İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M.Akif Ersoy’u Anma Günü Programı – 2018

Eflani’de 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Yapıldı

Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümü kapsamında İlçemiz İMKB Ç.P.A.Lisesinde program düzenlendi.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program,öğrencilerin hazırladıkları etkinliklerle devam etti.ilçe protokolünün,kompozisyon,şiir,resim ve İstiklal Marşını güzel okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize hediyelerini vermesiyle programa son verildi.


Kaymakamımız Sn. Sinan AŞCI’nın “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü” Mesajı

Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşımız, milletimizin vatan ve bayrak sevgisini, Türk Milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlık sevdasını vurgulayan destansı bir eserdir. Bu eser aynı zamanda tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belge niteliğindedir.

İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif ERSOY, İstiklâl Savaşında milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklâl Marşımız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmektedir. İstiklal Marşı bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.

Milli şairimiz şiirleri ile düşman işgali ve zulmü altındaki halka sabır, ümit ve cesaret aşılamaya çalışmış, camilerde vaazları ile halka hitap ederek, milli mücadeleye manevi güç katmıştır. Ordumuza ve milletimize seslenerek; umut, inanç ve milli şuur aşılayan, İstiklal Marşı ile tarihimizde silinmez bir yer edinmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Sinan AŞCI
EFLANİ KAYMAKAMI

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir