Eflani Cember Bezi Yeterince Tanıtılamıyor

Eflani İlçemizde yöresel giysi denince ilk akla gelen “Cember” dir. Kadınların kullandığı özel tezgahlarda dokunan bu başörtüsünün kendine has bir bezi ve şekli vardır. Beyaz renkte dokunur, yazları beyazları kış aylarında ise koyu renge boyananları örtülür.

Eskiden Eflani köylerinde hemen hemen her evin tavan arasında bir dokuma tezgahı bulunurdu. Bu tezgahlarda başta cember ve kilim olmak üzere bir çok giyim ve dokuma ihtiyacını karşılayacak ürünler dokunurdu. Tabi günümüzde bu tezgahlar ve eski kadınlar pek kalmadı.

Kültürümüzün önemli bir kısmı olan cember bezi, Eflani Kaymakamlığı tarafından “Eflani Cember Bezi” adıyla Türk Patent Enstitüsüne coğrafi işaret olarak başvurmuş olup, 7 Aralık 2014 gün ve 29198 sayılı Resmî Gazete de yayınlanan Türk Patent Enstitüsü Markalar Dairesi Başkanlığı ilanıyla tescili yapılmıştır.

Bir kültürü yaşatmak sadece tescillemek ile olmuyor tabi ki, bu nedenle
Karabük Valiliği, İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının işbirliği ile kurulan Eflani SYDV Cemberbezi Dokuma İktisadi İşletmesi unutulmaya yüz tutmuş olan bu el sanatını Eflani Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün eğitim ve tanıtım desteği ile ülke çapında tanıtmaya ve pazarlamaya çalışmaktadır.

Tüm bu çalışmalara karşın Eflani Cember Bezi halen ülke veya bölge genelinde bir üne ve hak ettiği konuma ulaşamamıştır.

Özellikle bayan müteşebbislerin Halk Eğitimi Merkezindeki kurslara katılarak ve çeşitli destekleme/hibe programlarından yararlanarak bu kültürel değerin bir katma değer hale getirilmesi yönünde çalışmalar yapılabilir.

Böylelikle hem bir kültür yaşayacak hem de istihdam alanları oluşacak ve Eflanimiz için bir reklam olacaktır.

www.eflanim.com – Eflani Bilgi Haber Portalı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir