2014’te Eflani’de Neler Yaşandı? Bir Bakışta Eflani 2014

eflani-2014

2015 yılının şu ilk günlerinde geçen bir yılda Eflani’de ne gibi gelişmeler yaşandığına bir bakalım istedik. Aslında bu ilk değil geçen yılda aynı şeyi 2013 yılı için yapmıştık.
2014 yılı Eflani için iyi geçti veya kötü geçti demekte kararsız kaldık sanki bu yıl kötü olarak nitelendirilebilecek gelişmeler Eflani’de biraz daha fazla yaşandı.

Aklımızda kalanları yazarsak tabi ki 2014 yılı seçim yılıydı. Yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaşadı. 31 mart’a kadar genel de adaylar ve seçim vaadleri konuşuldu. Ancak bu yılın ilk 3 aylık süresinde Eflani’de 3 tane yangın olayı yaşandı önce Çelebiler Mahallesinde (ocak) sonra Göller köyünde (şubat) en son da Tabaklar Camii’de (mart) yangın olayı yaşandı bunların en büyüğü göller köyünde ki yangındı 37 oğlak telef oldu, hemşerimizin evi kullanılmaz hale geldi. (Acaba bu hemşerimize gerekli yardımlar yapılabildi mi? o günden beri yıl içerisinde bir çok kez sorduğumuz bu soruyu bugünde soruyoruz). Bunların dışında 4 yangın daha oldu.
Mayıs ve Haziran aylarında 2 sel felaketi yaşadık. Ayrıca bu yıl 2 kayıp haberi, bir çok trafik kazası haberi ve genç hemşerilerimizin çeşitli sebeplerle ölüm haberlerini paylaştık…
İnşallah 2015 yılı Eflani ve Eflanililer için hayırlar ve güzellikler getirir…

Ocak ayında Eski valimiz İzzettin Küçük ilçemizi ziyaret etti. Çelebiler Mahallesinde küçük çaplı yangın oldu. Eflani Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi başkan seçimleri yapıldı ve tekrar Satı Mehmet Özdilli seçildi. Karabük Üniversitesine devri yapılan Eflani Yibo’da Üniversite yetkilileri tarafından incelemelerde bulunuldu. 2013 yılı nüfus bilgileri açıklandı. 2013 Yılında Eflani Toplam nüfusumuz bir önceki yıl olan 2012′ye göre 225 kişi artarak 9,333 kişi oldu.2013 Yılı Eflani İlçe Merkezi Nüfusu 2012 yılına göre 153 kişi artarak 2,312 kişi oldu. Eğitim ve Öğretimde 1.dönem sona erdi. İlçemizde 426 ilkokul, 432 ortaokul, 268 lise olmak üzere 1126 öğrencimiz karnelerini aldılar. Detaylar için tıklayınız!

Şubat ayında Göller köyünde yangın oldu. Eflani’ye yeniden kuyumcu açıldı. Bugünlerde büyük ölçüde biten Eflani PTT binasının yıkımı başladı. Eflani PTT belediye binasında hizmet vermeye başladı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Mart ayında Tabaklar Camii’nde yangın çıktı. Eflani- Daday yol yapım çalışmasının temel atma töreni yapıldı. 18.02.2016’ya kadar bitirilmesi planlanıyor. Ve yerel seçimler yapıldı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!
İbrahim Ertuğrul (Ak Parti) : 541 Oy
Murat Özcan (Saadet Partisi): 399 Oy
Hulusi Hatiboğlu (MHP) : 391 Oy
Hüsnü Akın (BBP): 102 Oy
Enver Saraç (CHP): 8 Oy
M.Ali Günaydın (BTP): 3 Seçim Detayları için tıklayınız

Nisan ayında yerel seçimin etkileri konuşuldu. Belediye başkanı Ertuğrul istişare toplantısı gerçekleştirdi. Milletvekillerimiz ilçemizi ziyaret ettiler. Yeni valimiz Alimoğlu ilçemizi ziyaret etti. Kaymakam Özdemir 10 yataklı devlet hastanesi inşaatını ve Eflani-Daday yolunu inceledi. yaralı bir kartal bulundu ve tedavi edildi. kutlu doğum haftası dolu dolu yaşandı. Yoğun bir bulgurcak yağışı oldu. Kaymakamlık futbol turnuvası için ilk adım atıldı. köydes kapsamında bakım yapılacak köy yolları belirlendi. İŞKUR tarafından “Mekikli dokuma” kursu açıldı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Mayıs ayında Eflani sel olaylarıyla başladı. Yağmur Sonrası Eflani’de Barajlar Doldu, Dereler Taştı, Bazı Evleri Su Bastı. Bu 2014’ün ilk seliydi. Bir ay sonra haziran ayında daha büyük bir sel daha yaşandı. Eflani Alaçat köyünde 4 samanlık tamamen yandı 2 Tanesi de Kısmen Yandı. Hıdırellez her yıl olduğu gibi coşkuyla kutlandı. Bakırcılar Köyünde Kayıp Olan Teyzemiz 2 gün sonra Sağ Salim Bulundu. Eflani’de Traktör Devrildi. 3 Yaralı Hastaneye Kaldırıldı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Haziran ayında en önemli olay yılın 2. seli oldu. Eflani göletlerinde sular bentleri aştı. Tabaklar deresi gene taşarak geçmek isteyenlere yol vermedi. Ulugeçit Deresinin de üzerinden geçmek isteyenler zor anlar yaşadı. Çal yolunun köprü mevkiinde de aynı olaylar yaşandı. Bostancı Köyünde, Gökgöz Köyünde, Aday Köyünde ve Ova Köylerinde Selin Etkisi Daha Şiddetli Olarak Hissedildi. Ovaçalış Köyü Camii de sel sularından etkilendi. Bazı köylere ulaşım bir süre kesildi. Yollarda hasar meydana geldi. Sel sonucu bazı evlerin giriş katları, samanlıklar ve tarlalar su altında kaldı. Can kaybı yaşanmazken maddi hasar meydana geldi. Eflani’de m² ye 50 m³ yağış düştüğü ifade ediliyor.
Sel sonrası Merkez ve köylerde dere ıslah çalışmaları yapıldı. Eflani Kaymakamlık Turnuvası Şampiyonu Eğitimspor oldu. 2014 Yılında Kilit Parke Döşemesi Yapılacak Eflani Köyleri için ihale yapıldı ve işe başlandı. Haziran ayının son günlerinde Minibüs Traktöre Çarptı ve yaralanmalar oldu. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Temmuz ayında Başkan Ertuğrul, Çalışmalara Hızla Başladıklarını ifade etti. Kaymakamlık Gökgöz Köyünde İftar Verdi. Bazı köylerin içme suyu ihaleleri yapıldı. Eflani MYO’ya 50 Kontenjan Ayrıldı. Eflani Atatürk İlkokulu İngilizce Öğretmeni Sevilay Altıok Çetin; Safranbolu, Toprakcuma Mevkiinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Hastane inşaatı Devam etti. Belediye İftar verdi. Şehit aileleri ve gazilere iftar verildi. Azdavay’a Giden Aile Eflani’de Kaza Geçirdi. Bayramlaşmalar yapıldı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Ağustos ayında İstanbul Gazi Mahallesindeki Olaylarda Eflanili İbrahim Öksüz Yaşamını Yitirdi ve Acıağaç köyünde toprağa verildi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Karabük’te Recep Tayyip Erdoğan’a en yüksek oranda oy Eflani’den çıktı.
Recep Tayyip Erdoğan: 4.327 / %76,2
Ekmeleddin İhsanolu: 1.238 / %21,8
Selahattin Demirtaş: 115 / %2
Daday yolu üzerinde ki Anız Yangını Ucuz Atlatıldı. Eflani Tarım ve Hayvancılık İhtisas OSB Kurulması Gündeme geldi. Bu yılın 2. kayıp vakası yaşandı Bir Haftadır Kendisinden Haber Alınamayan Kayıp Genç Muharrem Akgün Aranıyor (şu an bulundu mu inanın bilmiyoruz. bu konu hakkında hiç bir bilgi göremedik). Eflani Köylerinin Yol, Su, Kilit Parke Çalışmaları Devam Etti. Çemçi Köyündeki Anız Yangını Ucuz Atlatıldı… Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Eylül ayında Eflani’de hint keneviri operasyonu yapıldı. A101 market açıldı. Abakolu köyünde Yakup Baltacı Elektrik Çarpması Sonucu Hayatını Kaybetti. Eflani Karlı köylü Uzman Çavuş Fatih Bircan Hayatını Kaybetti. Yeni İlçe Milli Eğitim Müdürü Göreve Başladı. Eflani Köylerinde Kapsama Alanı Genişletilme çalışmaları yapıldı. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Ekim ayında Eflanili Çiftçilere Makina ve Ekipman Dağıtıldı. Eflani Belediyesi Tarihi Kentler Birliği Üyesi Oldu. Eflani Pınarbaşı Daday Yolunda 2 Ayrı Kaza Oldu. Eflani’de Mantar Bereketi Yaşandı. Eski belediye başkanlarından Hilmi Karaman vefat etti. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Kasım ayında Eflani’nin Halihazır Haritaları Çıkartılmaya başlandı. Aşure günü etkinlikleri yapıldı. Abakolu Köyünde Korkutan Yangın olayı yaşandı. Mehmet Ali Şahin Eflani Entegre Devlet Hastanesini İnceledi. Eflani Halk Eğitim Merkezinde Bandırma Tanıtımı Yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Eflani’de Eylül ayında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce işe alımda yaşananları Milli Eğitim Bakanına sordu. Mehmet Ali Şahin’in eşi vefaat etti. Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Aralık ayında Eflani Belediyesi, 5 Daimi İşçi Alımı için ilana çıktı. Tarihi TAŞHAN Törenle Açıldı. Feshane Karabük Günleri düzenlendi. kar yağdı okullar tatil oldu. Köy yolları kar nedeniyle kapandı… Detaylar ve daha fazlası için tıklayınız!

Koskoca bir yılı bu satırlara sığdırmak zor. Biz sadece bir kaç satır başını sizlere sunduk. Daha fazlası için sitemizin arşivine bakabilirsiniz…

Ramazan Çalışkan – Eflani Bilgi ve Haber Portalı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

2 thoughts on “2014’te Eflani’de Neler Yaşandı? Bir Bakışta Eflani 2014

  1. ağustos ayı için ilçemız ATATÜRK ILK ÖĞRETIM OKULU eski müdür yardımcısı SATı GÜLTEPEYI kaybettik ki muhtemelen ilçemız için en üzücü kaybımız bu olmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir