Kaymakamlık, CHP İlçe Başkanının İddialarına Cevap Verdi

Eflani CHP İlçe Başkanının “Eflani İlçe Milli Eğitim Müdürü kendi personelinin çocuğu için özel sınıf açtı mı” ve “Milli Eğitim Müdürü Karabük’te ikamet eden personelinin çocuğuna özel sınıf açmıştır” şeklindeki iddiaları sonrası Eflani Kaymakamlığı bir basın açıklaması yayınladı. İşte o açıklama;

BASIN AÇIKLAMASI

İlimiz Eflani İlçesi Atatürk İlkokulunda hizmet veren Özel Eğitim Anasınıfı ile ilgili “Eflani İlçe Milli Eğitim Müdürü Kendi Personelinin çocuğu için Özel Sınıf Açtı mı” ve “ Milli Eğitim Müdürü Karabük’te ikamet eden personelinin çocuğuna Özel Sınıf açmıştır” başlığıyla sosyal medyada ve bazı yerel basın kaynaklarında yayımlanan iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Haberde adı geçen öğretmenimiz Eflani İlçemizde bir okulumuzda Müdür olarak görev yapmaktadır. Çocuğu için okulda özel olarak açıldığı iddia edilen sınıf heyet raporu ve Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından onaylanan tespit edilmiş yetersizlikleri bulunan özel öğrencilerimizin öğrenim gördüğü “Özel Eğitim Anasınıfı” dır. Adı geçen okul yöneticimizin çocuğu bu özelliklere haiz özel çocuklarımızdandır. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için açılan ‘’Özel Eğitim Sınıfı aşağıda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelik ve Mevzuatına uygun olarak açılmıştır.

Özel Eğitim Sınıfının Açılmasıyla İlgili Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelik Maddeleri: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmeliği Madde 30 (1) gereği;‘’36 ayını tamamlayan ve 66 ayını doldurmayan çocuklar için özel eğitim anaokulu açılabileceği gibi bu çocuklar için, ilkokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları, bağımsız anaokulları ve diğer ilkokullar bünyesinde özel eğitim anasınıfları da açılır. ‘’Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 12 ( 7) gereği; ‘’Okul çalışanlarının istemeleri hâlinde, çocuklarının nakli ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın görev yaptıkları okula yapılır.’’ hükümlerine göre Özel Eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız için ihtiyaçlarına uygun Özel Eğitim Okullarımız olduğu gibi okullarımızın bünyesinde de Özel Eğitim Sınıfları açılabilmektedir. İlimizde hemen hemen her okulumuzda bu türden sınıflarımız oluşturulmuştur. Eflani İlçemizde hizmet veren sınıfımızın oluşturulması ilgili Yönetmelik hükümlerine tamamen uygundur.

Ayrıca; İlçemiz okullarındaki öğrencilerimiz iddialarda belirtildiği gibi kalabalık sınıflarda eğitim öğretime devam etmemekte olup okullarımızın şubelerindeki öğrenci ortalaması İlkokulumuzda 20,Ortaokullarda 19, lisemizde ise 16’dır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Eflani Kaymakamlığı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir