Ahmet Gölbek, Belediye İstişare Toplantısını Değerlendirdi

Bölgenin Sesi Gazetesi Sahibi/Kurucusu Hemşerimiz Ahmet Gölbek, Geçtiğimiz Pazar Günü Eflani Belediyesi ve Eflani Dernekleri arasında gerçekleşen istişare toplantısını bugünkü her telden köşesinde geniş yer vererek değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler;

EFLANİ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN İBRAHİM ERTUĞRUL,GEÇTİĞİMİZ PAZAR GÜNÜ “İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİ..”YAPILANLAR,ÖNERİLER..
Eflani Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL,geçtiğimiz Pazar günü,bir “İSTİŞARE TOPLANTISI..” düzenledi ve çok içerikli konuşmaların yapıldığı,önerilerin getirildiği toplantı,katılanların da takdirini kazandı..
Özellikle İSTANBUL’DA KURULU,Eflani Dernek Başkan ve Yöneticileri ile Eflani’de kurulup görev, yapan,MESLEKİ ÖRGÜT Başkan ve Yöneticileri hayli içerikli önerilerde bulundular..
Eflani Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL,Dönemi içinde yaptıkları çalışmaları,slayt gösterileri eşliğinde anlattı ve “MÜTEVAZİ İMKAN VE ŞARTLAR İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK..” bilgilerini verdi.
GELECEĞE YÖNELİK DÜŞÜNDÜKLERİNİ ANLATTI..
Bu arada,son günlerde Karabük gündemine düşen EFLANİ HAVAALANI noktasında da “ANKARA’DA SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NEZDİNDE BİR DİZİ TEMASTA BULUNDUM.ŞİMDİYE KADAR BÖYLE BİR TALEP YAPILMAMIŞ..” bilgisini verdi.
Daha sonra da “ÖNERİYİ GETİREN,KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI Sayın RAFET VERGİLİ,ÖNÜMÜZE DÜŞER,ANKARA’DA GİRİŞİMLER BAŞLATIRSA , BİZDE EFLANİ YAŞAYANLARI OLARAK PEŞİNE TAKILIR,DESTEK OLMAYA GAYRET EDERİZ..” anlamında ifadeler kullandı..
Toplantıya katılanlar,genellikle TARIM ve HAYVANCILIK üzerinde durdular..
Gerçekten içerikli bir toplantı oldu..

EFLANİ TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANI SAYIN MEHMET KARADENİZ “SİYEZ BUĞDAYI EKİMİ İÇİN VALİMİZİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ..”
Geçtiğimiz Pazar günü Eflani Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL’UN düzenlediği “İSTİŞARET TOPLANTISINDA..” çok içerikli ve yapıcı bir konuşma yapan TARIM KREDİ KOOPERAİFİ Başkanı Sayın MEHMET KARADENİZ “İLÇENİN KALKINMASI TARIMDAN GEÇER..” dedi.
Sayın KARADENİZ Eflani Tarımının kalkındırılması amacı ile TARIM KREDİ KOOPERATİFİ Başkan ve Yönetimi olarak yaptıkları çalışmaları anlattı ve “EFLANİ’DE SİYEZ BUĞDAYI EKİMİNİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ..” dedi.
“SİYEZ BUĞDAYI EKİMİ İÇİN,EFLANİ’NİN ÇOK ELVERİŞLİ OLDUĞUNU..” ANLATAN Sayın KARADENİZ,Tohumluk fiyatının hayli pahalı olduğuna işaret ederek “ÇALIŞKAN VALİMİZ BU KONUDA BİZE İL ÖZEL İDARESİ KAYNAKLARINDAN DESTEK VERECEKTİR UMUDUNDAYIZ..” ifadelerini de kullandı.
SİYEZ BUĞDAYININ piyasa fiyatı kilo başına 15 lira civarındaymış sanıyoruz ve “EFLANİ BU EKİMİ YAPARSA,BİRE 20/22 CİVARINDA VERİM ALABİLİR..” gibi bilgiler de verdi Sayın MEHMET KARADENİZ.
Öte yandan EFLANİ Belediyesi ile BUĞDAY DEPOLAMA alanı noktasında önemli mesafeler aldıklarına işaret eden Sayın MEHMET KARADENİZ bu anlamda TARIM KREDİ Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü bünyesinde de örnek oldukları bilgisini verdi.
Karabük Valisi Sayın KEMAL ÇEBER beklenen desteği verir herhalde..

KARABÜK VALİLİĞİ,İL ÖZEL İDARESİ KAYNAKLARINDAN,EFLANİ’DE “SİYEZ BUĞDAYI EKİMİ İÇİN..” TOHUMLUK DESTEĞİ VERECEK Mİ ACABA..?
Geçtiğimiz Pazar günü EFLANİ İlçesinde düzenlenen bir toplantı da “İLÇE DE SİYEZ BUĞDAYI EKİMİ YAPILMASI..” noktası gündeme getirildi ve SİYEZ BUĞDAYI TOHUMU için Karabük Valisi Sayın KEMAL ÇEBER’İN desteği konusu gündeme getirildi.
Vali Sayın KEMAL ÇEBER’DEN henüz böyle bir destek istenmemiş,ancak,kısa süre içinde kendisi ile görüşerek bir destek talebinde bulunulacak galiba,konuşmalardan biz öyle anladık.
Vali Sayın KEMAL ÇEBER bu tür işler için,eğer verilebilecek yasal bir destek varsa,kesinlikle esirgemez ve EFLANİ TARIMI böyle bir destekle kıpırdayacak,üretimine çeşitlilik katacaksa,mutlaka destek verir.
SİYEZ BUĞDAYI,buğdayların atası olarak biliniyor..
SAĞLIK YÖNÜNDEN çok yararlı bir tür.
Eflani Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL,Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Sayın MEHMET KARADENİZ,özellikle Kastamonu Yöresini gezmişler,bilgiler almışlar ve EFLANİ’DE BU ÜRETİM NEDEN YAPILMASIN fikrini gündeme getiriyorlar.
İKLİM ve TOPRAK YAPISI bu ürün için çok uygunmuş..
TOHUMLUK SORUNU ÇÖZÜLÜRSE EFLANİ ÜRETİME BAŞLAYACAK..

EFLANİ BELEDİYESİ VETERİNER HEKİMİ SAYIN ZERRİN YILMAZ VE BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR.SAYIN ALİ DURKAYA..
Geçtiğimiz Pazar günü Eflani Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL’UN düzenlediği İSTİŞARE TOPLANTISINDA,çok/çok önemli iki konu gündeme geldi..
EFLANİ Belediyesi Veteriner Hekimi Sayın ZERRİN YILMAZ “EFLANİ’DE KURULMASI DÜŞÜNÜLEN HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ..” hakkında bilgiler verdi..
Ne kadar mutlu olduk anlatmamız mümkün değil..
ÇOOOK UZUN YILLARDIR HAYAL ETTİĞİMİZ,YAZIP,KONUŞTUĞUMUZ BİR OLAYDI ve bakıyoruz artık usuldan/usuldan gündeme girmiş bu konu ,ancak,bir parça geç kalındı mı acaba,baksanıza KASTAMONU/ DEVREKANİ İlçesi girişimlerini başlatmış bile.
Öte yandan BARTIN ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyelerinden Prof.Dr.Sayın ALİ DURKAYA,Eflani İlçesinde “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ÖZELLİKLE KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ..” konusunda bilgiler verdi.
Eflanili bir işadamı ile HOBİ OLARAK bu konuya girdiklerini,ÇOK İYİ DÜZENLENMİŞ ve FİYATI UYGUN ÇADIR olayını anlattı,bu işi çadır da yapıp çok ucuza mal ettiklerini belirtti.
Prof.Dr.Sayın ALİ DURKAYA mükemmel bilgiler verdi doğrusu..

KASTAMONU/DEVREKANİ İLÇESİ’NE “HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ…” KURULMASI İÇİN GİRİŞİMİ BAŞLATILMIŞ VE YILLARDIR..!!
Yıllardır EFLANİ GELENEĞİNDE HAYVANCILIK VARDIR,bu geleneğin daha bilimsel tabanlı ve daha geliştirilmesi için İlçeye HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurulması gerektiğini yazar,gerektiği yerlerde de söyleriz.
BİR TÜRLÜ GELİŞME SAĞLAYAMAMIŞTIK..
Bakın KASTAMONU/DEVREKANİ İlçesine KASTAMONU VALİLİĞİNİN,MİLLETVEKİLLERİNİN,İLÇE KAYMAKAMLIĞININ girişimi ile HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Kurulması için girişim başlatılmış..
Biz YILLARI HEBA ETTİK GİTTİ GALİBA..!!
Neyse,en azından EFLANİ HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ konuşulmaya başlandı artık.Belediye Başkanı Sayın İBRAHİM ERTUĞRUL ve İLÇE Belediye Veterineri genç Bürokrat Sayın ZERRİN YILMAZ konu ile çok yakından ilgileniyorlar..
Bizim yıllardır hayalimizdi,rüyamızdı,şimdi İLÇENİN HEDEFİ OLDU galiba.

Kaynak: Bölgenin Sesi Gazetesi

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir