Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Toplantısı Yapıldı

ÜRETİCİLERİMİZ VE TACİR ESNAFLA TOPLANTI YAPILDI.

İlçemizde tarım ve hayvancılık yapan üreticilerimiz ve hayvan tacirlerimiz ile belediye başkanlığı makamında toplantı yapıldı. Toplantıda üretici ve esnafların sorunları masaya yatırıldı, hayvan pazarının canlandırılması için yapılan öneriler değerlendirildi.

Belediye Başkanı İbrahim ERTUĞRUL Başkanlığında belediye başkanlığı makamında yapılan toplantıya Esnaf Odası Başkanı S. Mehmet ÖZDİLLİ, Ziraat Odası Başkanı Mehmet KARADENİZ, İlçemizde tarım ve hayvansal üretim yapan üreticiler ve hayvan tacirliği yapan esnaflar katıldı.

Toplantıda üreticiler ve esnafın sorunları masaya yatırıldı, hayvan pazarının yeniden canlandırılması için alınacak tedbirler değerlendirildi. İlk pazartesi gününden itibaren hayvan pazarı açılması üreticilerin ve tacirlerin pazara hayvan getirmesi kararlaştırıldı. Eksik ve noksanlar ise belediye tarafından giderilecek. Ayrıca pazara canlı hayvan tartımı yapılabilmesi için baskül koyulacak.

İlçemizde bulunan Hayvan pazarı ‘nın durumu, hayvancılık, üretim, kapasite artışı, hayvan alışverişi, kaliteyi arttırmak ve geliştirmek ile alakalı konuların konuşulduğu bir istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıda söz alan gerek hayvan tacirleri gerekse hayvancılık yapan vatandaşlarımız görüşlerini dile getirerek özellikle ilçemizdeki hayvan pazarı ile alakalı düşüncelerini ve önerilerini sundu.

Geniş bir katılımın sağladığı bu toplantıda şu önerilerde görüş birliğine varıldı;
  • 1- Hayvan pazarı dışında hayvan alımı ve satımı yasaklanması,
  • 2- Üreticilerin ve tacirlerin Eflani pazarından alışveriş yapmaları,
  • 3- Tarımda ürün çeşitliliğinin sağlanması,
  • 4- Yeniden üretimine başlanan Gabulca buğdayının pazarlanması amacı ile çalışmalar yapılması,
  • 5- Besicilik ve hayvan üreticiliğinin Kurban Bayramına endeksli olmaktan çıkarılarak 4 mevsime yayılması,
  • 6- Teşvikteki fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için girişimlerde bulunulması,
  • 7- İstanbul’da bulunan ilçemiz derneklerinin özellikle Kurban satışlarında, İstanbul’ da bir Pazar oluşturup tacirlerimize satış konusunda yardımcı olmaları,
  • 8- Dışarıdan gelen tacirlerin ilçemize davet edilerek fikir alışverişinde bulunulması,
  • 9- Süt üretiminin artırılarak mamül madde olarak pazarlanması,
  • 10-18.04.2019 Perşembe günü Belediye düğün salonun’da daha geniş kapsamlı bir toplantı yapılması kararlaştırılarak toplantıya son verildi.

Kaynak: Eflani Belediyesi Web Sitesi

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir