2020’nin İlk İstişare Toplantısı

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Bugün Sosyal Medya Hesabından Yaptığı Bir Paylaşımda Görsellerle Birlikte Bir Toplantı Davetiyesi Paylaştı.

Ertuğrul; “DAVETLİSİNİZ… 14 OCAK 2020 Salı günü saat 10.00 da belediye düğün salonunda yapacağımız geniş katılımlı ve ilçemizde ki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıya katılımlarınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.” diyerek istişare toplantısı yapacaklarını takipçilerine duyurdu. (Bakınız)

Son dönemde sayıları artsa da bizler bu toplantılara Eflani’de eskiden beri rastlıyoruz. 6 yıl önceki toplantı için tıklayınız Yaklaşık 1 ay önce de Eflani’de bir istişare toplantısı yapılmıştı. (Bakınız) Bir ay sonra yenisinin yapılacak olmasının Eflani için önemli, güzel haberlere vesile olacağını ümit ediyoruz. Daha bir kaç gün önce Ankara ziyareti gerçekleştiren Başkan’ın (bakınız) müjdeli haberler vermesini bekliyoruz.

İstişare ne demek sorusuna gelirsek;

İstişâre, herhangi bir konuda karar alınmadan önce, yetkili kişilerin görüşünü öğrenmektir. Meselelerin etraflı bir şekilde araştırılması, fikir alış-verişi, daha sonra da alınan kararın uygulanması veya ta’dil edilmesinin gerekliliğidir. Demek ki istişâreden maksat, herhangi bir meselede istişâre yapılırken, meselenin en güzel yönünü bulmaktır, hata ihtimalini aza indirmektir.
Hadislerde şûrâ, istişâre, müşâvere, meşveret, meşûre ve teşâvur gibi kelimeler sözlük anlamlarıyla sıkça geçmektedir. Hadislerde istişâre, “kişisel ve toplumsal düzeyde her iş bakımından doğru karar almanın gerekli bir metodu” olarak tanımlanmıştır. (Kaynak)

Görüldüğü gibi istişare içinde çok fazla güzellik barındıran kapsamlı bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. İstişarenin tek taraflı olamayacağı da açıktır. Sadece bir kişinin konuştuğu bir toplantı istişare toplantısı olmaz. Bu ancak bilgilendirme olur. Bir çok kişinin bir konu hakkındaki görüşleri istişareyi oluşturur. Zaten başkanın davetinde geçen “toplantıya katılımlarınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.” kısmından hemşehrilerimizin Eflani hakkındaki düşüncelerinin/isteklerinin paylaşılmasının beklendiğini görüyoruz.

Salı günü yapılması planlanan ve bundan sonra yapılacak ve de daha önce yapılmış tüm İstişare toplantılarının hayırlara vesile olması diliyoruz.

Eflani Belediyesince İstişare Toplantısı Yapıldı Haberi İçin Tıklayınız

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir