Eflani’de Yüzyıllardır Devam Eden Gelenek Bozuldu

Eflani Kaymakamlığınca Korona Virüsünden korunma tedbirleri kapsamında alınan kararla Eflani Pazarı bir süre “pazartesi” yerine “cumartesi” günleri kurulacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Ülke çapında alınan önlemlere ek olarak yerel önlemlerde alınıyor. Bu çerçevede Eflani ilçemizde de yüzyıllardır her pazartesi kurulan Eflani Pazarı artık cumartesi günleri kurulacak.

Eflani Pazarı Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Tıklayınız

Eflani Kaymakamlığının konuyla ilgili açıklaması ise şöyle;

Tüm Yurtta olduğu gibi ilçemizde de coronavirüs tedbirleri kapsamında pazar yerinde sıkı denetimler uygulanmış olup hijyen kurallarına riayet etmeyen veya sokağa çıkması kısıtlanan vatandaşlarımızın sokağa çıkması halinde cezai işlem uygulanmaktadır ayrıca pazartesi günleri kurulan pazar,cumartesi günleri kurulması husunda karar alınmıştır.

Bakanlığımızın almış olduğu mahalle ve semt pazarlarına yönelik tedbir kararları aşağıdaki şekildedir.

‘İçişleri Bakanlığı 81 ilde toplam 3 bin 95 polis ve jandarma personelinin katılımı ile mahalle ve semt pazarlarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Ülke genelinde 772 semt ve mahalle pazarının kontrol edildiği denetimlerde maske takma zorunluluğu, ürünleri elle seçmeme, tezgah arası 3 metre mesafe ve sosyal mesafe kurallarına uymayan 342 pazar esnafı/ müşteriye adli ve idari işlem uygulandı.

Bakanlığımız, Kovid 19 salgını ile mücadele kapsamında; 81 il Valiliğine 27 Mart tarihinde ek genelge göndermiş, genelge ile semt ve mahalle pazarlarında, tezgâhlar arası mesafe ve pazar yerlerindeki müşteri sayısı ve pazarlarda sosyal mesafe ve sosyal izolasyona kuraları yeniden düzenlenmişti.

Söz konusu genelgeye göre ülke genelindeki semt ve mahalle pazarlarında sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi dışında ürün satışını yapılmaması, tezgahlar arasındaki mesafenin en az 3 metre olması, pazar yeri alanına aynı anda alınacak müşteri sayısının esnaf sayısının 2 katını aşmaması, satıcı ve müşterilerin maske kullanma zorunluluğu, sosyal mesafe kuralları başta olmak bakanlığın illere gönderdiği genelge kapsamında dün denetimler yapıldı.

Denetimlerde toplam 772 semt ve mahalle pazarı denetlendi. Bu denetimlerde 342 pazar esnafı/ müşteriye alınan kurallara uymamaktan Umumi Hıfzıssıha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddesi uyarınca adli ya da idari işlem uygulandı. Polis ve jandarma ekiplerinin semt ve mahalle pazarlarına yönelik denetimleri artarak devam edecektir.’
Kaynak: http://www.eflani.gov.tr/ilcemiz-ve-81-ilde-semt-ve-mahalle-pazarlarina-siki-denetim

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir