Yemek Yarışmasında Eflani Miyana Helvası 1. Oldu

Safranbolu’da düzenlenen yemek yarışmasında geleneksel lezzetimiz olan Eflani Miyana Helvası ile 87 yaşındaki (maşallah) Eflanili Zehra Atik 1. Oldu.

Safranbolu Belediyesi ne bağlı bulunan ve çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM) ev sahipliğinde, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) öncülüğünde, Karabük Aşçılar ve Pastacılar Derneği KADAPTER ‘in de destekleri ile “5. Geleneksel Lezzet Şenliği Yemek Yarışması” Aslanlar SAKEM bahçesinde yapıldı.

“Kendini Keşfet” Şenlikleri kapsamında gerçekleşen yarışma
Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM) Aslanlar Şubesi’nde, “Ana Yemekler”, “Yöresel Yemekler”, “Hamur İşleri” ve “Tatlı” olmak üzere dört kategoride yapıldı ve yarışmaya 50 kişi katıldı. Yarışmada jüri üyeleri yemeklerin tek tek tadına baktı.

Ana Yemek kategorisinde “Testi Kebabı” ile Nagihan Dinler, 
Yöresel Yemekler kategorisinde “Cevizli Tereyağlı Yumurta”yla Naciye Özduran, 
Hamur İşlerinde “Cevizli Çörek”le Şerife Ağar birinci oldu.

Ayrıca Yöresel Yemeklerde birde mansiyon ödülü verildi
Elife Memük Ekşili Pilav ile mansiyon ödülünü almaya hak kazandı

Tatlılarda ise Eflani yöresine ait “Miyana helvası”yla 87 yaşındaki Zehra Atik ilk sırayı aldı.

TAŞFED Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Özrek, yaptığı açıklamada, yarışmaya kendi alanlarında uzman, akademisyen ve şeflerden oluşan 7 kişilik bir ekipke katıldıklarını, böylesi güzel bir yarışmada bulunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu yıl beşincisi yapılan Geleneksel Lezzet Şenliği Yemek Yarışması’nda birbirinden güzel yemeklerin yapıldığını belirten Özrek, 4 kategoride 50 çeşit yemeği değerlendirdiklerini ifade etti.

Etkinlik sonunda konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; 
Öncelikle SAKEM koordinatörümüz Münevver Esen’e ve ekibine tüm bu etkinlikleri kapsayan “Kendini Keşfet” başlığı altında düzenlenen Yıl Sonu Sergi ve Şenliklerinde dolayı teşekkür ediyorum. Yine Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonunun tüm üyelerine ve KADEPDER ‘den destek veren şeflerimize bizleri yalnız bırakmadıları için teşekkür ediyorum. Güzel bir yarışma oldu. Her biri birbirinden Güzel yemekleri birlikte tattık. Yarışmaya katılan tüm yarışmacılarımızı ayrıca tebrik ediyorum” dedi.

Başkan Köse, konuşmanın ardından dereceye girenlere ödüllerini, Jüri Üyelerine de paketlerini verdi.

Kaynak: Safranbolu Belediyesi

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir