Eflani’de Salmalık Uygulamasına Ceza Yolda

Ekili Tarım Arazilerine zarar veren “BAŞIBOŞ ÇİFTLİK HAYVANLARI” hakkında toplantı yapıldı.

Kaymakamlığımıza muhtarlarımız ve çiftçilerimizden gelen sahipli başıboş hayvanların ekili tarım arazilerine zarar verdiği yönündeki ihbarlar üzerine; Eflani Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen kurumların ve ve muhtarlarımızın katılımıyla bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı icra edilmiş ve alınan kararlar aşağıda belirtilmiştir:

1) Muhtarlarımıza 4081 sayılı ÇİFTÇİ MALLARININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN anlatıldı. Köy ve mahallelerinde bu kanuna istinaden Çiftçi Mallarını Koruma Kurulu kurulması tavsiye edildi. Fakat Muhtarlarımız ilçenin örfüne ve adetine uygun olmadığını ayrıca nüfus ve ekonomik açıdan olarak bu kanunu işletemeyeceklerini bildirdiler.

2) Muhtarlarımıza köy ve mahallelerinde hayvancılık faaliyeti ile uğraşan vatandaşlara öncelikle gerekli ikazın yapılması, ikazı dikkate almayan yetiştiriciler hakkında 5996 sayılı Veteriner HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU’ nun 9. Maddesinin 1. Fıkrasına aykırılıktan 36/g maddesindeki cezai müeyyide kapsamında hayvan başına 2022 yılı için 292 tl para cezası kesilmesine ve gelecek yıllar için senelik artış oranında cezai işlemin düzenlenerek devam ettirilecektir.

3) Muhtarlarımız işletme sahiplerini uyararak, kayıtlı hayvanlarında düşen küpeleri ve işletmelerindeki kayıtsız hayvanlarını ivedilikle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecek ve gerekli kayıt işlemleri yapılacaktır.

4) Küpesiz, tarlalarda başıboş olarak gezen, kolluk kuvvetlerince tespit edilip tutanak altına alınan hayvanlar hakkında hüküm Eflani Kaymakamlığınca verilecektir.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir