2014 Dünya Karabük Yılı

Karabük 2014, Karabük Üniversitesi, Karabükspor, Kardemir, Brtv


2014 yılının geride kalan 8 ayında Karabük için çok önemli ve güzel gelişmelere şahit olduk. 2014 Karabük’ün yılı oldu desek yeri…
Bu gelişmeleri bir kaç başlıkta sıralarsak;
Kardemir Karabükspor, UEFA Avrupa Liginde ki başarılı performansıyla Karabük ismini dünyaya açtı. Karabük Üniversitesi bu yıl ki LYS yerleştirmeleri sonucu 40.000’nin üzerinde bir öğrenci sayısına ulaştı. Kardemir A.Ş. önemli yatırımlara imza attı. BRTV Türksat uydusundan yayına başlayarak Karabük’ü dünyanın dört bir köşesine ulaştırdı…

Kardemir Karabükspor
Karabükspor 2013-2014 sezonunu 50 puanla 7. sırada tamamladı. Bu sonuç Karabükspor’un lig tarihinde ki en başarılı sezonu oldu. Herkes bu kadarla kalıp yeni sezon da yeni başarılar beklerken birden UEFA’dan Karabükspor’a davet geldi. UEFA’nın TFF’ye 16 Haziran tarihinde gönderdiği yazıda Sivasspor ve Eskişehirspor’un cezalarının onaylanması durumunda Kardemir Karabükspor’un UEFA Avrupa Ligine 3. Eleme turundan itibaren katılabileceği ifade ediliyordu. (6. sıradaki Kasımpaşa Lisans alamamıştı) Nitekim Sivasspor ve Eskişehirspor’un cezaları kesinleşti ve Karabükspor tarihinde ilk kez Avrupa Ligine katıldı. Karabükspor 3. Eleme karşılaşmasında kendi evinde 0-0 berabere kaldığı Norveç’in Rosenborg takımını Norveç’te 1-1 berabere kalarak eledi. Herkes Karabükspor’un daha ilk maçta eleneceğini düşünüyordu. Nitekim Rövanş karşılaşması ülkemizde hiç bir televizyondan naklen yayınlanmadı. Tüm bunlara rağmen Karabükspor bir üst tura ismini yazdırdı ve Fransa’nın Saint-Etienne takımıyla eşleşti. Bu eşleşme sonucu gene büyük bir çoğunluk bu sefer elendi dedi. Evet gerçekten elendi ancak savaşarak, herkesin takdirini kazanarak elendi. Evinde ki maçta 1-0 yendiği ve ilk Avrupa galibiyeti aldığı karşılaşmanın rövanşında 90 dakika 1-0 Fransız ekibinin üstünlüğüyle tamamlandı ve uzatmalarda da gol olmayınca maç penaltılara gitti. Penaltılar sonucu 4-3 rakip takım galib geldi. Tüm Karabüklüler unutulmaz bir gece yaşadı. Evet Karabükspor elendi ancak yaşattığı heyecan ve gurur Karabük’e ve Türkiye’ye yetti.

Karabük Üniversitesi
2014 Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre Karabük Üniversitesi her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok tercih edilen üniversiteler arasına girdi. 32 bin olan öğrenci sayısı 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre 41 bine ulaştı. Türkiye’de ilklere imza atan Karabük Üniversitesi, Türkiye’nin ilk ve tek Tıp Mühendisliği, Raylı Sitemler Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ve bu yıl ilk defa öğrenci alan Türkiye’nin İlk ve Tek Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümleri yine tüm kontenjanlarını doldurarak %100 doluluk oranlarına sahip oldu. Dünyanın İlk ve Tek  Ay-Yıldızlı stadı da üniversitemiz içinde yer alıyor. Karabük üni. sadece eğitim alanında değil sosyal ve kültürel hayatta da etkili olmaya devam ediyor. Karabük Üniversitesi Dünya Üniversitesi Olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Kurulduktan çok kısa bir süre sonra “Diploma Eki” etiketiyle ödünlendirilmiştir. Ayrıca Karabük Üniversitesini diğer üniversitelerden ayıran bir özellik ise önlisans programları da dahil olmak üzere öğrencilere zorunlu 1 yıllık ingilizce hazırlık eğitimi veriyor olmasıdır. Ek bir bilgi olarak; bu yıl Karabük Üniversitesine 563 tercih sonucu 453 yabancı uyruklu öğrenci yerleşti.

Kardemir A.Ş.
Özelleşme sonrası hızla kendisini yenileyen Kardemir, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye ve bölge ülkeler arasında tek kuruluş haline geldi. Yapımı tamamlanarak işletmeye alınan Yeni Sinter Fabrikası, Yeni Kok Fabrikası, Yeni Enerji Santrali, Yeni Kireç Fabrikası, 3. Hava Ayrıştırma Tesisi ve Yeni Sürekli Döküm Tesisleri gibi yatırımlar ile büyümesini sürdüren Kardemir, 2014 yılının son çeyreğinde 5. Nolu yüksek fırın ve yeni oksijen konverterleri ile birlikte kapasitesini 3.000.000 ton/yıl hedefine ulaştırmayı planlıyor. 2015 Yılında 700.000 ton/yıl kapasiteli Türkiye’de tek, dünyada 4. olacak Çubuk ve Kangal Haddehanesini devreye almayı planlıyor. 2016 yılında ise 200.000 adet/yıl üretim kapasitesine sahip yük ve yolcu vagonu tekerleri ile lokomotif tekerleri üretecek Teker Fabrikasını devreye almayı planlıyor.

Karabük’ün Dünyaya Açılan Penceresi; BRTV
Yaklaşık 20 yıldır Karabük’te yayın yapan Karabük Bizim Radyo Televizyon Türksat 2A üzerinden yayına başlayarak bir ilke imza attı. Uzun yıllardır kendisini “Karabük’ün Dünya’ya açılan penceresi” olarak nitelendiren BRTV bu gelişmeyle tam anlamıyla bunu gerçekleştirmiş oldu. Bu gelişme yukarıda saydığımız ve sayamadığımız tüm gelişmeleri tamamlayan bir gelişme oldu. Çünkü Karabük’te ne kadar çok ve güzel gelişmeler yaşansada bunları Karabüklülere ve diğer vatandaşlara ulaştıramadıktan sonra hep bir şeyler eksik demektir. Haberleşme hususunda televizyonun ülkemizde ki ve medyada ki yeri çok önemli, BRTV’nin bu atılımıyla Karabük’ümüzde ki önemli bir eksiklikte giderilmiş oldu. BRTV yönetime bu özverili ve hatta riskli yatırımları için teşekkür ederiz.

Karabük’te ki gelişmeler bu kadar değil tabi Karabük TSO’nun 5 ana başlıkta ülke gündemine getirdiği yatırımlar var. Karabük Belediyesi’nin projeleri var. İlçelerimizde güzel gelişmeler yaşanıyor… Peki hiç olumsuzluk hiç sorun yok mu? Yukarıda saydığımız gelişmelere bakarsak bu kadar hızlı ve büyük gelişmelerin olduğu yerde bazen direkt olarak, bazen dolaylı olarak bu gelişmelerin etkilediği veya bunlardan tamamen bağımsız sıkıntı ve sorunlar olacaktır. İnşallah bu sıkıntılar da giderilecek ve Karabük bu hızlı gelişmesine önümüzde ki yıllarda devam edecektir.

Ramazan Çalışkan – Eflani Bilgi ve Haber Portalı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir