Eflani Göletlerine 30.000 Sazan Yavrusu Bırakıldı

Vali Fuat Gürel, Koronavirüs (KOVİD-19) salgını ile ilgili alınan önlemler ve mücadele sürecinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarını yerinde incelemek üzere Eflani ilçemizi ziyaret etti.

Eflani Kaymakamı Burak Öz, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ve ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali Gürel, Koronavirüs (KOVID-19) ile etkin mücadelede alınan önlemler ve sürdürülen çalışmalar hakkında Kaymakam Öz ve Belediye Başkanı Ertuğrul ile bir süre görüşerek, Vefa Sosyal Destek Grubunun ilçede yaptığı çalışmalar ve verilen hizmetler hakkında bilgi aldı.

Eflani ziyaretinde, ülkemizdeki su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki nesli tehlike ve baskı altında olan su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında üretim tesislerinde üretilen 10 Bin Sazan Yavrusunu Ortakçılar Göletine bırakan Vali Gürel “Ekolojik yaşamı desteklemek ve yerel balıkçılığa katkı sağlamak amacıyla 10 Bin Sazan Yavrusunu Ortakçılar Göletine bıraktık. Esencik ve Bostancılar Göletine de 10 Bin olmak üzere Eflani İlçemizde bulunan göletlere 30 Bin Sazan Yavrusu bıraktık. Balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığına bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını balıkçılarımızdan ve halkımızdan bekliyoruz. Zaten şuanda Hıfzısıhha Kurulu kararıyla bazı yasaklar getirdik ve uyguluyoruz.”dedi.

Eflani ilçesi dönüşünde Alaçat Köyü Karapınar Mahallesinde hayvancılıkla ve çiftçilikle uğraşan bayan çiftçileri ziyaret eden Vali Gürel, 14 Mayıs Çiftçiler Günlerini kutlayarak kadın çiftçilerle bir süre sohbet etti.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir