Seyahat Yasağı Kalktı, Otobüsler Doldu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran’da kaldırılacağını açıklamıştı. Seyahat yasağının kalkmasına saatler kala Eflani’ye gelen otobüsler doldu.

Karabük’te en çok gurbetçi hareketine sahip olan Eflani’ye dönüşler tamamen başladı. Bayram öncesi 65 yaş üstüne seyahat izni verilmesiyle bir çok Eflanili memlekete dönmeye başlamıştı. 1 Haziran itibariyle seyahat yasağının kalkmasıyla dönüşler hızlanıyor.

Koronavirüse karşı uygulanan tedbirler kapsamında yaklaşık 45 gündür Eflani’ye gelen şehirlerarası otobüs firmaları seferlerini durdurmuştu. Bayram öncesi küçük çapta başlayan seferler, seyahat yasağının kalkmasıyla normale döndü. Ancak otobüslere binmek için bazı kurallar var. Öncelikle yolcuların Hayat Eve Sığar uygulaması veya SMS ile alınan “HES Kodu” almaları gerekiyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilecekler, 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

Otobüsler koltuk sayasının yarısı kadar yolcu alabildiği için bilet fiyatları normal fiyattan farklı olarak 160-170 TL olarak belirlendi.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir