Yenice, Pınarbaşı, Daday’a Gelen Doğal Gaz’ın Eflani’ye Gelmemesi Eflanilileri Üzdü.

Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş dün akşam sosyal medya hesaplarından yaptıkları bir paylaşımla “Yeşil Yenicemize Doğalgaz Hayırlı Olsun” deyip Yenice’ye doğalgaz müjdesi verdiler. Daha önce Kastamonu ilçeleri için verilen doğalgaz müjdelerinden sonra bölge de sadece Eflani’de doğalgaz olmaması hemşerilerimizi üzdü.

Aslında Eflani’nin doğalgaz talebi 10 yıldır var. Şişecam Fabrikasının kurulmasıyla birlikte Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Şişecam’ın fabrikasına gelen doğal gazın “10 km uzaklıktaki Eflani’ye de gelmesi için çalışma başlattık” demiştir. (Bakınız) Bununla birlikte 2020 yılı sonunda Ankara’da bir dizi temasta bulunan Ertuğrul’un talepleri arasında; Doğalgaz, İtfaiye Aracı, Orman İşletme Müdürlüğü ve çeşitli ödenekler olmuştu. (Bakınız)

Son dönemde ise hiç kuşkusuz Eflani’ye doğal gaz talebi muhalefet ilçe başkanları tarafından dile getirilmiştir. CHP İlçe Başkanı Ahmet Aytaç doğal gaz ve birçok konuda imza toplamış ve bu imzaları ilgili yerlere göndermiştir. (Bakınız) 2021 yılında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi GÜRER’in Eflani adına TBMM’ye taşıdığı konulardan birisi de “Karabük’ün Eflani ilçesine doğal gaz getirilmesi için bir çalışma var mıdır?” sorusuydu. (Bakınız) Bu soruya ilgili bakanlığın verdiği cevapta “EPDK’nın re’sen dağıtım bölgesi sınırını genişletme yetkisinin olmadığı, dağıtım bölgesi sınırlarının genişletilmesi için ilgili doğal gaz dağıtım şirketi tarafından EPDK’ya yazılı müracaatın olması” gerektiği vurgulanmıştır. (Bakınız) Gelinen son noktada Yenice ilçemiz ve komşumuz Kastamonu ilçeleri için bu genişletme başvurusu yapılmış ve onaylanmış, Eflani için ise bir şey yapılmamıştır. Şimdi konuyla ilgili açıklamalar;

Karabük Milletvekili Cumhur Ünal’ın paylaşımı;
YEŞİL YENİCEMİZE DOĞALGAZ HAYIRLI OLSUN
Yenice ilçemizi Doğalgaza kavuşturmak, yıllardır hayalini kurduğumuz ve Karabük milletvekilleri olarak her aşamasını yakın takip ettiğimiz en önemli konularımızdan biriydi.

Yenice ilçemiz için büyük önem arz eden Doğalgaz projesinde ciddi bir adım daha atmış bulunmaktayız. İlçemize taşımalı sistem ile doğal gaz arzını sağlayacak olan KARGAZ Doğalgaz Şirketi’nin, EPDK’ya yaptığı başvuruyu ısrarlı takiplerimiz ve Enerji bakanlığımız başta olmak üzere ilgili kurumlar ile yaptığımız görüşme ve çalışmalar neticesinde KARGAZ’ın genişleme alanı projesi kapsamına dahil edilmesinin ve Doğalgaz lisansının onayını EPDK’dan çıkarmış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreci de KARGAZ şirketi ile birlikte takip ederek inşallah en kısa zamanda ilçemizi hayalini kurduğu doğalgaz ile buluşturacağız.

Güzel ilçemizin dönüm noktalarından olacak Doğalgaz projesi ile Yenicemizi bir adım daha ileri taşıyacak ve Doğalgaz konforu ile birlikte hak ettiği değere yükseltmiş olacağız. Karabük’ümüzden her daim desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve nezdinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’e EPDK kurum başkanımız Mustafa YILMAZ’a ve bu süreçte katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, yeşil yenicemize hayırlı olmasını diliyoruz. Karabük’ümüzün ve ilçelerimizin daha ileriye gitmesi için hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmenin gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz.

CHP İlçe Başkanı Ahmet Aytaç’ın Paylaşımı;
Kastamonu’nun Tüm İlçelerine Doğalgaz gelirken Eflani’ye Neden Gelmiyor veya Gelmesi Engelleniyor. Sevgili Eflani halkı görüldüğü üzere 2006 ve 2023 arası Doğalgaz hattı yapılan ve yapılması planlanan İl ve ilçeler EPDK tarafından listelendi. Kastamonu’nun tüm ilçeleri Eflani’ye yakın Pınarbaşı, Azdavay, Daday, Şenpazar’a Doğalgaz Geliyor. Karabük’ün İlçesi Eskipazar’dan sonra Yenice’ye geliyor. Eflani yine sessiz yine sahipsiz. Eflani halkı temiz enerji kaynağı olan Doğalgaza ihtiyacı varken bir takım güruhlar bu gelişmeyi engelliyor mu? Eflani’ye Doğalgaz gelirse Eflâni’nin Çevresi değişir nüfus artar, siyasi değişim yaşanır. Soruyoruz Eflani’ye Doğalgaz gelmesi noktasında bir çalışma yapıldı mı? Eflani’ye verilen sözler nerede?
Basın açıklaması bekliyor uz Eflani’ye Doğalgaz verilecek mi?….
CHP Eflani ilçe Başkanı
Ahmet Aytaç

Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Erenoğlu’nun paylaşımı;
Eflani ilçemiz her seçimlerinde AKP’ye yüzde 75 oy verdi ama ahde vefa yerine AKP ilçemize ceza kesti tek tek kamu kurumları elimizden alındı istihdama ve üretime dönük ilçemizi kollayan girişimlerde bulunulmadı . Bütün yatırımları Eflani dışında diğer ilçelere getirmeyi kendisine vazife eden değerli milletvekillerimiz Yenice ilçesine doğal gaz müjdesi vermiş ne diyelim Eflânimize doğalgaz müjdesi de Saadet Partisi’nin iktidar ortağı olduğu zaman bize nasip olur.

İYİ Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Bulut’ın açıklaması için tıklayınız.

Karabük Yenice, Kastamonu Pınarbaşı, Azdavay, Ağlı, Araç, Daday, Araç Doğalgaz, Doğal Gaz Müjdesi

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.