Taşhan’ın Restorasyonu Devam Ediyor

eflani-tashan-restorasyonu

Öncelikle Taşhan Nedir?

Adından Anlaşıldığı Gibi Geçmişten Günümüze Kalan Hanlardan Biridir. Eflani’de Evliyaoğlu Hanı Adında Bir Han Daha Bulunmaktadır. Taşhan, Eflani Belediye Binasının Tam Karşısında Yer Almaktadır. 1888/1889 Yıllarında Yapılmış, 1960 larda Adliye Olarak Kullanılmış, Sonrasında Alt Katında Kahvehane, Terzi Dükkanı, Tuz Değirmeni, Bakkal, Kasap Gibi Dükkanların Bulunduğu Üst Katında Eflani’nin İlk – Tek ve de Son Sinemasının Yer Aldığı Yerdi.  Bir Süre Sonrada Kullanılmayarak Atıl Duruma Düşmüştür.

1991 Yılında Taşhan Tescillenerek Kültür Varlığı Olarak Kabul Edilmiş ve “Tarihi Taşhan” Olmuştur. Gelin Görün ki Taşhan Eflani’nin Kültürü Yansıtan Bir Yer Değil; Yıkılma Tehlikesiyle Başbaşa Kalmış, Kimsenin Üzerine Yıkılmasın Diye Etrafı Çevrilmiş Metrük Bir Yapı Olarak Senelerce Beklemiştir.

2011 Yılında Uzuuun Çabaların Ardından Kamulaştırılabilmiştir. Açıkçası Başlı Başına Bu Kamulaştırma Olayı Bile Bir Başarıdır. 100’ün Üzerinde Varisi Bulunan Bir Yapıyı Kamulaştırmak Hiçte Kolay Değildir, Nitekim Bu Kamulaştırma İşlemi Bile 2 Yıl Kadar Sürmüştür…

2011 Yılında Kamulaştırılsa da Bu Kadar Büyük ve Yarı Yıkık Bir Yapıyı Restore Etmek İçin Gerekli Kaynağı Bulmak Daha da zordur. Şu an Dahi Gerekli Kaynak Tam Bulunamasa Bile Bu Kültür Mirasını Eflani’ye Biran Evvel Kazandırılmak İçin “Allah Kerim” Diyerek İşe Başlanmıştır.

Şimdi Olayı Özetlersek; Taşhan Eflanimizin Sembolü Olabilecek Bir Potansiyele Sahip İken Yıkılmayı Bekliyordu. Yıllarca Süren Bir Çaba Sonucu Restorasyon Aşamasına Gelindi ve Restorasyonu da Hızla Devam Ediyor…

Belediye Başkanımızın İfadelerine Göre Restorasyon İşlemi Bitince; “İçinde Otel Odalarının Bulunduğu, Eflani Yemeklerinin Yapılarak Servis Edildiği, El Sanatları Bölümlerinin ve Eflani Değerlerinin Tanıtılabildiği Bir Mekan Haline Getirilerek Halkın Hizmetine Sunulacak”

Taşhan’ın Kamulaştırılmasından Restorasyonuna Kadar Emeği Geçen Herkese Ayrı Ayrı Teşekkür Ederiz.

Bu Yazının Tüm Hakları www.eflanim.com’a Aittir. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Bir Kısmı veya Tamamı Tekrar Yayınlanamaz!

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir