Ertuğrul Açıkladı, Aytaç’tan Cevap Gecikmedi

Eflani CHP İlçe Başkanı Ahmet Aytaç bir süredir, -imar planı değişikliğiyle yeri değişen- Eflani Küçük Sanayi Sitesinin yerinin uygun olmadığını dile getiriyordu. (Bakınız)

Aytaç son olarak “Korona Bahane İşler Şahane” şeklinde tahammül sınırlarını zorlayan bir yazıya imza atınca, Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul’dan bir açıklama geldi. Bunun ardından Ahmet Aytaç’a hemen bir cevap verdi. Burada da kantarın topuzunu kaçıran Aytaç’a Başkan Ertuğrul tekrar cevap verdi. Şimdi bunları sırasıyla paylaşıyoruz.

İbrahim Ertuğrul’un açıklaması;

BİZİM DERDİMİZ HİZMET ÜRETMEK
SİZİN DERDİNİZ ÇAMUR ATMAK…

Geçtiğimiz günlerde CHP ilçe başkanı Ahmet AYTAÇ, imar değişikliği ile ilgili bir paylaşımda bulunmuş. Normalde mektubunu okumaya lüzum yok ama sinek küçük mide bulandırıyor.
Yazının başlığı özellikle dikkat çekiyor, “Corona 19 bahane işler şahane”. Yani Eflani Belediyesi Korona salgınını bahane etmiş imar plan değişikliği yapmış. Hani derler ya “dam üstünde saksağan vur beline kazmayı”
Öncelikle İmar Planı ve değişikliği yapma yetki ve görevi belediye meclisinin ve belediye meclisimiz lüzum halinde bu yetki ve görevini mevzuat çerçevesinde, plan yapma ve değiştirme usul ve esaslarına uygun bir şekilde yapmaktadır. Belediye meclis toplantıları alenidir. Toplantılarda her konu en şeffaf şekilde görüşülüp tartışılmakta ve kararlar oy birliği ile alınmaktadır. Yine mevzuat gereği yapılan değişiklikler ilan yerlerinde ilan edilmektedir. Alınan kararlar toplantı akabinde Kaymakamlık Makamına onaya gönderilmektedir. Bu değişikliler anında yetkili şehir plancısı tarafından uygulanmakta ve imar planı güncellenmektedir.
Bu kadar açık ve net bir uygulamayı görmezden gelerek insanların kafasında soru işaretine sebep olacak şekilde paylaşmak hangi akla hizmet etmektir ? Bunun iyi niyetle muhalefet etmekle ilgisi yok. Bizim derdimiz hizmet üretmek sizin derdiniz çamur atmaktır.

GELELİM İMAR DEĞİŞİKLİĞİNİN KONUSUNA

İmar plan değişikliği zorunluluktan yapılmıştır. Önceden belirlediğimiz alan imar planında kamyon traktör garajı olarak planlı iken iki yıl önce, sivil toplum örgütlerinin başkanlarının davet edildiği toplantıda (zamanın CHP ilçe başkanı dahil) tartışılmış ve ittifakla uygun görülmüş KSS yeri olarak değişiklik gerçekleşmiştir. KSS Projeleri de buraya göre yapılmış, 18. Madde uygulaması gerçekleştirilmiş ve kamulaştırma çalışmaları başlatılmıştır. Bu arada BAKKA kalkınma ajansı’nada proje baş vurusunda bulunulmuştur. BAKKA tarafından projemiz uygun görülmüş ön değerlendirmede başarılı bulunmuştur.
Ancak, arsalarda kayıp hisselerin olması, korona mücadelesi nedeni ile alınan tedbirler, tapu dairelerinde işlemlerin durdurulması gibi bir çok nedenden dolayı sürecin gecikmesi BAKKA projesinin gerçekleşmesini imkansız hale getirmiştir. Bu da ilçemizin iki milyon beş yüz bin lira gibi bir kaybına neden olacaktı.
İşte bu yüzden imar planında KS sitesi yeri olarak belirlenen yerle hemen yanında pazar yeri olarak belirlenen alan değiştirilmiştir. Çünkü pazar yeri ve etrafındaki yerlerin tapusu belediyenin üzerinedir yani BAKKA projesini kaçırmamak için bu değişiklik yapılmıştır. Aynı alan üzerinde sadece yolun bir tarafından diğer tarafına geçirilmiştir. İlçenin içi değildir. Bizim yapacağımız KS Sitesi örnek bir projedir. Tarihten beri sıhhi iş yerlerinin yanın da konutların altında ve ilçe merkezinde faaliyet gösteren esnaflarımız burada hizmet verecektir.
İmar planında yapılan değişiklik nedeni ile rant elde eden, kıyak yapılan kimse yoktur. Mağdur edilen zarara uğrayan kimse de yoktur. Yapılan iş doğrudur, yasaldır meşrudur. Yapılan işlem esnafımızın vatandaşımızın ilçemizin yararı gözetilerek yapılmıştır. Kamuoyunun dikkatine sunulur.

https://www.facebook.com/ertugrulibr/posts/3274533189258297

Ahmet Aytaç’ın Cevabı;

HOPLAMAYA GEREK YOK .

Geçtiğimiz günlerde Eflani ilçemizde Belediye tarafından imar değişikliği ile ilgili bir paylaşım yapmış bulunduk.(Halkımıza yapmış olduğumuz paylaşım alttadır)
CHP ilçe Başkanlığı olarak ne yazık ki halkı hiçbir konuda bilgilendirmeyen Belediye Başkanı sayın Ertuğrul bizim halka bilgilendirme paylaşımından sonra sosyal medyada bir paylaşım yaparak akabilinde hopladı. Sayın Başkan sizin hoplamaya değil halkı bilgilendirme göreviniz var bu halk yapılan veya yapılacak işlerden bilgi sahibi olmalıdır. Sizler seçilmiş bir kişi ve bizler muhalefet olarak yapılan veya yapılacak işleri halka anlatmak gibi bir yükümlülüğümüz var bu halka borcumuz eski düzen yok artık. Eflani ilçesinde bizler CHP ilçe Başkanı ve yönetimi olarak tüm işlerin takipçisi olacağız.Doğru yapılanları destekleyeceğiz yanlış olanları da gündeme alıp size ve halka arz edeceğiz.
Esnaf odasının çarşı dışında yeri belli olan tüm hazırlıkları yapılmış ve yapmak istedikleri sanayi sitesine Belediye olarak destek vermeyip bir imar değişikliği ile pazar yeri ile oynayıp çarşının merkezine sanayi sitesi kuruyorsunuz.
Yoksa bizler şunu mu? anlayalım Eflani halkı olarak bizim AKP Belediye Başkanlığımızda İLÇEMİZ EFLANİ OLARAK bu kadar büyüme ve gelişme ön gördük mü? diyorsunuz.
Az Olsun Biz Bize Yeteriz mi? diyorsunuz.
Her derede bir at değişir gibi imar planı değişikliğine niçin ihtiyaç duyuyorsunuz.?
Bizler CHP ilçe Başkanlığı ve yönetimi olarak halkımıza bu çıkmış olduğumuz bu yolda doğruları söylemeye aktarmaya söz verdik.

Corona 19 Bahane işler sahane Eflani Belediyesi yeni yapılmış imar planı değiştiriyor.Sanayi yapımı için..sanayiye karşı değiliz.18 madde yapıldi sanayinin yeri imar planındaki yerine yapılsın..Eski pazar yeri çarşının içi devamlı imar planı değişmemesi gerekir.pazar yeri ile sanayinin yeri niye değişti.Birileri iknami olmadı.. Sonra tüh denmesin… (Malesef mektubu okumusunuz demek) CHP ilçe Başkanı Ahmet Aytaç . (not.sanayi yapılsın deyi göndermiş olduğunuz 18 degisikligi için 18 metre yol ve park verdik ve imza verdim biz Ana yollun kiysindan. Bldy ye Bilgin olsun bugünkü parayla 300 bin TL yer verdik)

https://www.facebook.com/ahmet.aytac.31105674/posts/2590584101193412

Aytaç’ın bu açıklaması ve bu açıklamaya yapılan yorumlar sonrası Başkan Ertuğrul yeni bir paylaşım yaptı;

BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI…

Geçtiğimiz günlerde CHP ilçe başkanının Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili paylaşımına cevap yazmış, yapılan işlemde her hangi bir yanlışlık olmadığını kamu menfaati gereği bazı düzenlemelerin yapıldığını anlatmaya çalışmıştım. Sn. AYTAÇ bu açıklamayı da “HOPLAMA” olarak nitelemiş ne demekse !

Bu tartışmaya selefim eski belediye başkanlarımızdan Muzaffer BİLDİK’TE müdahil oldu. “İmar devamlı değişmemeli, çarşının içi” diye bir yorumda bulundu. Gerçi bunlara alışığız, hastaneye, Camiye, okula ve Küçük Sanayi Sitesinin eski düşünülen yerine de uzak diye karşı durmuşlardı. Bizdeki muhalefet anlayışı yapılmayanı eleştirmek değil de yapılana karşı çıkmak. Yani çarşı her şeye karşı durumu söz konusu.

Sayın BİLDİK’TE konuya müdahil olunca muhteşem ikilinin maceralarını hatırladım. hani derler ya “bozacının şahidi şıracı” İmar plan tadilatı niye yapılır, yeşil alanlar nasıl daraltılır, bu alanlardan nasıl arsa üretilir ? Altta herkesin ders alması gereken örnek bir çalışmanın belgeleri var.! Sn. BİLDİK’İN tek icraatı bu da değil başka örneklerde var. Neyse konumuz bu değil, şimdilik bu kadar konuşalım.

Bir kez daha yazıyorum; Küçük Sanayi Sitesinin yeri doğrudur, her türlü işlem mevzuata uygun yapılmıştır, sivil toplum örgütlerinin başkanları ile, esnaflarımız ile vatandaşlarımızla yapılan toplantılarda konu enine boyuna tartışılmıştır. Seçim beyannamemizde de açık şekilde belirtilmiştir. İki yıldan beri şeffaf bir şekilde kamuoyu bilgilendirilmiştir. İmar değişikliği de mevzuata uygun açık, şeffaf bir şekilde yapılmış, belediyemiz ilan panolarında, internet sitemizde, muhtarlıkta ilan edilmiştir. KSS belediyenin kendi arsasına yapılacaktır. Pazaryeri olarak ayrılan yerin kamulaştırması devam edecektir, bazılarının iddia ettiği gibi “yandaşlarımızın ikna edilememesi” veya vazgeçme söz konusu değildir. Çabamız, otuz yıldır yılan hikayesine dönen KSS yapımını bir an önce gerçekleştirmektir.

Zaman her şeyin ilacıdır, kim haklı kim haksız elbette zamanla ortaya çıkacaktır.

https://www.facebook.com/ertugrulibr/posts/3282526751792274

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir