Eflani’de Lezzet Şenlikleri Yapıldı

Eflani’de Banduma Şenliği. Türk Mutfağı Haftası kapsamında bir haftadır devam eden Karabük Lezzet Şenliklerinin bugün ki durağı Hindisi, Banduması ve Taşhanıyla ünlü Eflani ilçemiz oldu.

Ağzınızın Tadı Eflani Olsun etkinliğimizin ilk ayağı Vali Fuat Gürel, Eflani Kaymakamı Büşra Güneş, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ve protokol üyelerinin katılımıyla, Eflani Çatak Köyünden başlayarak Yağlıca Köyünde sona eren, Safranbolu’dan Eflani ilçesine uzanan, geçmişin izlerini günümüze taşıyan, hanlar, köprüler ve çeşmelerin yer aldığı tarihi “katır yolunda gerçekleştirilen doğa yürüyüşü ile başladı.

Ağzınızın Tadı Eflani Olsun etkinliğimizin ikinci etabı KBÜ Eflani Meslek Yüksekokulunda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Burada yapılan etkinliğe Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve eşi Fadimana Polat, Vali Yardımcıları Muhittin Gürel, Hüseyin Demirbaş, Meral Batı Demirbaş ve Muhammed Akın, Eflani Kaymakamı Büşra Güneş, Ovacık Kaymakamı Bahadır Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Garip Gümüş ve eşi Devrim Gümüş, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, protokol üyeleri, kurum müdürleri, siyasi parti il temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, KBÜ Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü öğrencileri ile Eflanili vatandaşlarımız katıldı.

KBÜ Eflani Meslek Yüksek Okulu bahçesinde birbirinden güzel yöresel yemeklerin ve tatların yer aldığı stantları gezen Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel ile protokol üyeleri kadınlarımızın ustalıkları ve el becerileri ile yaptıkları birbirinden güzel lezzetler olan; Pörüşke, Malak, Gözleme Mıklama, Mantar Çapacı, Miyana Helvası, Aşure, Uğmaç (un) Çorbası, Göçü ( kır) Çorbası, Ispıt Dolması, Gara Mancar Dolması, Göbüt, Etli Ekmek ve Eflani ilçemiz denilince ilk akla gelen ve olmazsa olmazımız Eflani Bandumasının bulunduğu stantları gezerek bu eşsiz lezzetlerin yapılışı hakkında bilgiler alarak yemeklerin tadına baktılar.

Emeği geçenlere teşekkürler.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir