Eflani’den Bir Bakan Geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize geldi.
 
Karabük Valiliği önünde Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Vali Yardımcıları İsmail Bayata ve Barboros Baran, Karabük Valiliği Hukuk Müşaviri Numan Tahir Şimşek, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali Sefa Yılmaz, Emniyet Müdür Vekili Osman Gül, Ak Parti İl  Başkanı İsmail Altınöz, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, bölge müdürleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha sonra Valilik Şeref Defterini imzaladı.
 
Vali Fuat Gürel’den brifing alan Bakan Kurum daha sonra Valilik Toplantı Salonunda Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Bakanlık üst düzey  yetkililerinin,  yatırımcı bölge müdürlerinin ve kurum müdürlerinin katıldığı toplantıya Başkanlık yaptı.
 
Toplantının ardından kameraların karşısına geçerek basın toplantısı yapan Bakan Kurum, sözlerine 2 yıl önce İzmir Adliyesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen polis memuru Fethi Sekin’i anarak başladı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Karabük İlimizle ilgili devam eden 305 milyon liralık yatırımın olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Karabük’te yapmayı düşündüğümüz, Karabük’ün turizmini, istihdamını, ekonomisini daha yukarıya çekecek, bölgede burayı turizm ve  sanayi şehri yapacak birçok projeyi  tartıştık ve görüştük. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde birçok projenin kararlarını aldık. Karabük’e yaptığımız yatırımlardan bahsedecek olursak, tamamladığımız yatırım miktarı 2 milyar 51 milyon Türk Lirasıdır. Devam eden bakanlığımız bünyesinde 305 milyon lira yatırımımız var. Bugün bu yatırımlarımıza birçok daha projeyi ekledik, aynı kararlı şekilde, hızlı bir şekilde bu projeleri vatandaşımızın hizmetine sunmak üzere kararlarımızı aldık. Karabük ilimizde şu an maalesef katı atıklar  vahşi depolama yapılıyor. İlimizde, vahşi depolamadan düzenli depolamaya geçmek için 222 dönüm alan üzerinde  bir çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmaya,  Bakanlığımızca, Özel İdaremiz ve Belediyelerimizin oluşturduğu birlik üzerinden destek olacağız.  Bu projenin sonuna yaklaştık. Bu projeyle ilgili ÇED sürecini hızlandıracağız,  Bakanlığımızdan  alınması gereken  ÇED izinlerini 1.5-2 aylık bir süreçte tamamlayıp,  Karabük’e düzenli depolama sahasını kazandıracağız. Akabinde de burada toplanan çöplerden elektrik enerjisi üretmek suretiyle burada da bir istihdam kapısı açmış olacağız. İlimiz Merkezinde  Kent Meydanını ve eski anıtıda içine alan bölgede, halkımızın uygun görmesi halinde, Valiliğimiz ve Belediyemize de danışarak,  içinde otoparkların, millet kıraathanelerinin de yer aldığı Millet Bahçesi  yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Eflani ve Eskipazar’a Toki konutları yapacağız, Keltepe Kayak Merkezinin yolunu Özel idaremizle birlikte asfalt yapacağız. İl Özel idaresinin köylerdeki çöpleri daha sağlıklı toplayabilmesi için çöp kamyonu ve çöp konteynırı  vereceğiz. Safranbolu İlçemize
millet bahçesi yapacağız. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesinde olan Safranbolu İlçemizi Sıfır Atık Projesi için pilot bölge olarak ilan ediyoruz. Bu proje ile atıklar evlerde ayrıştırılacak ve Safranbolu’ya çöp kamyonu girmeyecek, Belen mevkiinde Toki tarafından yaptırılan 1144 konutluk projenin şubat ayı içerisinde 500 adedi için emeklilerden talep toplayıp kısa süre içerisinde kura çekeceğiz ayrıca Kardemir ve Marzinc işletmelerinin çevre yatırımlarını bakanlık olarak denetleyeceğiz” diye konuştu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karabük Valiliği ziyaretinin ardından Albaykaraoğlanoğlu Caddesi üzerinde bulunan Bedesten İşhanında esnafları ziyaret etti. Esnaflara ve vatandaşlara bez çanta dağıtan Bakan Kurum, “Bez torbalarımızı kullanarak doğaya, çevremize, ülkemize daha duyarlı bir süreç içerisine gireceğiz. Geleceğimiz, çocuklarımız ve daha güzel bir dünya için uygulamayı hep birlikte destekliyoruz.” dedi. Sonra Ak Parti İl Teşkilatını ziyaret etti.
 
Akabinde Karabük Demir Çelik Fabrikalarını (KARDEMİR) da ziyaret etti. KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç tarafından karşılanan Bakan Kurum, toplantı salonunda brifing aldı. Bakan Kurum ve beraberindeki heyet, şirketin Sinter Fabrikaları bölgesinde yapımı tamamlanan “Sinter Tesisleri Desülfürizasyon Sistemi, Sinter Soğutucu Bölgesi Toz Toplama Sistemi ve Sinter Kireçtaşı Kırma-Eleme Toz Toplama Sistemi” yatırımlarını inceledi. Burada yaptığı açıklamada Kardemir Demir Çelik İşletmelerinin İlimiz ve Ülkemiz ekonomindeki öneminden bahsederek, işletme yönetiminin,  çevre ve hava kirliliğinin önlenmesi için başlatmış oldukları yatırımları  şubat ayının sonuna kadar bitirip devreye sokacaklarını taahhüt ettiklerini ifade etti. Şubat ayından sonra ise Bakanlık personelinin yatırımları  denetleyeceğini ifade etti.
 
Daha sonra Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından kentte yapımı devam eden Emekli Kent Proje alanında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, örnek daireyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.
 
Kent merkezindeki programlarının ardından Safranbolu ilçesindeki Tarihi Kazdağlıoğlu Meydanı’nda Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından “Sıfır Atık Projesi” kapsamında başlatılan, plastik şişe getirenlere bez çanta dağıtma projesi törenine katılan Bakan Kurum   “Bu sene bir milyona yakın turistin ziyaret ettiği Safranbolu’daki önemli projemiz sıfır atık. Bu bölgeyi, bu ilçeyi sıfır atıkta pilot bölge ilan ediyoruz.” diyerek bez torba dağıttı.
 
Safranbolu’nun ardından Eflani ilçesinde de geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada, Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul’dan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.
 
 
 

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir