İstanbul’da Karabük Rüzgarı Esiyor…

feshane-karabuk-gunleri


İstanbul’da Karabük Rüzgârı Esiyor…
İlki geçtiğimiz yıl Ankara’da gerçekleştirilen ve büyük beğeni toplayan Karabük Tanıtım Günlerinin ikincisi İstanbul Feshane’de gerçekleştiriliyor.
Katılımın yoğun olduğu açılış törenine İçişleri Bakanı Efkan Ala, Vali Orhan Alimoğlu, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin Uysal, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Üyeleri katıldı.
Sunuculuğunu Seksenler dizisinden tanıdığımız Şoray Uzun’un yaptığı açılış töreni Karabük Üniversitesi Ana Mehteran Takımının gösterisi ile başladı.
Karabük ilimizin nüfusunun çok fazla olmamasına rağmen özgül ağırlığı olan güzel bir il olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Orhan Alimoğlu “Gelişen, canlı bir il olan Karabük’ü ülkemizin önemli bir penceresi olan İstanbul’da bir kere daha tanıtmak istedik. Karabük ilimizin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin bir kere daha görülmesini istedik. Karabük tarihi değerleri ve eserleri olan özellikle Safranbolu ilçemiz ile tanınan bir ilimiz. Ayrıca demir-çelik sektöründe adını duyuran Kardemir gibi önemli bir müesseseye sahip bir ilimiz. Hızla büyüyen, canlı bir üniversitemiz var. Kardemir Karabüksporumuz spor alanında elde ettiği başarılar ile tanıtımımıza büyük destek veriyor. Bizler de bunları daha da geliştirmenin gayreti içersindeyiz. Feshane’de düzenlediğimiz Karabük Tanıtım Günleri ile Karabük ilimizin tüm değerlerini katılımcılara takdim etmek istiyoruz. Bu tür etkinliklerin bir diğer önemli yanı da İstanbul’da yaşayan Karabük’lü hemşerilerimizle buluşma fırsatımızın olması. Feshane Karabük Tanıtım Günlerinin açılışında bizleri yalnız bırakmayan başta İçişleri Bakanımız Efkan Ala olmak üzere İstanbul Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum”dedi.
Açılış töreninde konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala “İstanbul bir yerin farkına varırsa, Türkiye oranın farkına varmış demektir. Safranbolu memleketimizin incisi. Aslında Safranbolu’nun tanıtıma ihtiyacı yok, tanınmak isteyenler Safranbolu’ya gelsin diyebilirsiniz. Bu tür etkinliklerin zannedildiğinden daha fazla etkisi oluyor, insanlar farkında oluyor, farkındalık oluşturuyor. Burayı gezen insanlar, güzel Safranbolu’yu, Karabük’ü bir kere daha gidelim, gezelim, görelim diyecektir. Bunun sağlanması bile başlı başına çok önemli. İnsanların birbirine gidip gelmesi ekonomik açıdan bir faaliyettir ama bizim değerlerimiz itibariyle bir berekettir. İkisini birleştiren faaliyetlerde güzel faaliyetlerdir” dedi.
Tanıtım günlerinin amacının vatandaşlarımıza köklerini unutturmamak olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin “Karabük’te dünyaya gelmiş ve bağı devam edenlerin, Karabük’te yaşamayıp İstanbul’da yaşayanlara, bu şehri unutmayın, bağınız olan Karabük’ü unutmayın, ecdadınızın mezarları olan yeri unutmayın. Karabük bir cumhuriyet kentidir. Karabük yüzölçümü itibariyle en fazla yeşile ve orman’a sahip bir ilimizdir, ağır sanayimiz olmasına rağmen bu özelliğimizi büyük bir titizlikle devam ettiriyoruz. Safranbolu Dünya Miras Kentleri listesinde haklı olarak yer almış bir tarih ve kültür kentidir. Safranbolu’yu gelecek kuşaklara bilinen tarihi ve kültürel özellikleri ile taşıma konusunda Karabük’lüler ve Safranbolu’lular olarak kararlıyız. Biraz sonra gezeceğimiz Safranbolu sokağı sizi gerçek Safranbolu’ya, eski çarşıya davet edecek” diye duygularını ifade eden Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin sözlerini Yunus Emre’nin Sevelim Sevilelim şiirinden “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” mısraları ile tamamladı.
Seksenler dizisini oyuncularının renk kattığı açılış töreni kurdele kesimi ile devam etti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Vali Orhan Alimoğlu, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci ve törene katılan protokol üyeleri ile birlikte Feshane Tanıtım Günlerinin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından stantları gezen heyet Karabük ve ilçelerimize ait tarihi ve kültürel zenginliklerimizi yakından görme fırsatı buldular. Daha sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Vali Konağı önüne konuşlandırılan dibekte keşkek dövdüler ve yöresel yemeklerin tadına baktılar.
Cuma günü de yoğun katılımın olduğu Feshane Karabük Tanıtım Günleri 28 Aralık Pazar gününe kadar açık olacak.

Kaynak: Karabük Valiliği

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Karabük günleri feshane

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir