Eflani’de Hıdırellez 2014

eflani-hidirellez-2014

Her Yıl Olduğu Gibi Bu Yılda Eflâni’nin bir çok köyünde Hıdırellez kutlamaları yapıldı.

6 Mayıs tarihi Hızır (yaz günlerinin) başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Türk dünyasında bugün bahar bayramı olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Eflani’de de çok eskiden beri hıdırellez etkinlikleri yapılmaktadır. Bu yıl ki etkinlikler de birlik beraberlik ve huzur içerisinde gerçekleşti.

6 Mayıs’ın mesai gününe denk gelmesi ve gurbetteki hemşerilerimizin kutlamalara katılmalarına olanak sağlamak için bazı köylerimizde hıdırellez kutlamaları erken başladı. Erken başladı ama geç bitecek gibi. Yağmur dolayısıyla kutlamalarını erteleyen Ediller Mahallesi’nin de bu hafta sonu kutlamalarını yapmasıyla Eflani’de tam anlamıyla hıdırellez bir haftaya yayılmış olacak.

Eflani, Çelebiler Mahallesi (Çelip Köyü) Hıdırellezi 3 Mayıs Cumartesi günü kutladı. Çelebiler Mahallesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen şenliğe çok sayıda vatandaş katılarak ikram edilen yemeklerden yedi.

Eflani Çelebiler Mahallesi Hıdırellez

Eflani Çelebiler Hıdırellez Eflani Çelebiler Mahallesi Hıdırellez

Eflani Çalışlar Mahallesi Hıdırellezi 4 Mayıs Pazar Günü Kutladı.
Şimdi burada biraz durmamız gerekiyor. Eflani’de hıdırellezin en coşkulu kutlandığı yerlerin başında Eflani Çalışlar Mahallesi Geliyor.

Hıdırellezi sadece bir yemek yeme günü değil, her şeyiyle eğlenme kaynaşma günü haline getirdiler. Aslında Hıdırellezin nasıl karşılanması gerektiğini bir kez daha gösterdiler.
Neler yapmadılar ki; Koşu yarışması mı dersiniz, tahta araba yarışması mı dersiniz, çember çevirme yarışması mı dersiniz, Mevlid mi dersiniz, kaynaşma, dostluk, sevgi mi dersiniz…
Yarışmalarda dereceye girenlere verilen hediyeler dahi özenle seçilmişti…

Bu organizasyonda emeği geçen herkese, Çalışlar Mah. Derneğine ve bu organizasyona katılanlara teşekkür ederiz. Allah Eflani’mizde böyle organizasyonların sayısı arttırsın inşaallah…

Daha Fazla Ayırıntı İçin Tıklayınız

Eflani Çalışlar Mahallesi Hıdırellez

Eflani Çalışlar Hıdırellez Eflani Çalışlar Mahallesi Hıdırellez

Eflani Ediller Mahallesi Hıdırellezi 11 mayıs pazar günü kutladı;
Geçen Hafta sonu yapılması planlanan hıdırellez programını yoğun yağmur ve sel olaylarından dolayı erteleyen Ediller Mahallesi Sakinleri 11 Mayıs Pazar Günü hıdırellez kutlamalarını gerçekleştirdiler. Birlik beraberlik içerisinde güzel bir kutlama yaparak bu yıl Eflani’deki hıdırellez kutlamalarının bir haftaya yayılmasını vesile oldular.
Eflani Ediller Mahallesi Hıdırellez

6 Mayıs Günü Eflani’nin Bir Çok Köyünde Hıdırellez Coşkusu Yaşandı. Biz Facebook Sayfamızda Bu Coşkuyu Takip Etmekte Zorladık. Arkadaşlarımız 100’lerce Fotoğraf Paylaştı Gönül Bunların Hepsini Burada Paylaşmak İster Ama Bu Çok Zor. Şimdi Bu Köylerimizden de Kesitler Sunuyoruz. Lütfen Bizim Köy Nerede Diye Sitem Etmeyin. Gözümüze Takılanları Burada Paylaşıyoruz. İlle bizim köyde olsun diyorsanız, facebook üzerinden bize fotoğrafları ulaştırabilirsiniz.

Abakolu Köyü Hıdırellez;
Eflani Abakolu Hıdırellez

Acığaç – Hacıağaç Köyü Hıdırellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Acıağaç Hacıağaç Hıdırellez

Demirli Köyü Hıdrellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Demirli Hıdırellez

Karacapınar Köyü Hıdırellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Karacapınar Hıdırellez

Halkevli Köyü Hıdırellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Halkevli Hıdırellez

Saraycık Köyü Hıdırellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Saraycık Hıdırellez

Seferler Köyü Hıdırellez; Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Seferler Hıdırellez

Ulugeçit Köyü Hıdırellez;
Eflani Ulugeçit Hıdırellez

Ovaşeyhler Köyü Gemicioğlu Mah.de Hıdırellez 11 Mayıs günü kutlandı, sabah 10:00 da mezarlıklarda Kur-an ile başladı sonrasında Elekler camisinde yemekli Mevlüt yapıldı saat 15:00 gibi program sona erdi. Daha Fazla Fotoğraf İçin Tıklatınız
Eflani Ovaşeyhler Hıdırellez

Haber Son Güncelleme: 12 Mayıs 2014 20:25

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir