Eflani Tarım Müdürü, Erdaş;”Yem Bezelyesi İçin Yoğun Talep Bekliyoruz”

Geçtiğimiz yıl Eflani’de doğrudan anıza ekim uygulaması (tıklayınız) yapılmış ve lavanta ekimide (tıklayınız) gerçekleşmişti.
Eflani’de tarım alanında yaşanan bu olayları İlçe Tarım Müdürü Emre Erdaş’a sorduk…
İşte Erdaş’ın açıklaması;
“Eflani’de yaptığımız anıza direkt ekim alanı incelendiğinde verimin normal ekim yapılan tarlalardan farklı olmadığı ayrıca tarla için kullanılan mazot, emek ve vakitten yüzde 60 kâr elde edildiği çiftçilerce de görüldü. Lavanta denemesinde görülen tespitler ise bitki iklime ayak uyduramadı ve kuruma yaşandı.
Ayrıca 13 temmuz’da gerçekleştirilen hasat gününde İl Müdürümüz Sayın Mustafa Şahin Valimiz Sayın Kemal Çeber’e Karabük’te denemesi yapılan Yem bezelyesinde en çok ve en verimlisinin Eflani İlçesinde yetiştirildiğini ifade etmiştir. Sayın İl Müdürümz bu konudaki çalışmalarımızı takdir ederek İlçemizi valimiz, protokol ve basın önünde ön plana çıkarmıştır. Kendisine ayrıca teşekkür ederiz.
Yem bezelyesi hasatındaki durum ise 1 dekar da 32 balya ve 1 balya 30 kg yakın neredeyse dekar başına 1 ton kuru yem bezelyesi ve hasılı ve de bir balyası 20 TL civarında fiyatlandırılmaktadır. Çiftçilerimizin bu sene de yem bezelyesi tohumu için yoğun bir biçimde Müdürlüğümüze müracaatta bulunacakları düşüncesindeyiz.”

Eflani Bilgi Haber Portalı olarak; İlçe Müdürümüz Emre Erdaş’a gayretleri ve açıklaması için, İl Müdürümüz Mustafa Şahin’e Eflani’ye olan teveccühleri için teşekkür ediyoruz.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir