Yaşar Bulut; Köylerde Kömür Kokusu İstemiyoruz

Eflani Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Yaşar Bulut, yaptığı açıklama ile Eflani’deki orman çalışmalarına dikkat çekti.

TIRLARLA TAŞINAN OKSİJEN
Eflani sınırları içinde bulunan köylerimizde ormanlarımızı seyreltme adı altında, ilçemiz içinçok önemli ve değerli olan ormanlarımız tırlarla başka yerlere taşınıyor. Bu taşınma işlerinin, ilçemize hiçbir katkısının bulunmadığını hatta ilçemize, köylerimize ve köylülerimize zararlarının olduğunu da belirtmek isterim.
İnşaat sektörü ile uğraş veren esnafımız ve köylerde yaşayan, yakacak ihtiyacı için başvuruda bulunan vatandaşlarımız, bu orman emvali ile ilgili fiyat konusunda hayal kırıklığı yaşamaktadır. Köylerde ikamet eden, ormanlarını gözü gibi kollayan, yıllarca sınırları içerisindeki ormanlarını komşu köylülerine dahi kestirmeyen köylülerimizi, Köylerine hiç bir faydası olmadan ormanlarının eritilmesi ziyadesiyle huzursuz etmektedir.
ORMAN AĞAÇLARI İŞLEME ÜNİTESİ GEREK
Orman bakımından geniş bir coğrafyaya sahip olan Eflani’de neden BİR kereste işleme ünitesi, bir kereste fabrikası YOK! Ormanları kesilen köylülerimize, her yıl siterini 50-60 liradan verilirken, bu yıl 80 ile 90 lira olacağı haberi ise, köyde yaşayan vatandaşlarımızın ısınamayacağını gösteriyor. Zaten kışlık yakacak olarak, elde kalmış, satılamamış odunları vermeleri uygun bir durum değildir.
KÖYLÜ VATANDAŞLARIMIZA YARDIMCI OLUNMASI GEREK!
Mademki köylülerimizin oksijeni alınıyor, belki ücretsiz ya da en azından belirli bir oranda cüz’i bir rakama yakacak odunları verilebilmelidir. Gerekli olan şey, köylerimizin ormanlarının kesilmesi durumunda, kesimlerden ormanlarda kalan enazından yaş kesilmemesi şartıyla, köylülerimiz tarafından kışlık yakacakları odunları ormanlardan toplamaları için belirli bir süre verilmesi, tarla kenarlarını belirli bir oranda ekilen ekinlerine zarar veren yerlerin temizlenmesi İÇİN köylü halkımıza odun toplama yasağının kaldırılmasıdır.
KÖYLERDE KÖMÜR KOKUSUNU İSTEMİYORUZ
Aksi halde köylülerimiz, bu güzel ormanlara sahip olan köylerimizde çaresiz havayı kirleten, zehirlenme tehlikesi içerisinde kömür kokularıyla başbaşa kalacaklar.
Netice olarak; OKSİJENi yüksek köylerimizin havası bozulsun istemeyiz, kömür isi, dumanı ve kokusu, köylülerimizin nefes almakta zorluk çekmesine sebebiyet vermesin. Zaten kronik hastalık yaşayan şehrin sesinden gürültüsünden pis havasından kaçan yaşlılarımızın OKSİJENini tırlar taşımasın. Üstüne üstlük zorla yapılması sağlanan köy yolları, yine köylere hiçbir katkısı olmadığı halde, odun ve tomruk taşıyan tırlar yüzünden bozulmasın.
Ormanlarımız satılıyor, yeraltı ve yer üstü kaynaklarımız tükeniyor, ne kazanıyoruz/kazanacağız?

https://www.facebook.com/YasarrBulutt/posts/2717725501837323

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir