikte araç ve ekipman kapasitesi görüşüldü.

Yapılan komisyon toplantısı ile, Bostancı köyüne bağlı Ortakçı Göleti Mesire Yeri olarak belirlenmiş olup bu alan dışında, Komisyon tarafından 31 Ekim 2020 tarihine kadar İlçe sınırları içerisindeki ormanlık alanların civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınlarına neden olabilecek (özel mülkiyete konu araziler de dahil) yerler için mangal/semaver/ateş yakılması yasaklanmıştır.

54 Köy Muhtarları tarafından Köy imamlarına talimat verilerek, köy ve mahalle camii duyuru sistemlerinden ilan verdirilerek,başta Ormanlık alanlar civarındaki yerler olmak üzere, avcı ve çobanların ateş yakmaması hususu,anız veya bitki örtüsü (bağ ve bahçe artığı,ot ,dal vb.) yakılmayacağı ve kesinlikle müsaade edilmeyeceği, Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyeceği duyurularak halkımız bilinçlendirilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait billboardlarda kullanılacak görseller, anonslar ve benzeri araçlarla vatandaşların konuya ilişkin duyarlılığı artırılacak. Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle genelgede belirtilen hususlar kontrol edilecek ve gerekli uyarılar vatandaşlara yapılacak.

YAPILACAK DENETİMLERDE TESPİT EDİLEN AYKIRILIKLAR KARŞISINDA,İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİ DOĞRULTUSUNDA GEREKLİ ADLİ VE İDARİ İŞLEMLER YAPILACAKTIR.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir