Eflani Hangi ilimizin ilçesidir? Eflani Nerenin İlçesi?

Eflani Nerenin İlçesi? Eflani Nereye Bağlı? Eflani Hangi İlimizin İlçesi? Eflani Eskiden Nereye Bağlıydı?

Eflani, “Karabük” İlinin Bir İlçesidir! Eflani Eskiden Zonguldak’a Bağlı idi. 6 Haziran 1995’te Karabük’ün il olmasıyla birlikte Karabük’ün bir ilçesi olmuştur.

Eflani, 1953 yılında 6068 sayılı kanun ile ilçe olmuştur. 1995 yılına kadar da Zonguldak’a bağlı kalmıştır, bu tarihten sonra Karabük’e bağlanmıştır. 1953 yılında ilçe olan Eflani’nin ilk kaymakamı Necdet Sümer‘dir. Aynı yıl 01 Eylül 1953’de Eflâni’de Belediye kurulmuştur, ilk belediye başkanı İbrahim Cebecigil‘dir.

Eflani’nin ilçe olması üzerine , 1953 yılına kadar Daday’a bağlı olan Çamyurt , Aday, Alpagut, Esencik, Çavuşlu, Çemçi, Bostancı, Gökgöz, Abakolu, Başiğdir, Halkevli, Koltucak, Mülayim, Karacapınar, Gelicek, Çörekli ve Karlı Köyleri Eflani’ye bağlanmıştır. Bu köylerle birlikte Eflani’nin köy sayısı 52 iken, 1970 yılında, Söylemez ve Nuhoğlu mahalleleresinin “Şenyurt” adı altında ile  Alpagut köyünden ayrılarak bir köy olması ve 1992 yılında Demirli (Küre-i Hadid) köyünün Kastamonu Araç’tan Eflani’ye geçmesi ile köy sayısı 54 olmuştur.

Aynı zamanda Çelebiler, Tabaklar, Kayadibi, Çalışlar ve Yalacık mahalleleri belediye sınırları içinde yer alır. Candaroğulları ismindeki Merkez Mahallesi ile birlikte 6 Mahallesi vardır. Karabük’ün 06 Haziran 1995 yılında, 550 sayılı kanun hükmünde kararname ile il yapılmasının ardından Eflani ilçe olarak Karabük’e bağlanmıştır.

Kaya mezarları , tarihi su ve antikyolları, eski türbeleri, camileri, höyük ve tümülüsleri ile bölgenin en eski yerleşim yeri olan Eflani, yağışlı bir iklime ve dolayısıyla zengin bitki örtüsüne sahiptir. Yüz ölçümü 536 km2, denizden yüksekliği 930 metredir. Karabük’e 46 km, Daday’a 53 km, Pınarbaşı’na 27 km, Kastamonu’ya 83 km, Bartın iline 91 km uzaklıkta olan Eflani, konum olarak bu bölgenin merkezi durumundadır.

Eflani Nerenin İlçesi, Eflani Kültürü, Eflani Nerede, Eflani Bilgileri

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir