Kaymakamlığın Yürekleri Isıtan Projesi

Eflani Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Yaşlı ve Engelli Vatandaşlara Evde Temizlik Projesi’ ile yüreklere dokunuyor.

Eflani İlçemiz uzun yıllardır yaşanan göçlerle birlikte bir emekli ve yaşlı ilçesi haline geldi. Yaşlıların bir kısmının kimsesi yok bir çoğu da kimseye yük olmamak için çoluk çocuğunun ya da akrabalarının yanında kalmak yerine köylerde kendi evlerinde kalmayı tercih ediyorlar. TÜİK tarafından paylaşılan 2020 nüfus verilerine göre Eflani’nin toplam nüfusunun %28,88’i 65 yaş üzerinde, %38,51 ise 60 yaş ve üzerinde Eflani’de 55 yaş ve üzerinde olanların oranı ise %51,45, yani her iki Eflaniliden birisi 55 yaşın üzerindedir.

Bu kadar yaşlı nüfusun yaşadığı ilçemizde Kaymakamlıkça yürütülen proje ve içleri yakan görüntüler (öncesi) ve içleri ısıtan görüntüler (sonrası) şöyle paylaşıldı;

Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Yaşlı ve Engelli Vatandaşlara Evde Temizlik Projesi’ kapsamında temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken 65 yaş üstü yaşlı, engelli vatandaşlarımız ile ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımlarını yerine getirmekte zorluk çeken vatandaşlarımızın faydalanması hedeflenmektedir.
Vakfımız görevli proje personellerince Evlerinin temizliği konusunda yardım desteğine ihtiyaç duyan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın hanelerinin genel temizliği ile beraber talep edilmesi durumunda bu ailelerin yemeklerinin pişirilmesi v.b konularda destekte bulunulmaktadır.

S.Y.D.V personelimizce İlçemiz Köy ve Mahallelerindeki yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın hane ziyaretleri devam etmekte olup tespit edilen ailelerin maksimum 15 günde bir evlerinin temizliğinin yaptırılması ve evlerin ihtiyaçları ile eksikliklerinin de belirlenip ivedilikle giderilmesi hedeflenmektedir.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir