Mühendis Damat, Kayınbabası İçin Hayvan Arama Cihazı Yaptı

Bilgisayar Mühendisi Mustafa Uçar, Eflani Seferler Köyü’nde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kayınbabası İbrahim Bayram’ın, büyükbaş hayvanlarının uzaktan takibi için teknolojik bir çözüm geliştirdi.

Eflani ilçemizde harman bittikten ( ırgatlık kuyulduktan ) sonra büyükbaş hayvanlar başında çoban olmadan dışarı salınmaktadır. Bu uygulamaya yörede salmalık/salma denmektedir. Salmalık zamanlarında hayvanlar başlarında bir çoban olmadığı için yakındaki köylerin hayvanlarına karışarak komşu köylere gidip geri dönmemekte veya ormanlara girerek bu ormanlarda kalabilmektedirler.

Bu durumlardan ötürü Eflanili çiftçiler için salmalık zamanı hayvanları bulmak hayli zor oluyor. Eflani’de bu duruma vakıf olan Mustafa Uçar bu soruna teknolojik bir çözüm getirdi. Mustafa Uçar’ın geliştirdiği sistem sayesinde aramaya gerek olmadan hayvanların hangi yönde ve ne kadar uzaklıkta olduğu cep telefonundan görülebiliyor.

Sistem temelde şu şekilde çalışıyor: İneğin boynunda konum bulması için GPS modülü ve konumu gönderen bir verici bulunuyor. Evde bulunan alıcı, gelen konum bilgisini bluetooth ile akıllı telefona gönderiyor. Akıllı telefona yüklenen mobil yazılımla da ineğin hangi yönde ve ne kadar uzakta olduğu görülüyor.

Cihazların elektronik devrelerini, yazılımlarını ve mobil uygulamayı kendisi geliştiren Mustafa Uçar, alıcı ve verici için kutular tasarlayarak 3 boyutlu yazıcı ile üretti. Sistemin tam şarjla 2 gün çalıştığını ve menzilinin 1000 metre olduğunu fakat talep halinde daha uzun çalışma süresi ve 3000 metre menzile sahip bir sistem üretebileceğini belirtti.

Kayınpeder İbrahim Bayram artık evinden gün içinde hayvanların nerede gezdiğini, akşam getireceği zaman nerede bulacağını akıllı cep telefonundan takip ediyor.

Bu ve Diğer Çalışmaları İçin Mustafa Uçar’ın İnstagram Hesabı: https://www.instagram.com/mucar89

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir