Karabük 78 Yaşında!

karabuk-78-yasinda

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 78. Yıldönümü kutlanıyor.

Vali Orhan Alimoğlu tarafından tören komitesi adına Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan törene; Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı J.K.Albay Samit Tokmak, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, Kaymakamlar, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve üyeleri, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bundan tam 78 yıl önce temelleri atılan ve iki yıl gibi kısa bir sürede üretime başlayan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının, uzun yıllar ülkemizdeki endüstrileşme hareketinin öncüsü ve okulu olduğunu ifade eden KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz ”Karabük, Ulu önder Atatürk’ün ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için ortaya koyduğu sanayileşme hedefinin ilk merkezi, Karabük Demir Çelik Fabrikaları ise bu sanayileşme hedefinin ilk yapı taşlarından biridir.

Ne mutludur ki bugün, tüm Karabüklüler coşku ve heyecan içinde kuruluş yıldönümünü kutlayabilmekte, geleceğe daha bir umutla bakabilmektedir.

Bir Gazetemiz, 4 Nisan 1937 tarihindeki sayısında Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasını okurlarına duyururken kullandığı başlık dikkat çekicidir: “Ana endüstriye başladık. Memleket müdafaası bugünden sonra daha emin temellere istinat etmiş olacaktır.”

Görüldüğü gibi sanayileşme Cumhuriyetin kurulması ile birlikte en büyük hedeflerden biri olmuş, sanayileşmenin en önemli unsuru olarak da demir çelik sanayi ön plana çıkmıştır. Karabük’te temeli atılan bu fabrikalar, 78 yıl önce memleket müdafaasının temeli olarak görülmüştür.

Bugün ülkelerin kalkınmışlık düzeyinin tükettikleri çelik miktarı ile ölçüldüğü düşünülecek olursa, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının, ülkemiz sanayisindeki misyonu da daha iyi anlaşılacaktır.

Kömür ve cevherin alınteri ile çeliğe dönüştüğü bu fabrika, kimi zaman Adana ovalarında çimento, Konya bozkırlarında şeker fabrikası, kimi zamanda Fırat’ta köprü, Karakaya’da baraj olmuş, Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük ederek “Fabrikalar Yapan Fabrika” unvanını almıştır.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ülke sanayisine katkıları sadece tesis kurmakla kalmamış, burada yetişen teknik kadrolar, bilgi birikim ve tecrübelerini ülkenin dört bir yanına taşıyarak, ülkemizde nitelikli iş gücünün oluşmasını sağlamış ve bu özelliği nedeniyle Karabük Demir Çelik Fabrikaları aynı zamanda ülkemiz sanayisinin okulu da olmuştur.

Sayın Valim, Kıymetli Karabüklüler; Hedeflerimiz büyüktür. Üretimde hedeflerimiz var, ürün çeşitliliğinde ve kalitede hedeflerimiz var, iş sağlığı ve güvenliği ve çevre ile ilgili hedeflerimiz var, çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin, müşterilerimizin, hissedarlarımızın ve nihayetinde içinde yaşadığımız toplumun memnuniyetini sağlamaya yönelik hedeflerimiz var.

Kardemir, tüm sosyal paydaşlarının dengeli memnuniyetini esas alan bir yönetim anlayışı ile bu hedeflerin tümüne ulaşmak için emin adımlarla yürüyor.

Çıktığımız bu yolda, hep birlikte ve el ele, çok daha güzel şeyleri yaşayacağımıza, Kardemir’ in mevcut sinerjisinin mükemmelliğe ulaşma amacımıza katkıda bulunacağına olan inancımı belirtmek isterim.

78 yıllık köklü sanayi kültürümüz, yetkin insan kaynağımız, Karabük ve ülke sevdamız, inanıyorum ki bizi hedeflerimize ulaştıracaktır.

78. kuruluş yılımızı başarılarla kutlamaktan ve bu başarıları sizlerle ve tüm çalışanlarımızla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

Bugünlere gelirken başta yöre halkımız, çalışanlarımız, ülkemizin çok değerli yöneticileri, Karabük’ün mülki idarecileri, yönetim kurullarımız, çok büyük fedakârlıklarla hep yanımızda ve destekçilerimiz olmuştur. Bu destek ve fedakârlıklar, gelecek için de en büyük moral ve güven kaynağımızdır.

Hedefimiz Türk sanayisinin öncüsü olan Kardemir’i sektör içerisinde en üst seviyeye taşımaktır. Bunu, birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır.

Bu vesileyle Karabük’ün ve Kardemir’in 78. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, gelişmesine 78 yıldır emek verenlere bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”dedi.

KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde düzenlenen “KARDEMİR” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı J.K.Albay Samit Tokmak, Belediye Başkanı Rafet Vergili ve KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz tarafından verildi.

Atatürk Anıtında gerçekleştirilen çelenk sunum töreninin ardından Eczacı Hikmet Şeyhoğlu’nun katkılarıyla Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği tarafından düzenlenen “Geçmişten Günümüze” konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Kares AVM’de düzenlenen serginin açılış törenine Vali Orhan Alimoğlu ve eşi Rana Alimoğlu, Garnizon Komutanı J.K.Albay Samit Tokmak ve eşi, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat , İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever ve eşi, KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz ve davetliler katıldı

Kaynak: Karabük Valiliği

Karabük 78 Yaşında

Karabük 78 Yaşında

Karabük 78 Yaşında

Karabük 78 Yaşında

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir