Yerel Basın Manipüle Ediliyor

Kimlikleri açıkça belli olmayan anonim kişilerce Eflani hakkında yazan yerel gazeteciler manipüle ediliyor.

Eflani hakkında yazan yerel gazeteciler denince tabi akla ilk -kendisi de Eflanili olan- Ahmet Gölbek geliyor. Birçok kişi tarafından Karabük’te gazeteciliğin duayenleri arasında gösterilen Gölbek’in yazıları gündemi belirliyor, yerel idareleri harekete geçiriyor. Bu kadar göz önünde olan bir gazeteci de ne yazık ki bazı çevrelerce yönlendirilmeye manipüle edilmeye çalışılıyor.

Sayın Gölbek geçen hafta Eflani’deki yurt sorununu (ülke gündemine de giren üniversitelerinin barınma sorununu) 23 Eylül tarihli köşe yazına gelen “ANONİM” bir yoruma dayanarak 24 Eylül tarihinde köşesine taşıdı. O anonim yorumda öyle kötü bir tablo çizilmişti ki Sayın Gölbek’te bunu köşesinde paylaşınca hemen Eflani Kaymakamlığı’nda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda Eflani’de büyük bir barınma sorunun olmadığı açıklandı. (Bakınız) Ayrıca Ahmet Gölbek’in köşe yazısına konuyu her ayrıntısına kadar açıklayan bir yorum Eflani Fakülte ve Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sayın Ömer Karagözoğlu tarafından paylaşıldı.

Bu olaylar sonunda Sayın Gölbek’in gelecek yazısını beklemeye başladık. Çünkü Sayın Gölbek’in bir yazısı ile (büyük ihtimal Vali Bey’in talimatıyla) İlçe Kaymakamlığı’nda bir toplantı düzenlenmiş, bu toplantıyı Kaymakamlık ve Belediye Başkanı sosyal medya hesaplarından paylaşmış ve ilgili köşe yazısına yetkin ve konuya hakim birisi tarafından gayet açıklayıcı bir yorum yapılmıştı.

Ancak Sayın Gölbek, “Eflani’deki Öğrenciler Perişan” dediği bir önceki yazısından sonra Eflani’yi dile gitmeyerek “KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE GELEN ÖĞRENCİLER, ÖĞRENCİ YURDU (DEVLET ve ÖZEL..), EV KİRALAMA NOKTALARINDAN, ÇOK ŞANSLILAR ÇOK…” demiştir.

Tüm hafta boyunca da Eflani hakkında bir yazı paylaşmamış ve gazetenin internet sitesinde Eflani’deki barınma konusuyla ilgili bir haber yayınlanmamıştır. Tam burada Eflani’deki kamu kurum ve kuruluşlarının yapılan çalışmaları yerel basın ile paylaşmaları büyük önem taşımaktadır. Yerel basının art niyetli çevrelerce, pireyi deve yapan kişilerce manipüle edilmemesi için öncelikle Kamu Kurum ve Kuruluşlarının sonrasında STK ve diğer kurumların yapılan çalışmaları sadece sosyal medya hesaplarında veya web sitelerinde değil, direkt yerel basının yetkili kişileriyle mesaj veya mail yoluyla ulaştırmaları gerekmektedir. Mevcut iletişim grupları varsa bunların tüm yerel basını kapsayıp kapsamadığı, bu gruplarda ilgili basın kuruluşunun yetkili kişilerinin kayıtlı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer Eflani’deki gelişmeler yetkililerce yerel basına ulaştırılmaz ise bu kişilere anonim kişiler ulaşır ve olayları kendi istedikleri gibi anlatır.

Şimdi Sayın Gölbek’in yazılarını ve Dernek Başkanı Sayın Ömer Karagözoğlu’nun yorumunu sizlerle paylaşıyoruz;

“ABİ YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURDUNUN EN ŞİDDETLİ BİÇİMDE YAŞANDIĞI YER,BİZİM EFLANİ..” DİYE BİR HEMŞERİM VE SIKINTILI DURUM
Biliyorsunuz, Ülkenin birçok yerinde YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİ barınma sorunu yaşıyorlar, yeterli sayı ve yeterli yatak kapasitesi bulunmadığı için SIKINTI YAŞANAN yerlerden söz ediliyor.
ÖRNEĞİN,KARABÜK MERKEZ DE BÖYLE BİR SORUN YOK..
Ancak, örneğin KARABÜK ÜNİVERSİTESİ,EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA durumun yürekler acısı olduğundan söz ediliyor, dün Gazetemiz İnternet Sayfasında ki HER TELDEN KÖŞESİNE bir yorum gelmişti bu konuda..
Daha sonra bazı görüşmeler yaptık EFLANİ’Lİ hemşerilerimizle “DURUM YÜREKLER ACISI..” dediler, örneğin MESLEK YÜKSEKOKULU KAMPÜS ALANI içerisinde YIBO Döneminden kalma ve daha önce 450 öğrencinin kaldığı bir yatakhaneden söz ettiler.
BURASI ÖĞRENCİ YURDU HALİNE ÇEVRİLEMEDİ denildi..
Asıl itibarı ile EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU bünyesinde BAZI YERLERİN TAPU DEVRİNDE DE sıkıntılar varmış ve henüz çözümlenmeyen yerlerin olduğundan söz ediliyor..
EFLANİ’DE YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURDU YOK.
Öğrenciler ÇOK FAHİŞ FİYATLARLA EV KİRALAMAYA çalışıyorlarmış ve örneği bir DAİREYE 8-10 ÖĞRENCİ ALINIYOR ve öğrenci başına da hayli pahalı ücretler isteniyormuş..
EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ PERİŞAN deniliyor..

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NUN 180 CİVARINDA ÖĞRENCİSİ,BARINMA NOKTASINDA PERİŞANLARI OYNUYOR..
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NUN iki bölümü var galiba, geçen yıldan kalma ikinci sınıf öğrencileri ile birlikte Eflani MESLEK YÜKSEKOKULU’NUN 246 civarında öğrencisi olduğundan söz ediliyor.
BU ÖĞRENCİLERİN BİR BÖLÜMÜ AFRİKA KÖKENLİLERMİŞ.
O öğrenciler KARABÜK MERKEZ KAMPÜSÜNDE eğitim alıyor gibi bir görüş dile getirildi ve geri de kalan 180 civarında ki ÖĞRENCİ EFLANİ’DE müthiş bir BARINMA SIKINTISI yaşıyorlarmış.
EFLANİ’DE YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURDU YOK..
EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU KAMPÜS ALANI içerisinde YIBO Döneminden kalma bir YATAKHANE olduğunu söyleyenler “KİMSE İLGİLENMEDİĞİ İÇİN BURASI YURT OLARAK DÜZENLENEMEDİ..” diyorlar.
Eğer ÖĞRENCİ YURDU OLARAK düzenlense sorun bitiyor..
Ayrıca da YENİ BÖLÜMLERİN AÇILMASINI tetikleyecek.
EFLANİ İlçesinde SİYASET YAPANLAR o kuruma bizden kimse alınmadı gibi basit işlerin dışına çıkamadıkları için, bu konuları ıskalamışlar elbet ve bu nedenle de EFLANİ gittikçe küçülüyor.
EFENDİM KURUMLARI BİZDEN İŞÇİ ALMADILAR..!!
Bu bir SİYASET ÜSLUBU MU, İlçe göçmüş, SİYASET YAPANLAR ya bireysel çıkarları için veya konu komşunun çocuğunu işe sokamadığı için KÜSKÜNLÜK GÖSTERİYOR, olacak iş değil doğrusu..!!
EFLANİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ GERÇEKTEN PERİŞANLAR..
Yazık bu çocuklara ve tamamı geliri düşük ailelerden geliyorlar..

http://bolgeninsesigazetesi.com/her-telden-24-eylul-2021.html

Bu yazıya Sayın Ömer Karagözoğlu tarafından yapılan yorum;

EFLANİ MYO DA BARINMA SORUNU ABARTILDIĞI KADAR YOK.ŞU ANDA EFLANİ MYO GELEN ÖĞRENCİLER EVLERE VE APART PANSİYON 1+1 DAİRELERE YERLEŞTİRİLDİ.BARINMA SORUNU İÇİN KAYIT DONDURAN ÖĞRENCİ BULUNMAMAKTADIR.ÖĞRENCİ SAYISI 400 KİŞİYE ULAŞMADIĞI İÇİN KYK YURT AÇAMIYOR.ÖNÜMÜZDEKİ SENELERDE SAYI ARTARSA GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILACAKTIR.ŞU ANDA EFLANİ BELEDİYESİ TAŞHAN BİNASINDA 30 KİŞİ LİK YER BOŞ OLARAK BEKLETİLMEKTEDİR.TALEP OLDUĞU ZAMAN BELEDİYE BAŞKANI SAYIN İBRAHİM ERTUĞRUL TAŞHAN BİNASINI ÖĞRECİNİN HİZMETİNE VERMEYE HAZIR.KARABÜK İLİNDE EN UYGUN BARINMA EFLANİ İLÇESİNDEDİR.3+1 DAİRELER YAKIT DAHİL 1150 TL YANİ 500 TL YAKIT PARASINI DÜŞERSEK 650 TL DAİRE KİRASI.EFLANİ FAKÜLTE YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ OLARAK YKS SONUÇLARI AÇIKLANINCA EFLANİDE GEREKLİ ÇALİŞMALARI YAPMAKTAYIZ.EFLANİ MYO DAKİ MÜLKİYET SORUNU VAR YER ÖZEL İDARENİN KULLANIM HAKKI EFLANİ MYO NUN.BUNLAR DÜZELTİLEREK DİĞER BÖLÜMLERİN AÇILMASI İÇİN KULİS YAPILMASI GEREKİR.EFLANİ OLARAK GELEN ÖĞRENCİLER BİZİM MİSAFİRİMİZDİR.2 YIL EN GÜZEL ŞEKİLDE AĞIRLAYIP MEZUN ETMEKTİR.EFLANİ FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ BAŞKANI ÖMER KARAGÖZOĞLU BİLGİ ALMAK İSTEYEN TELEFON NUMARAM 05******** (yazı buraya olduğu gibi aktarılmış ancak numara bizim tarafımızdan silinmiştir)

Sayın Gölbek’in 27 Eylül tarihli yazısı;

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE GELEN ÖĞRENCİLER,ÖĞRENCİ YURDU (DEVLET ve ÖZEL..),EV KİRALAMA NOKTALARINDAN, ÇOK ŞANSLILAR ÇOK..
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE gelen öğrenciler çok şanslılar, örneğin DEVLET YURDU olarak çok şanslılar, ÖZEL YURTLAR olarak çok şanslılar, buna paralel olarak EV KİRALAMAK isteyenler de çok şanslılar..
HİÇBİR ÖĞRENCİ AÇIKTA KALMAK ZORUNDA DEĞİL..
Devlet yurdu OLARAK 10.486 YATAK KAPASİTESİ VAR..
Özel yurtlarla birlikte 30 bin yatak kapasitesi var..
Dün, çok önemsediğim bir Dostum, Arkadaşım, Kardeşim ile sohbet ettik ve “İSTANBUL’DA ÇOCUĞA BİR EV KİRALADIM,AİDATI İLE BİRLİKTE ÇOK CİDDİ BİR KİRA ÖDEYECEĞİM..” dedi.
Bahsettiği rakam aylık 1.850 lira civarında..
Karabük’te 650 ile 1200 lira arasında EV KİRALAMAK MÜMKÜN..
DEVLET YURTLARINDA, yemek dahil, meblağlar çok ucuz..
ÖZEL YURTLAR DA ise kahvaltı dahil 800 ile 1100 lira arasında..
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE gelen öğrenciler “EĞİTİM KALİTESİNE BİRŞEY DEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL ELBET.. ”,barınma noktasında çok ama çok şanslılar elbet..
Özellikle KARABÜK MERKEZ bu noktalardan çok/çok elverişli..
ÖĞRENCİLER kesinlikle barınma noktasından çok şanslılar..

KARABÜK’TE 10.500 YATAK KAPASİTELİ DEVLET YÜKSEKÖĞRENİM YURDU,ÜÇ TANE YAPIMI DEVAM EDEN,SOĞUKSU ÖĞRENCİ YURDU FALAN
Devletin KREDİ YURTLAR KURUMU’NA ait 10.500 yatak kapasiteli YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURDU var,ÜNİVERSİTE KAMPÜS ALANI içinde inşaatı devam eden ÖĞRENCİ YURDU Binaları var, SOĞUKSU Mahallesi’nde ki YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ Yurdu devreye girecek.
KARABÜK ÜNİVERSİTE’NE GELEN BARINMA SORUNU ÇEKMEZ.
ŞU AN BİLE ÇEKMİYOR zaten.
Bu arada KARABÜK ÜNİVERSİTESİ tercih görüyor mu sorusu çok önemli, örneğin 8 BİN KONTENJANDAN söz ediliyor ve bu kontenjanlara 6 bin civarında başvurudan bahseden çevreler var..
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE GELENLER BARINMA DA RAHATLAR..
KARABÜK BU NOKTA DA UCUZ BİR YER..
Gelen öğrenci için BU UCUZLUK CAZİP OLABİLİR ELBET, bunun yanı sıra gelen, öğrenciler de BU UCUZLUĞU tercih edecek düzeyin ailelerinden olur elbet.
BİR DE AFRİKA KÖKENLİ ÖĞRENCİLER VAR Kİ..
Bunlar KARABÜK’E KAZANDIRIYOR MU,KAYBETTİRİYOR MU..?

http://bolgeninsesigazetesi.com/her-telden-27-eylul-2021.html

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir