Eflani, Kadıköy (Esencik) Göleti

Kadıköy (Esencik) Göleti

Kadıköy Göletinin diğer isimleri Gülabi Köyü Göleti ve Esencik Göletidir. Esencik köyünün eski ismi Kılvar olduğu için nadiren Kılvar göleti de denmektedir. Mahşerli Boğazdan beslenen bu göletimiz sulama amacıyla yapılmıştır. Yapımına 1976 yılında başlanmış 1982 yılında bitirilmiştir.

İlçemizin kuzey doğusunda Pınarbaşı – Azdavay yolu üzerinde yer alır. Merkeze uzaklığı 11-12 km. civarındadır. Gölet yaklaşık 1,5 Km uzunluğunda, yer yer 150-200 metre genişliğinde ve yaklaşık 40-50 m derinliğindedir.

Esencik köyü içerisinden sola dönüldüğünde asfalttan yaklaşık 2 Km  içeride yer alır. Eflani Devlet Hastanesi yolundan gelinip Pınarözü köyü sağ yol ayrımından gidildiğinde uzaklık 5-6 km civarındadır. Bu yol stabilize olup bakım yapılmıştır. Gölette tesisleşme yoktur. Göletin bent tarafındaki alanda zaman zaman çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu etkinlikler sırasında tuvalet, piknik masaları vb. tesis edilmektedir.

Eflani Esencik Göleti, Kadıköy Göleti
Eflani Gülabi Köyü Göleti
Eflani Esencik Kadıköy Göleti 2008
Balıkçı Şef Cebrail Keleş’in Objektifinden Esencik Köyü ve Göleti
Eflani Göletleri Balık Tutanlar
Esencik Göletinde Balık Tutan Vatandaşlar
Eflani Esencik Göleti Dondu
Eflani’de Buz Tutan Gölet

Eflani Haber Portalı Yazısına Yorum Yapın

Eflani Haber Bilgi Portalı

Eflani Haber ve Bilgi Portalı, Profesyonel Bir Eflani Sevgisiyle Yönetilmektedir. Sitemizde Eflani İle Alakalı Bir Çok Bilgi ve Güncel Haberleri Bulabilirsiniz. Teşekkür Etmek İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir