Hayvancılık MYO ve Organize Sanayi İçin Çaba Gerek

ahmet-golbek-eflani-myo

Geçtiğimiz günlerde Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Eflani’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.Belki bir çok Eflanili farkında değil ama bu ziyarette dile getirilen hususlar Eflani için önemli maddelerdi. Bunlar nedir diye merak edenleri şöyle alalım (Tıklayınız) Biz bu başlıkta Bolgenin Sesi Gazetesi Kurucusu ve yazarı Sayın Gölbek’in son bir kaç gündür bu konuda yazdıklarını sizlerle paylaşacağız.

Sayın Gölbek Her Telden Köşesinde Eflani ile alakalı meselelere çoğu zaman yer veriyor. Eflani Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi’nin gerekliliğini de uzun zamandır ifade ediyor. Son yazılarında buna gündemde olan Eflani’ye 4 yıllık Hayvancılık Yüksekokulu kurulması için YÖK’e yapılan başvuruyu da ekledi. Bakalım neler yazmış usta kalem…

9 Aralık 2016 Tarihli Yazısı;

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ,CUMHURBAŞKANI SAYIN ERDOĞAN’IN “ET FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR..” SÖZÜNE UYGUN DAVRANIYOR
Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN,geçtiğimiz haftalarda çok önemli bir açıklama yaparak “ET FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR..” şeklinde görüşler dile getirmişti.
İnsanlara HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE ÖNEM VERİN mesajları ile dolu bu açıklamaları ile Sayın Cumhurbaşkanı,ilgili çevrelere adeta direktif vermişti.
“ET FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR..” demişti Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN ve bu fiyatları dengelemek için İTHALAT yapıldığını da ayrıca vurgulamıştı.
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ BU MESAJI ALMIŞ GÖRÜNÜYOR.
Geçtiğimiz günlerde Rektör Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT ve beraberinde ki Rektörlük Heyeti,BU YÖRELERİN HAYVANCILIK ALANINDA EN CİDDİ POTANSİYELE Sahip olan EFLANİ İlçesini ziyaret ettiler.
Bu ziyarette Rektör Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT ve beraberinde bulunanlar “EFLANİ İLÇESİNE 4 YILLIK HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU..” açılacağı müjdesini vermişler.
BİLİMSEL HAYVANCILIĞIN TEMELİNİ ATACAKLAR YANİ..
4 YILLIK YÜKSEKOKUL ve burada eğitim alan öğrenciler,HAYVANCILIK POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK olan EFLANİ İlçesi için bulunmaz bir nimet olur/olabilir..
MÜTHİŞ BİR GELİŞME MÜJDESİ VERİLDİ EFLANİ İLÇESİ’NE..

EFLANİ İLÇESİNDE ESNAFLIK YAPAN,TİCARETLE UĞRAŞAN İNSANLAR SAFRANBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASINA KAYITLILAR VEEE..!!
Biliyorsunuz EFLANİ İlçemiz küçük bir yerleşim birimi,tabela nüfusu 2200 ve geçmiş yıllarda 3400 civarında olan bu nüfus,ne yazık ki süreç içinde geriledi..
Yani İlçe küçük..
O nedenle EFLANİ İlçesinde TİCARET YAPAN,BÜYÜK ESNAF OLAN,Safranbolu TİCARET ve SANAYİ ODASI’NA kayıt oluyorlar,TİCARİ BİR DİZİ İŞ ve İŞLEMLERİNİ bu Oda vasıtası ile yürütüyorlar..
Bunu neden yazıyoruz..
Hatırlayanlar vardır,yıllardır EFLANİ HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ tesis edilmesini yazarız,böyle bir yatırımın hem Karabük,hem EFLANİ ile çok yakın olan KASTAMONU İlçeleri için büyük kolaylık ve gelişme sağlayacağı kesindir.
Bunun için bir başlangıç gerekiyor elbet.
Acaba,bu başlangıcı SAFRANBOLU TİCARET ve SANAYİ ODASI Meclisi,Yönetimi yapamaz mı,yapılması halinde YÖREMİZ AÇISINDAN çok önemli gelişmeler yaşanır/yaşanabilir..
YETER Kİ BU YÖNDE ADIMLAR ATILSIN..

13 Aralık 2016 Tarihli Yazısı…

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR.SAYIN REFİK POLAT VE “4 YILLIK EFLANİ HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU AÇILMASI..” OLAYI
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT,geçtiğimiz hafta EFLANİ İlçemizi ziyaret ederek,burada bulunan HAYVANSAL ÜRETİM ve YÖNETİM MESLEK YÜKSEKOKULU’NA ilaveten,4 YILLIK HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU açılacağını söylemiş.
EFLANİ AÇISINDAN MÜTHİŞ BİR OLAY..
HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU 4 YILLIK ve FAKÜLTE AYARINDA.
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT,bunu söylerken sanıyoruz Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN geçtiğimiz haftalarda “EF FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR..” şeklinde ki sözünden hareketle böyle bir açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN,o sözleri ile HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN canlanması,güçlendirilmesi talimatını verdi ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT bu talimata uygun davranarak BÖYLE BİR YÜKSEKOKUL açılmasını gündeme getirdi.
EFLANİ HAYVANCILIK AÇISINDAN EN UYGUN ŞARTLARA SAHİP.
Eflani İlçemizde HAYVANCILIK POTANSİYELİ var,bu sektörün işlenmemişte olsa gelenekselliği var,ayrıca ÇEVRE İLÇELERLE birlikte düşünüldüğünde POTANSİYEL ÇOK DAHA BÜYÜYOR.
Eflani hayvancılık yüksekokulu açılabilir mi..?
REKTÖR Sayın POLAT açacağız dediğine göre,açılacak demektir..
ŞARTLAR ZORLANACAK ve AÇILACAK demektir..

EFLANİ “HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU AÇILMASI İÇİN EN BÜYÜK SIKINTI NÜFUSUN,2200 E KADAR DÜŞMESİNDE..!” VE REKTÖR HOCA
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT,geçtiğimiz günlerde EFLANİ İLÇESİNE giderek,burada HAYVANCILIK POTANSİYELİNİ Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN talimatları doğrultusunda, canlandırmak amacı ile HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU açacaklarını,açıkladı..
EFLANİ ve ÇEVRESİNDE bulunan PINARBAŞI/DADAY/DEVREKANİ gibi İlçelerde ki HAYVANCILIK POTANSİYELLERİNİ bilimsel bir yön ile takviye ederek canlandırmayı/geliştirmeyi, amaçlayan bir açıklama yaptı Rektör Sayın REFİK POLAT.
BU OKULU AÇMAK ELBET PEK KOLAY OLMAYACAK..
EFLANİ İLÇESİ’NİN NÜFUSU 2200 E KADAR DÜŞTÜ,NÜFUS AZALDI..
Aslında,şu an eğitime devam eden EFLANİ HAYVANSAL ÜRETİM ve YÖNETİM MESLEK YÜKSEKOKULU açılırken,YÖK’E verilmek üzere hazırlanan RAPORLARDA EFLANİ NÜFUSU 3400 gibi yazılmış ve YÖK BU NÜFUSA BİLE RIZA GÖSTERMEMİŞTİ..
Buna rağmen Karabük Üniversitesi Senatosu’nun aldığı Meslek Yüksekokulu kararını,O Dönemin Rektörü Sayın BURHANETTİN UYSAL ısrarla,inatla YÖK’E onaylattırmayı başarmıştı.
Şimdi EFLANİ NÜFUSU 3400 değil 2200 YÖK NE DİYECEK BAKALIM.
Kaldı ki,YÜKSEKOKULU direk olarak YÖK ile ilgili..

15 Aralık 2016 Tarihli yazısı…

EFLANİ HAYVANCILIK YÜKSEK OKULU VE CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN “HAYVANCILIK SEKTÖRÜ..” DİREKTİFİ..
Birkaç kez daha yazdık,Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN “ET FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR..” diyerek,yapılan et ithalatı ile bunun önlenmesi yoluna gidildiğine dikkat çekti.
Adeta “HAYVANCILIK SEKTÖRÜ GELİŞTİRİLMELİ..” talimatını verdi.
Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu talimatı,öyle sanıyoruz ki,Karabük Üniversitesi tarafından ÇOK İYİ ve ÇOK YERİNDE algılandı ve Rektör Prof.Dr.Sayın REFİK POLAT,bu yörelerin hayvancılık alanında en fazla potansiyele sahip EFLANİ İlçesine HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU açılacak, dedi..
EFLANİ İlçesinde halen HAYVANSAL ÜRETİM ve YÖNETİM MESLEK YÜKSEKOKULU var ve biliyorsunuz MYO’LAR 2 yıllık,oysa ki Rektör Sayın REFİK POLAT’IN sözünü verdiği HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU 4 yıllık,FAKÜLTE AYARINDA bir Okul.
Burada et temel sorun EFLANİ NÜFUSUNUN geri gitmesinde..
Daha önce 3400 olan nüfus,ne yazık,2200 lere kadar geriledi..
Ancak YÜKSEKOKUL AÇILMASI bu engele takılmayabilir,Rektör Sayın PEFİK POLAT bu işin Sayın Cumhurbaşkanı’nın dolaylı talimatları ile HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE BİLİMSEL BİR ÇERÇEVE KAZANDIRMAK amacı ile gündeme geldiğini anlatır ve ısrarcı olursa,sorun rahat aşılabilir.
Ancak ; EFLANİ NÜFUSUNUN GERİ GİTMESİ AYRI BİR SORUN..
HAYVANCILIK YÜKSEKOKULU ile nüfus azalması da TERSİNE DÖNER ve AÇILACAK BU YÜKSEKOKULA,bir de HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ eklenebilirse,EFLANİ İlçesi çok kısa süre içinde toparlanır,büyür.
BU GELİŞMELERE,HERKESİN DESTEK VERMESİ GEREKİR ELBET..
Biz bunu yapmaya gayret ediyoruz..

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir