Eflani, Geçim Kaynakları

eflani-hasat

Eflani, Geçim Kaynakları

1.TARIM:
Tarım ve Haycancılık Bölgenin 1. Geçim Kaynağıdır. Toprakların 14.860 Dekar’ı sulu arazi 374.000 Dekar’ı susuz arazi 350.000 Dekar’ı orman alanı 10.000 Dekar’ı kültür dışı alandır. Mevcut üç sulama göledinin çevresi hariç bölgenin tamamında kuru tarım yapılmaktadır.
İlçe ve köylerinde tahıl tarımı yapılmakta; buğday, arpa vb. ekilmektedir. Tahıl tarımında traktör ve gübre kullanılmasına rağmen verim düşüktür.Bunda geleneksel tarım yapılmasının etkisi vardır. Tarım ekonomik bir faliyet olarak yapılmaz. Köylünün kendi ekmek ihtiyacı,hayvanlara yem ve saman için yapılır. Son yıllar da iyice azalan ekili arazi sayısı BERCE İşletmesi İle Artmış ve Tarlalara ekonomik değeri olan ayçiçeği gibikeilmiştir.

2.HAYVANCILIK
Son Yıllar da İlçe merkezi ve köylerinde yerli ırk hayvan sayısı azalmış, Çiftçilerimiz Hayvan Irkları Suni Dölleme ve İlçe Dışından Alınan Cins Hayvanlarla Değiştirmişler, Montofon, Hoşteyn, Simentel vb. Irklarda Hayvanları Yetiştirmeye  Başlamışlardır. Köylerde az miktarda koyun beslenir. Tavukçuluk ise aile ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Yaklaşık 15.000 adet büyükbaş, 5.500 adet küçükbaş (Koyun Keçi ) tahminen 20.000 adet kümes hayvanı ve tahminen 2.000 adet arı kovanı mevcuttur. (Bu Sayılar Tahminidir Belki 2-3 sene öncesi için doğru sayılar olabilir, ilçede ki hayvan sayısı Her Geçen Gün Azalmaktadır)
Arıcılıkta Son Yıllarda Bir Kıpırdanma Mevcuttur. Ancak Bu da Ekenomik bir faliyet olabilecek düzeye ulaşmamıştır.
3.MEYVECİLİK
İlçe ve köylerinde elma, armut, ceviz, erik yetiştirilmektedir. Ancak bunların bakımı ve ilaçlanması yönünde gerekli uygulamalar yapılmamaktadır.Yetiştirilen ürünler aile ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

4.SEBZECİLİK
İklimi sert olduğundan birçok sebze çeşidi yetiştirilmez.Ancak fasulye ,kabak, mısır ,nohut, patates,soğan gibi sebzelerden iyi verim alınabilir. Bununla Birlikte Köylerde Ufak Çaplı Seralara Rastlanmaktadır…

5.İŞÇİLİK
İlçe köylerindeki halkın büyük bir kısmı emeklidir. Nüfusun büyük kısmı İlçe de iş sahasının olmaması, arazilerin bölünüp parçalanması, çiftçiliğin verimli olmaması gibi nedenlerden dolayı göç etmiştir. Resmi olmamakla birlikte günümüzde Eflani dışındaki Eflanili sayısının 100.000’i geçtiği düşünülmektedir. (2004 yılı Eflani, açık ve kapalı kayıt nüfus toplamı:97.750 H.L.Ersoy )

6. MADENLER;
Eflani’de Esencik ve Yağlıca’da Mermer Çıkartılmaktadır. Birkaç Bölgede Daha Rezervlerin Olduğu Tesbit Edilmiştir. Eflani Mermeri Ünlü ve Tercih Edilen Bir Mermerdir.Yağlıca Köyünde Şişecam Kuvars Kumu Çıkarma İşlemi Yapaktadır. Ayrıca Zamanın da Ova Tarafında Kömür, Demirli Köyü Civarında Demir Çıkartılmıştır. Şu an buralarda bir işletme veya çalışma yoktur.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapın

Eflani Haber Bilgi Portalı

Sözde Değil, Gerçek Bir Eflani Sevdalısı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir