Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı Gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Adalet Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Diyanet İşleri Başkanımızın ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 (yetmiş beş) maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile valiliklere verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü 81 ilimizde eş zamanlı olarak saat 10.00’da toplantı yapılması planlanmıştır.

Bu kapsamında diğer il ve ilçelerde olduğu gibi ilçemizdeki tüm kurumların daire amirlerinin katılımıyla Kaymakamımız Sayın Burak ÖZ başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya;Belediye Başkanı Sayın İbrahim ERTUĞRUL, İlçe Jandarma Komutanı Sayın J.Asb.Kd.Bçvş.Adnan OKUDAN, İlçe Emniyet Amiri V. Sayın İbrahim KUM,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sayın Hüseyin YILMAZ ve daire amirleri katıldı.

Ayrıca bu toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapılmış, ilçemizdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için ilçe bazında Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirilmiş ve son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, ilçedeki tüm kurumların sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilçemizde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapılmış ve Bakanlıklarımızın ortaya koyduğu seferberlikte ilçelerinde üzerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır.

İçişleri Bakanlığının girişimleriyle tasarlanan proje olan Kadın Destek Uygulaması(KADES), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen uygulama, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddeti, kadınların taciz görmesi gibi eylemlerini sıfıra indirmeyi amaçlıyor. EGM’nin hazırladığı ve acil arama sisteminin bulunduğu uygulamada, kadın, çocukların taciz altında kaldığı, aile içi şiddet girişimi yaşandığı anda tek bir dokunuşla, Kadın Acil Destek İhbar Sistemine ulaşarak ihbar edip acil müdahale için 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezini arayarak ihbar edilmesini sağlayabilir ve en yakın polis ekibini bulunduğunuz yere sevk ettirebilirsiniz.

Uygulamayı PlayStore: https://play.google.com/store/apps/details… veya AppStore: https://apps.apple.com/tr/app/kades/id1360309770 , den T.C. kimlik numarasıyla girerek kullanabilirsiniz.

Kaynak: Eflani Kaymakamlığı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir