Eflani’de Ekilen ‘Süt Otu’nda Olumlu Sonuçlar Alındı

İlimizde Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim Yayım Daire Başkanlığı tarafından “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğümüz koordinasyonunda uyguladığımız ”Kadın Çiftçiler ‘İLKADIM’ la Buluşuyor” Projesinde hasat zamanı başladı.

Proje kapsamında il ve ilçelerimizde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünce geliştirilen “İlkadım” italyan çiminin (süt otu, reygras) bölgemiz şartlarında gelişimini ve adaptasyonunu değerlendirmek, üreticilerimizin alternatif yem bitkileri yetiştiriciliği konularında önlerini açmak amacıyla 10 kadın çiftçiye 5’er dekar olmak üzere toplam 50 dekar alanda demonstrasyon çalışması yapıldı. Yapılan denemeler sonucunda ilk biçimde 1 dekar alandan ortalama 1.800 kg yeşil ot alınmış olup, aynı alandan iki biçim daha yapılabilecek.

Yerinde incelemeler yapmak üzere İl Müdürü Çetin Ayvalık tarafından Eflani ilçemizdeki kadın çiftçilerden Hatice Sevim’ in deneme parseline çiftçi ziyareti gerçekleştirdi.

İl Müdürü Çetin Ayvalık yaptığı açıklamada; Hayvansal üretimin temelinin kaliteli kaba yem üretiminden geçtiğine vurgu yaparak, ilimizde mera alanları ile yerleşik olan yem bitkileri üretim kültürü üzerinde artan baskıyı azaltmak ve yem bitkisi üretim alanlarını artırmak için İlk adım İtalyan Çimi çeşidinin üreticilerimize yeni bir alternatif olarak sunulması amaçlandığını belirtti.

Karabük Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce; yem bitkisi ekilişinin yaygınlaştırılması ve artırılması için örnek çiftçi ve gönüllü çiftçilerle birlikte proje çalışmalarımız devam ediyor.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir