Eflani ÇPL Otizmin Farkında!

Eflani Lisesi Otizmin Farkında

2 Nisan Otizm farkındalık günü nedeniyle Eflani Çok Programlı Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğrencileri el boyama etkinliği düzenlediler. Etkinlik kapsamında başta Okul Müdürü Hüseyin Işıklar olmak üzere öğretmenlerinin ellerini boyayan öğrenciler renkli görüntüler ortaya çıkardılar.

Değerli öğrencilerimizi  gerçekleştirdikleri bu etkinlikle Otizme farkındalık oluşturma adına verdikleri destekten dolayı kutluyoruz. Teşekkürler.

Kaynak: Eflani ÇPL

Eflani ÇPL, Eflani Lisesi Otizm Farkındalık

Eflani ÇPL, Eflani Lisesi Otizm Farkındalık

 

Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, Asperger sendromu gibi daha hafif seyreden otistik spektrum bozukluğundan (OSB)  ayırır. Otizm kalıtımsal kökenlidir ancak kalıtsallığı oldukça karmaşıktır ve OSB’nin kökeninin çoklu gen etkileşimlerinden mi yoksa ender görülen mutasyonlardan mı kaynaklandığı çok açık değildir. Nadir vakalarda, doğum sakatlıklarına neden olan etmenlerle yakından bağlantılıdır. Diğer görüşlere göre ise çocuklukta yapılan aşılar gibi nedenler tartışmalıdır ve aşı kökenli varsayımların ikna edici bilimsel kanıtları yoktur. Yakın dönem araştırmaları otizmin prevalansını 1.000 kişiye bir ya da iki vaka olarak tahmin eder, aynı araştırmalardaki tahminlere göre OSB yaklaşık 1.000 kişide altı vakadır ve erkeklerde rastlanma oranı kadınlara göre 4,3 kat daha fazladır. Otizm vakalarının sayısı 1980’lerden beri oldukça fazla oranda artmıştır. Bunun nedeni kısmen tanı koyma yöntemlerindeki değişikliklerdir; gerçek prevalansın artıp artmadığı anlaşılamamıştır.

Yazının Devamını Vikipedi’den Okumak İçin Tıklayınız…

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir