Eflani’de Başkanlardan Art Arda Açıklamalar Geldi

Son zamanlarda Eflani’de çok sık siyasi açıklamalar yapılmaya başlandı. İlçemizde sanki bir seçim dönemindeymiş gibi hemen hemen her hafta bir siyasi mesele konuşulur oldu. Eflani’de sürekli siyasi partilerin ilçe başkanlarından açıklamalar geliyor, Belediye Başkanı Ertuğrul’unda zaman zaman bu açıklamalara cevap vermesiyle, bir çok açıklama yapılıyor.

Özellikle CHP ilçe başkanlığına Ahmet Aytaç’ın seçilmesi ve Aytaç’ın da sürekli açıklamalarda bulunmasıyla Eflani’de siyaset gündemden hiç düşmüyor. Aytaç’ın ardından İyi Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Bulut açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Zaman zaman Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Erenoğlu ve Eflani’de teşkilatlanan Yeniden Refah Partisi’nin İlçe Başkanı Yaşar Bulut’unda açıklamalarıyla Eflani’de sanki bir seçim havası oluşuyor.

Tüm açıklamaları bir araya getirdiğimiz bu uzuun yazımızda İyi Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Bulut’un istihdam açıklaması sonrası Belediye Başkanı Ertuğrul’un cevabı ardından gene Bulut’un açıklamasını, ardından Ertuğrul’un açıklamasını, ardından gene Bulut’un açıklamasını bulacaksınız. Sonrasında Ahmet Aytaç’ın Kent Konseyi açıklaması ve Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Yaşar Bulut’un Eflani göletleriyle ilgili açıklamasını bulacaksınız. Bunların hepsi bu hafta yapılan açıklamalardır.

Halil İbrahim Bulut’un İlk Açıklaması;

“17 yıllık iktidar temsilcilerinin Eflani’mize sundukları sadece yol ve beton yığınlarından ibarettir.
Sayın iktidar temsilcilerine sormak istiyorum; yapmayı planladığınız yollarda, sıcak asfaltlarda, sosyal tesislerde, sanayi sitesinde, parklarda ve hatta kaz yetiştirme çiftliğinde kaç insanımızı istihdam etmeyi düşünüyorsunuz?

Yollar, sosyal tesisler, sanayi sitesi, parklar hatta kaz çiftliği yapılsın alkışlarız lakin kendilerinin bile inanmadığı icraatımsı janjanlı hamlelerle Eflani halkını kandırmaktan, oyalamaktan vazgeçsinler artık. Eflani’miz her geçen gün kan kaybetmektedir. Hükümetin tasarruf politikalarına çoğu kurumlarını kurban vermiş Eflani’mizi canlandırmanın tek yolu istihdama yönelik projeler üretmektir. İş alanları oluşturup nüfusu arttırmak, genç nüfusun umudu haline getirmekten geçmektedir.

Yapacağınız sosyal tesisler, parklar, yollar, halı sahalar bile nüfusun artması ile atıl olmaktan kurtulacaktır. Saygılarımla…

İYİ PARTİ EFLANİ İLÇE BAŞKANI
HALİL İBRAHİM BULUT

Eflani Belediye Başkanı Ertuğrul’un Cevabı;

İyi parti Eflani ilçe başkanı Halil İbrahim BULUT, işsizliği örnek gösterip “Eflani’nin ihtiyacı istihdam” demiş. Yapılan hizmet ve alt yapı yatırımlarını da “yol ve beton yığını” olarak nitelemiş dudak büküp değersizleştirmeye çalışmış. Yani 17 yılda sadece yol ve beton yığını yapmışız, “kendimizin bile inanmadığı icraatımsı janjanlı hamlelerle Eflani halkını kandırıp oyalıyormuşuz.” Yazık, yapılanları yok saymak, küçümsemek, değersizleştirmek size bir şey kazandırmaz. Bilakis bin bir güçlükle, emekle kıt imkanlarla Eflani ölçeğinde yapılan işleri takdir etmek, teşekkür etmek sizi yüceltir ve inandırıcı olmanızı sağlar. Bunları yapıyorsunuz teşekkür ederiz, birde işsizliğe çare arasanız mesela şöyle şöyle örnek projeler uygulamalar var, bizde bunları veya benzeri şu projeleri uygulayabiliriz deseniz, itibar görür ciddiye alınırsınız.

Peki sayın BULUT, sizin öneriniz nedir ? Projeleriniz, yapılması gerekenler bizim beceremediğimiz şeyler neler’ dir ? Uzaktan ahkam kesmek, muhalefet etmek kolay önemli olan iş üretmektir icraattır. Çaktığınız çiviyi sormuyorum, Eflani adına bir yere iliştirdiğiniz bir toplu iğne, çaktığınız bir raptiye gösterin bize. Hiç olmazsa, yalanda olsa, inanmasanız bile bir fikir ortaya koyun konuşalım, tartışalım, beraber hareket edelim. Örnek verin mesela, filanca belediye başkanı fabrika açmış, istihdam yaratmış, yüzlerce binlerce insana iş vermiş. İnsanlar, İstanbul Büyük Şehir belediyesinin fabrikalarında çalışmak için İstanbul’a göç ediyor deyin mesela. Sn. BULUT 2019 seçimlerinde belediye başkanı adayı olmuştunuz, o zaman proje sunmak ya aklınıza gelmedi, ya kendinizi anlatamadınız ya’ da vatandaşa güven veremediniz. Zira ittifak ortağınızın oyları size gelmediği gibi İYİ parti seçmeninin bile yarısı size oy vermedi, sondan birinci oldunuz. Boşver sen, kafa yorma bunlara muhalefet etmek hem kolay hem dayanılmaz zevkli. Atalarımız “bekar’a boşanmak kolay” demiş, siz muhalefete devam edin.

Ben hem bir vatandaş, hem iş insanı, hem de belediye başkanı olarak Eflani’de istihdam yaratmak adına herkesten fazla emek harcadım. 1997 yılında ETAB A.Ş.yi kurduk, kaşar peyniri ürettik, eğer Eflani halkı değerini bilip sahip çıksaydı 60 muhtarlıktan 10 ar kişi süt üretip satsa 600 kişiye istihdam sağlanmış olacaktı. 2009 yılında URŞAN tekstili getirdik yeteri kadar çalışan bulunamadığı için kapandı. BERCE AŞ yi yine biz getirdik ama sonuç yine hüsran. Bıkmadık vazgeçmedik şimdide “Kaz eğitim ve üretim çiftliği” projemizle halkımıza meslek edindirmek istiyoruz. Biz ilçe genelinde yeni bir sektör oluşsun derdindeyiz, siz çiftlikte kaç kişi çalışacak diyorsunuz. İstihdam yaratmak için proje lazım, ham madde lazım, alt yapı lazım, bilgi birikimi tecrübe lazım, yetişmiş iş gücü lazım, sermaye lazım, arsa lazım ve iş kolunun karlı, işin kolay, ücretin yüksek, mesainin kısa olması lazım, en önemlisi girişimci ve müteşebbis olması lazım. Çıkmadık candan umut kesilmez elbet bir gün bunlarda olacaktır. Sn. Halil İbrahim BULUT, yol ve beton yığını diyerek küçümsediğiniz yatırım ve hizmetleri gerçekleştirmek her belediye başkanının asli görevidir de her babayiğidin harcı değildir. 17 yıldır olduğu gibi Allah nasip ettiği müddetçe hizmetlerimiz yatırımlarımız azimle, şevkle ve heyecanla devam edecektir, kamuoyuna saygıyla duyurulur.
İbrahim ERTUĞRUL
Eflani Belediye Başkanı

Halil İbrahim Bulut’un Açıklaması;

Kibiriniz gözünüzü o kadar karartmış ki her söylenileni eleştiri sanıyorsunuz. Yaptığınız hiçbir şeyi küçümsemediğim gibi takdir ve teşekkür ile karşıladığım hizmetlerinizi alaya alır bir tavırla kaleme aldığınızı unuttunuz sanırım. Böylesine uzun soluklu, her güce sahip iktidardan alınan sadece beton ve yol hizmeti olmamalıydı. Bunu her okuyan anladı. Siz anlamak istemiyorsanız tercih sizin. Bunu üzülerek söylüyorum ki değersizleştirmek, yok saymak, küçümsemek, kutuplaştırmak sizin işiniz. İstihdam için örnek istemişsiniz. Hemen dibimizdeki Çaycuma Belediyesi’nin “ÇAYBEL” kurumsal şirketin istihdamlarını, üretimlerini gidin yerinde görün. Daha çok örnek sayarım ama araştırırsanız buradan çok şey çıkar. Ben uzaktan ahkam kesmiyorum, işim ekmeğim gereği böyle olmak zorunda. Eflani’nin her haline vakıfım; neleri vardı, neleri gitti, nelere ihtiyacı var?
Siz o kadar ben diyorsunuz ki size kimse bir şey soramaz. En basiti Gama’daki otel inşaatı için gelen Pakistanlı ekibi neden es geçtiniz? Dernekler ve Eflanili iş adamlarıyla hiç Eflani hakkında konuştunuz mu acaba? Sizin beceremediğiniz geldiğiniz yeri hatırlamak, vefalı olmak, size muhalefet edilmesini hazmetmek.
Çaktığınız çiviyi sormuyorum, Eflani adına iliştirdiğin bir toplu iğne çaktığın bir raptiye var mı diye soruyor aklınızca alay ediyor küçük düşürmeye çalışıyorsunuz. Ben siyasi geçmişi olan biri değilim. Hizmet merciinde de hiç bulunmadım. Ticari geçmişi olan biri de değilim. Pazar doruğundan köprübaşına kadar her kapıyı çalabilir her eli sıkabilirim. Goca Mustafa’nın torunu olarak gezebilmek çaktığım en büyük çividir desem siz bu değeri anlayamazsınız. Siz imkanlarınız doğrultusunda ticari girişimlerde bulundunuz ama şahsi ticaret Eflani için değil karıştırmayın lütfen.
Etap dediniz ,yürütemediniz, devrettiniz. BERCE dediniz, kuru gürültü… Duyduklarım doğruysa vatandaşımız da büyük sıkıntı yaşadı burada. Urşan dediniz, işveren düğün salonunu istemiş siz daha küçük yer verdiniz diye gittiğini duydum. İlk seçildiğiniz dönemde Ata tekstilin başvuru formlarını belediyeden dağıtmış epey bir şov yapmıştınız. Adam tanıdığınızdı sanırım kaçıp gitmişti. Yanınıza gelen işçilere ben böyle olacağını tahmin ediyordum diyerek mağdur işçilerle ilgilenmediniz bile hatırlayın.
2019 seçimlerinde proje sunmak aklınıza gelmedi mi diyorsunuz. Bakın siz proje diye sunduğunuz kulağa hoş gelen Citta Slow derken ben fabrika düzeyinde mermer atölyesi diyordum. Siz güneş enerji santrali derken ben huzurevi diyordum. Siz iş merkezi derken, ben üreten Eflani diyordum. Biz acemi halimizle bile sizden daha yararlı projeler sunduk Eflani halkına ama siyasetin gerçeği iktidar partisi kazandı siz değil. Hatırlar mısınız bir dönem MHP’den aday olmak istemiştiniz ve sizi yol arkadaşlarınız aday göstermemişti. Siz de Anavatan Partisinden aday olmuştunuz. O zaman kaçıncı oldunuz, kaç oy aldınız? Benim sonuncu olduğumu söyleyip alay ettiğinizi zannediyorsunuz. Şunu unutmayın siz iktidar partisi olmadan artık seçime bile giremezsiniz. Bunu böyle bilin. Benim kafam yorulsun, siz dert etmeyin. Siz vatandaşın, muhalefetin söylediklerinden ders çıkarın. Koltuğunuzu korumak adına sustuğunuz Eflani’nin kaybolan değerlerinin yerine elle tutulur işler yapın. Yaptıklarınız için insanlardan size padişahım çok yaşa demesini beklemeyin.
Saygılarımla…
İYİ PARTİ EFLANİ İLÇE BAŞKANI
HALİL İBRAHİM BULUT

Eruğrul’un Açıklaması;

“Sn. Halil İbrahim BULUT, kibir ve gururdan Allaha sığınırım, bu ifadenizi reddediyor hem Allaha hem de Eflani halkının vicdanına havale ediyorum. Daha iki gün öce ki beyanınızda kullandığınız ifadenin mürekkebi kurumadı. “ Yollar, sosyal tesisler, sanayi sitesi, parklar hatta kaz çiftliği yapılsın alkışlarız lakin kendilerinin bile inanmadığı icraatımsı janjanlı hamlelerle Eflani halkını kandırmaktan, oyalamaktan vazgeçsinler artık.” Bu cümlede kullandığınız icraatımsı ve janjanlı (ne demekse) deyimleri ne anlama geliyor? Bu yapılanları yapmak ve kamuoyunun bilgisine sunmak suç mu? Bu yapılanlar bir belediye başkanının asli, öncelikli görevi ve halkın talebini yerine getirmektir. Bunları küçümsemeğe kimsenin hakkı yoktur. Ben asli görevlerimi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bir yandan da Eflani’mizi kalkındırma geliştirme, büyütme, göçü durdurma hatta tersine çevirme derdi ile yanıyorum. Vatandaş olarak, İş insanı ve belediye başkanı olarak elimden geleni yaptım ve devam edeceğim. İstirhamım şudur, yalan ve iftira siyasetin dili olmamalıdır.
Çaycuma belediyesinin iştiraki Çaybel’i örnek göstermişsiniz Çaybel, alt yapı elemanları üreten bir belediye iştiraki, kendi ihtiyacı olan alt yapı elemanlarını üretiyor ve yakın belediyelere pazarlıyor. En büyük avantajı Bartın ırmağının yanında, çimento fabrikasının yakınında olması. Çalıştırdığı 10-15 kişi ile istihdam yaratmış mı oluyor ? Biz SOGEP (sosyal kalkınmayı geliştirme projesi) Kaz Üretim ve Eğitim Çiftliği kuralım insanlarımıza meslek kazandıralım diye gayret ediyoruz, üretimi genele ve kırsala yayalım istiyoruz, hedefimiz yüzlerce kişiye meslek edindirmek siz bunu küçümsüyorsunuz.
Ben istişareye hep önem verdim, her konuyu kamuoyu ile paylaştım siz siyasete yeni başladığınız için bunları bilmemeniz normal. Eleştiri elbette yapılacak muhalefet elbette olacak. İktidarda olan da bu eleştirilere cevap verme hakkını kullanacak. Sizin anlamadığınız yada anlamak istemediğiniz bu. Muhalefet eleştirilemez zannediyorsunuz, pekala muhalefete de muhalefet yapılır sizde buna alışmalısınız.
Bana yaptığınız haksız ve yakışıksız isnatlara rağmen, Sizin aileniz veya şahsınıza yönelik hiçbir eleştirim olmadı sadece ben geçmişten bu güne bazı girişimlerde bulundum siz ne yaptınız diye sordum. Herkesin şerefli bir geçmişi, ecdadı vardır. Sizin dedeniz rahmetli Goca Mustafa, Eflani’nin ve bizimde değerimizdir Allah Rahmet eylesin.
Bazı konuları bilmemeniz, eleştirileriniz normal ancak, çarpıtma ve iftira atarak karalamaya çalışmanız anormal ve yakışıksız.
Otel inşaatı ile ilgili ciddi ve resmi hiçbir talep gelmedi ayak üstü bir görüşme oldu, kendilerinden resmi bir talepte bulunmalarını istedim arayan olmadı.
Ata tekstille ilgili iddialarınız külliyen yalan ve iftira !
Urşan Tekstile yer tahsis ettik gerekirse düğün salonunu da veririz dedik, işçi bulamadıkları için bıraktılar. Kaldı ki Eflani’de 40 dönüm arsaları vardı yer sıkıntısı söz konusu değildi.
BERCE, çok büyük bir yatırım bunu da ilçemize biz kazandırdık, BERCE Tarım ve Hayvancılık konusunda ilçemize okul ve iyi bir model olmuş ve büyük katkılar sağlamıştır.
Devlet ve belediyeler artık işveren değildir, müteşebbise girişimciye yardımcı olur teşvik eder. Bu güne kadar olduğu gibi bundan böylede ilçemizin gelişip kalkınması için her türlü gayreti göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır”

Halil İbrahim Bulut’un Açıklaması;

Yalan ve iftira sadece siyasette değil hiçbir zaman üslup olmamalıdır. Bir avuç kaldığımız Eflâni’de ne ben ne siz ne de bir başkası kimseyi yalanla karalayamaz çünkü herkes birbirini tanıyor. Size ne yalan söyledim, hangi yalanla karalamaya çalıştım? Aksine şahsıma yaptıklarınız için teşekkürüm ve minnetim oldu da kinim ve küskünlüğüm olmadı. Abi demekten vazgeçmedim hiç. Şimdi üzerine basa basa diyorum ki siz kindar, kibirli ve kutuplaştırıcı birisiniz. Bunu sadece ben değil koltuğunuzun altına aldığınızı sandığınız yol arkadaşlarınız bile söylemektedir. Eflani halkının vicdanında da sınıfta kalırsınız, demedi demeyin. Bir kardeşiniz olarak lütfen kendinizi inceleyin derim. Beyan ettiğim ne varsa mürekkebi kurumuş olsa da her zaman yanındayım. Hatalı bir şeyim varsa üzerime düşeni yapmaya hazırım. Yine söylüyorum yapılanlar Eflanimiz için kazanılmış değerlerdir. Allah razı olsun görevinize olan sadakatiniz için. Lakin köy yolları dahil onar şeritli yollar da yapsanız, kaz değil deve kuşu çiftliği de kursanız, kat kat avmler de yapsanız Eflani boş boş. Kimse kalmadı. Bunlarla göçü geri getiremediğiniz gibi durdurmanız da mümkün değildir çünkü insan göçü yaşadıkça devlet tasarrufu adı altında kurum göçü de yaşıyoruz. Bakın dibimizdeki Pınarbaşı, Daday ilçeleri aldı başını gidiyor. Ele avuca gelir hizmetler sunuyor halkına. Pandemiye rağmen Pınarbaşı Kanyonları ve Ilıca Şelalesi ziyaretçi akınına uğramış. İlçe için çok büyük kazanım. İlçedeki idareciler, siyasetçiler ve halk bu alana yatırım yollarını, kolaylıklarını sunmuş. Ramada oteller zincirini ilçesine yatırım için ikna etmiş. Siz otel inşaatına başladınız, iskeleti çıkardınız sonu gelmedi. Gayet normal. Burası için ayağınıza Pakistanlı yatırımcı gelmiş, konuşmuşsunuz. Resmi başvuru olmadı diye peşini bıraktınız. Bu Pakistanlı şirket sizi İstanbul’a davet etti mi? Size Pakistanlı şirketi getiren hemşerimiz Burhan Tekin’i hiç arayıp sordunuz mu? Yine bu otel inşaatı için bizim de projelerimizin içinde olan huzurevi girişiminiz oldu, neden başaramadınız? Burayı huzurevi yapmayı düşünen iş adamına neden siz değil de Eflâni’de bir inşaat şirketi sahipleri gitti? Bir diğer komşumuz Daday ilçesi turizm, hayvancılık, süt ve süt ürünlerinde çok ciddi yatırımlara yönelmiş ve başarı elde etmiş. Kendisini tebrik etmemiz lazım. Komşularımız bu denli başarılı projelerle uğraşırken sizin K.S.S’niz, sizin Citta Slow’unuz, sizin iş merkeziniz, yollarınız balon kalıyor. Hani janjanlı ve icraatımsıyı anlamamıştınız ya, işte bunu anlatmaya çalışmıştım.
Diyorsunuz ki ben istişareyi severim. Daday büyüyor, Eflani küçülüyor diye yazan memleketimizin duayen gazetecisi Ahmet Gölbek beyefendiye demediğiniz kalmadı. Siz istişareyi size cevap vermeyenlerle yapıyorsunuz, bunu kabul edin.
ÇAYBEL gibi ne yapmayı denediniz? 10-15 kişilik istihdamını küçük görüyorsunuz.
Ata Tekstil ile ilgili olan iddialarımın hangisi yalan? İş alımlarını belediyeden yaptığınız mı? Adamın kaçtığı mı? Yanınıza gelip yardım isteyen mağdur işçilerle ilgilenmediğiniz mi?
Urşan Tekstil işçi bulamadı gitti diyorsunuz. Bugün kaymakamlıktaki 3 kişilik alım için kaç kişi müracaat etmiş bilginiz vardır diye düşünüyorum.
Berce’nin Eflani’ye katkılarını samimiyetimle merak ediyorum.
Devlet ve belediyeler işveren olmaktan çıktı diyorsunuz, iş alımları AKP ve teşkilatları yani sizlerin vasıtasıyla oluyor artık.Sizin onayınız olmadan kimse bir işe giremediği gibi mevcut çalışanlarda iki dudağınızın arasında. Yağlıca’daki depo için 2 satır yazı yazdım, muhalefet ettim diye abilerinize beni bile şikayet etmiştiniz, hatırlayın.
Son olarak şunu da belirtmek isterim ki benim İbrahim Abi’ye, ailesine herhangi bir eleştirim olmadı, olamaz da. Benim eleştirim Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul’a. Maddi güç ve hizmet merciinde bulunmak size nasip oldu ve siz de bir şeyler yaptınız. Allah bize de İYİ PARTİ iktidarıyla bu görevde bulunmayı nasip ederse size ve tüm Eflani halkına söz veriyorum benim 1 yılda yapacaklarımla siz 17 yılda yapamadıklarınızı göreceksiniz.
Saygılarımla…
İYİ PARTİ EFLANİ İLÇE BAŞKANI
HALİL İBRAHİM BULUT

Ahmet Aytaç’ın Kent Konseyi Açıklaması;

Çok Değerli Eflanililer Eflani de Kent konseyi Kurulmalı (Bir iş adamı veya Yüksek eğitim almış kişi) ve Sorunlar Ortak Akılla Çözülmeli. İlçemizde mutlaka kent konseyi Kurulmalı.(Ben değil biz olmalıyız) Toplumun her kesiminden memur, amir muhtar, esnaf, ve ve ilçenin ileri gelenleri yer alacağı bir kent konseyi kurulmalıdır. (varsa da faaliyete geçmeli) Kent konsey ilçenin sorunlarını eksikliklerini ilçeye yapılması gerekenleri hizmetler neler olabileceği konularda ortak akıl çerçevesinde çözülmelidir.
1, işsizlik ve Buna Bağlı Göç sorunu.
2.Eflani MYO öğrencilerine Yurt ihtiyacı giderilmesi.
3. Göletlerin Turizme kazandırılması.ve Pazar yerinin üstü kapanması için çalışma yapılması
4. Depolamalı Doğal gaz sistemi üzerinde çalışılması Eflani için.
5. Ziraat bankası ATM sinin getirilmesi Halkımız için
6. Eflani Kara Yollunun Sıcak Asfaltla Kaplanması.
7. Terminal ve Şehir içi otopark sıkıntısı
8. ilçemizde Kamuya ait binaların yeniden kazanılmasını sağlamak.
9. Dernekler ve işadamlarının vasıtası ile ilçemizin girişene Ovacık İlçesi gibi kemer yapılmasıdır.
Eflâni’de Bugüne Kadar Gerçek Anlamda Muhalefet Partisi Yoktu Bunu İlçenin Belediye Başkanı BRTV de söyledi (Kendi kendime Muhalefet yapıyorum dedi). Eflâni’ye Gerçek Anlamda Muhalefet Geldi Diye bilirim. Ben Değil Biz Olacağız. Sloganıyla Eflani ye Yeni Bir Hava Yaratık, Halkımız olumlu Köylünün, Çiftçinin, Esnafın, Vatandaşın Sesi Olduk. Bundan Sonrada Olmaya Devam Edeceğiz. Eflani’yi Hak Ettiği Yere Getirmeye Çalışacağız ve Getireceğiz Eflanililerin Yanındayız. Her şey çok Güzel olacak.
CHP Eflani İlçe Başkanı ve Yönetimi adına AHMET AYTAÇ

Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Yaşar Bulut’un Eflani Göletleriyle İlgili Açıklaması;

Eflani ilçemizde 1’i tamamlanmak üzere olan Gökgöz göletiyle beraber toplam gölet sayısı 4 olmuştur.
İlçemizin coğrafyası tabiat olarak, yaşanılabilir, doğa harikası bir yer olmakla beraber, bu doğa harikası kent elimizden kayıp gitmektedir.
Yeterince turist çekmiyoruz, göletlerimizi tarım sulamalarında yeterince aktif kullanamıyoruz, mermer, cam kumu( kuvars) gibi yeraltı kaynaklarımızın yeterince fayda göremiyoruz.
Rabbimizin bize bu imkanları vermesine rağmen, halen lehimize çevirememiş olmamız, bizim eksikliğimizdir. Her yıl 50,100, hatta 200lere varan nüfus azalması oluşmakta, ağaca atılmış bir çentik gibi günden güne eriyoruz ve zamanla yitip giden bir ilçe haline gelecek ilçemiz bu yönetim şekliyle. İllaki göç olduğundan değil sadece yitip giden hayatlar, vefatlar ile de eksiliyoruz. Çünkü Eflani’miz yaşlı ve emekli nüfusa sahip, bu nedenle gerektiği kadar tarımla ve hayvancılıkla uğraşabilecek veya gereken istihdam sağlanmaması sebebiyle genç nüfus oluşamamaktadır. Gençlerimiz de maliyetlerin yüksek olması nedeniyle topraklarına dönüp tarımla günlerini harcamak istemiyorlar.
Ekip biçilecek çok yer kıraç olmuş hatta ağaçlar boy vermeye başlamış. Bizim evvela köylerimizde tarımı ve hayvancılığı özendirecek, para kazanmalarını sağlayacak imkanları sunmamız gerekir. Sonra saten istihdam kendiliğinden oluşur göç vermek yerine göç almaya başlarız inşallah.
Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın bir sözü var, “Her şey hayalle başlar, bunun temelinde inanç yatar inanırsanız başarırsınız.” Eflani’de temsil noktasında olanların da dertlerinin EFLANİ olduğunu bu konuda kafa yorduklarını kötü bir niyet taşımadıklarını düşünüyorum.
Bu gerekçeyle beraber, Eflani’mizin Göletlerinin ilçemizin gözdesi olması gerektiğini ve bu göletlerde enerji oluşturmaya yönelik gerekli araştırmaların yapılmasını diliyorum. Bu kadar coğrafi güzelliğe sahip tabiat harikası göletlerimiz bize acaba enerji de sağlar mı? Eğer ki bu olumlu olur ve gerçekleşirse Eflani’mize katma değerli bir gelir getirebilir, tarıma katkısı olmakla beraber yeni istihdam sahaları oluşabilir kanaatindeyim. Göletlerimiz gerekli debiye sahip midir? gideğeni var mıdır? Türbin kurmaya elverişli midir? bu konuların Eflanimize gelir ve iş sahaları açısından irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir