Karabük Havaalanı Eflani’ye Yapılabilir mi?

Değerli ziyaretçilerimiz Karabük’e bir havaalanı yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Karabük Havaalanı nereye yapılacak sorunun cevabı da netleşmeye başladı. Karabük Havaalanı Karabük Üniversitesi Bünyesinde Üniversiteye yakın bir alana yapılacak inşallah. Havaalanın yapımına 2015’te başlanılması planlanıyor. Bu konu ile ilgili iki bağlantıyı sizinle paylaşıyoruz;
Karabük Üniversitesine Havaalanı Açılacak (Rektörümüzün açıklaması video) | brtv.com.tr
Kahveci ve Saylar’dan Havaalanı Açıklaması | Bölgenin Sesi Gzt.

Yukarıdaki bağlantılara tıklayabilir yada geçen yıl bizim konu hakkında ki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz… Eflanim.Com
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2014, 14:26

karabuk-havaalani

İlk Önce Karabük’e Bir Havaalanı Yapılmalı mı?

Karabük Üniversitesi Öncülüğünde Karabük’e Bir Havaalanı Kazandırmak İçin Çalışmalar Yapılıyor Geçtiğimiz Günlerde Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Karabük Havaalanı Eflani’ye Yapılmalı Önerisiyle Konu Eflani Gündemine de Girmiş Oldu.

Havaalanı İçin En Önemli Gerekçe Yolcu! Karabük’e Havalimanı Yapılsa Yıllık Kaç Yolcu Çıkar?

Safranbolu’dan Başlayalım En Hareketli İlçemiz Bu Yıl Safranbolu’ya Kaç Turist Geldiği Hakkında Bilginiz var mı?

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, Safranbolu’da BU YILIN İLK 6 AYINDA; 21 bin 369’u yabancı, 97 bin 118’i yerli olmak üzere 118 bin 487 turist konakladı. Günübirlikçilerle Bu rakam 350.000 lere Çıkıyor… Buna Bartın Tarafına Gidecekleride Eklersek Sadece Bunlar Bir Havaalanı İçin Gerek Yolcuyu Karşılayacaktır.

Karabük Merkezde Yolcu Hareketini Oluşturabilecek En Önemli Unsur “Karabük Üniversitesi” Karabük Üniversitesinin Öğrenci Sayısı Hakkında Bilginiz Var mı?

Üniversitemizin  Geçen Yıl 22.000’den Fazla Öğrencisi Vardı, Bu Yıl Kayıtlar Daha Başlamadı Ancak 30.000’i Geçmesi İşten Bile Değil, Öğrenci Uçakla Seyehat Eder mi? Diyenler Olabilir Eder Eder Hemde En Çok Onlar Eder J Karabük Üniversitesi’nin Sivil Havacılık MYO’nu Unutmayalım Burada Okuyan Öğrencilerin Eğitimi İçin Bir Havalimanı Gerekmez mi?

Ayrıntı Gibi Görünse de Karabükspor’un Karşılaşmaları İçin Rakip Takım ve Taraftarlarıda Havaalanını Kullanacaktır…

Daha Karabük ve İlçelerinin Kendi Halkını Saymadık Bile… En Çok Göç Veren ve Gurbetçisi Olan Yerlerdeniz…

Bunun Yanında Türkiye’de En Son Açılan Kastamonu Havalimanı İle Birlikte 52 Aktif Havalimanı Var!

https://www.dhmi.gov.tr/ adresinden bu havalimanlarının yıllık yolcu sayısı istatistiklerine bir göz atabilirsiniz. Göreceksiniz ki yıllık 100.000’nin altında yolcu taşıyan 10larca Havalimanı var… 20.000-30.000 kişi için havaalanı yapılmışsa Karabük İçin Geç Bile Kalınmıştır.

Şimdi Karabük Havaalanı Eflani’ye Yapılabilir mi?

Bir Havaalanının Yapılabilmesi İçin Gerekli Olan Teknik Özellikler (Hava Boşlukları, Hava Trafiği vb.) Nedir Bilmiyorum, Biz Coğrafi Özellikleri İle Konuyu Ele Alıyoruz…

Bir kere Eflani, Karabük’e Uzak Algısını Yıkalım; Havaalanları Şehrin Göbeğine Yapılmaz, Kastamonu Havaalanı Kastamonu’ya 10 Km, Esenboğa Havalimanı Ankara Şehir Merkezine 28 Km Uzaklıktadır.

Bugün Eflani İle Karabük Arası 30-35 Dakikalık Mesafededir, Yapılacak Havaalanı Safranbolu-Eflani Arasında Olursa Bu Süre Daha da Azalacaktır, Ayrıca Havaalanı Yapılınca Daha Kısa Bir Yol veya Raylı Taşıma Yapılması Hiçte Zor Değil!

Türkiye’deki Havaalanlarının Pist Uzunlukları 1000 ila 4000 metre arasında değişmektedir. Bu kadar uzun düz bir arazi Eflani’de bulunabilir ve böylece havaalanı yapım maliyeti düşecektir.

Karabük Havaalanının Karabük Merkeze Yapılması Zor, Her Durumda Karabük’e En Az 10-15 Km Uzakta Olacaktır. Safranbolu’ya Yapılsa Safranbolu’nun Verimli Arazilerini Yazık Olacaktır. Bir Havaalanı 3-4 Km’lik Bir Alan Kaplıyor. Yenice Zaten Dağlık Bir Arazi Üzerinde, Ovacık’ın da Fazla Düz Olduğu Söylenemez. Eskipazar’ın; Bolu Yönüne Yakın Olması, Karabük-Kastamonu Güzergâhında Yer Alması ve Turistik Olarak Antik Kente Sahip Olması Bir Alternatif Oluşturabilir.

İşi Biraz İleri Götürmek ve Açık Konuşmak Gerekirse Zafer Havaalanı Gibi Karabük – Bolu – Çankırı İçin Ortak Bir Nokta Bile Düşünülebilir….

Sonuç Olarak;

1)      Karabük; Havaalanı Potansiyeline Sahiptir.

2)      İstenirse Bu Havaalanı Eflani’ye Yapılabilir.

Son Olarak; Bizlerin (Tüm Eflanililerin) Eflâni İçin Çabası Siyaset Üstü Bir Düzeydedir. Eflani İçin Yararlı Olacak Her Fikri  “A” Şahsından veya “B” Şahsından Geldiğine Bakmadan Değerlendiririz.

Bu yazının tüm hakları Eflanim.Net’e aittir. “www.eflanim.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. Lütfen Emek Hırsızlığı Yapmayalım. © 

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Eflani Haber Bilgi Portalı

Eflani Haber ve Bilgi Portalı, Profesyonel Bir Eflani Sevgisiyle Yönetilmektedir. Sitemizde Eflani İle Alakalı Bir Çok Bilgi ve Güncel Haberleri Bulabilirsiniz. Teşekkür Etmek İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.