Yağlıca Orman Deposu Kapatılıyor mu?

Yağlıca Orman Deposunun Kapatılmasının Planlandığı Yönündeki Haberler Üzerine Eflani CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları sert açıklamalar yaptı.

Eflani ilçemize; Safranbolu, Daday, Pınarbaşı, Araç ve Ulus İlçelerinin hangisi tarafından girerseniz girin sizleri ulu ormanlar karşılayacaktır. Eflani (Ef-Ko) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi geçen yıl “En Fazla Oduna Dayalı Orman Ürünleri Üreten Orman Köylerini Kalkındırma Kooperatifi” olmuştur. Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında yer alan  (Safranbolu Orman İşletme Şefliği, Sipahidağ Orman İşletme Şefliği, Soğanlıçay Orman İşletme Şefliği, Eflani Orman İşletme, İndere Orman İşletme Şefliği, Ovacuma Orman İşletme Şefliği, Uluyayla Orman İşletme Şefliği, Karakışla Orman İşletme Şefliği , Kırıklar Orman İşletme Şefliği , Ovaçalış Orman İşletme Şefliği, Bedil Orman İşletme Şefliği, Abakolu Orman İşletme Şefliği) orman işletme şefliklerinin çoğu Eflani’dedir.

Orman işletme bakımından Eflani’nin hakkının şeflik değil müdürlük olduğu uzun zamandır dile getirilen bir konudur. Eflani Belediye Başkanı Ertuğrul’da bu yıl temmuz ve kasım aylarında gerçekleştirdiği Ankara ziyaretlerinde bu konuyu gündeme getirmiştir. (Bakınız; TemmuzKasım ) Hâl böyle iken böyle bir iddianın gündeme gelmesi tüm Eflanilileri şaşırtmış ve üzmüştür.

Eflani CHP İlçe Başkanı Ahmet Aytaç tepkisini şöyle dile getirdi;

Eflani köylüsü bir metre kereste almaya Safranbolu’ya mı gidecek?
VAY EFLANİM. VAY. %78 oyun karşılığı bu mu? Eflani bunu hak ediyor mu? Orman deposunun tabelası bile sökülmüş durumda! 10 veya 15 gün önce EFKO Başkanı ve diğer Gökgöz köyü kooperatif başkanına bilgi verildiğini söylediler! Safranbolu’daki yetkililer depoyu tasıma kararını çıkarmışlar! duyumum böyle. VAY , EFLANİ VAY? OVACUMA Deposu duruyor? Müdürlük Kuruyor derken Yağlıca’daki Orman deposunu kaldırıyorlar! Eflani halkı yeter demesi gerekir. KURUMLARA DOKUNMAYIN ! Söz Eflani Muhtarlarımızın ve Haklımızın ( Ormanın yağlıca deposunda üç dönüm yeri var ) saygılarımla .
CHP Eflani ilçe Başkanı
Ahmet Aytaç

Bununla birlikte Eflani (Ef-Ko) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Vasfi Karagözoğlu ve Ali Aydemir gibi isimlerin bu karar kendilerine iletildiği andan itibaren ilgili tüm kurumlarla görüşmeye başladıkları, Zonguldak bölge müdürlüğüne kadar gittikleri, Zonguldak bölge müdürünün Eflani yağlıca deposuna kadar geldiği, tekrar burada da konunun dile getirildiği ve başkanların konuyla ilgi çalışmalarının devam ettiği gelen haberler arasında.

Eflani İYİ Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Bulut’ta bir çok konuyla birlikte bu konuya da değinen bir yazı paylaştı.

BİRŞEYLER DÜZELSİN ARTIK
Bartın dönüşümü Ovacuma üzerinden Kayaaltı mevkiinden yaptım. Akp iktidarı döneminde yetkililerden sakız isteseniz onlar size yapılacak yolunuz yok mu onu yapalım derler, koltuğunuzun altına lazım olacak büzleri ceplerinize kumu çakılı doldururlar kepçe, greyder, silindir, kamyon ne lazımsa katarlar peşinize gönderirler boş dönmezsiniz bu kadar kolaydır yol yapması bu iktidar için gelin görün ki bu grup köylerinin yolu hâlâ sarı malzeme serili çamur çukur kaderi olmuş bu bölgedeki insanların.
Şiddetli ve yoğun bir yağışta malzeme inanın akıp gidecek yazık günah yıllardır çakıl evresi aşılıp asfalta dönüştürülmedi. Ovacık, Eskipazar ve Yenicede köy yolları asfalta dönüştürülmüş bu hizmeti ilçelerine kazandıranları tebrik ve teşekkür etmek gerekir. Eflânimizin bu ilçelerden neyi eksik Eflânili kendine sormalı. Bizim derdimiz muhalefet yapmak değil sadece Eflânimizi çok daha iyi hizmetlere lâyık gördüğümüz için bu iktidar sayesinde bu iktidarın temsilcilerinin çok daha güzel hizmetleri Eflânimize kazandırabileceklerine inandığımız için dile getiriyoruz. Lütfen sayın iktidar temsilcileri silkelenin ve kendinize gelin, kendinize değil memleket için çalışın artık. Eflâninin betona değil istihdama ihtiyacı var, mevcut şartlarının modernize edilmesine ihtiyacı var,bölünmeye değil birleşmeye ihtiyacı var……
Bizlere kızıyorsunuz ama bakın ne dediniz neler oldu
-Terminal dediniz seçim sonrası gerek yok yolcu kapasitesi terminal gerektirmiyor dediniz.
-Pazaryerinin üzerini kapatacağız dediniz seçim sonrası pazarcı esnafı istemiyor dediniz.
-Mezbahaya tadilat yaptınız atıl vaziyette duruyor.
-Dere ıslahı dediniz 16 yıldır dere boyundan yürümediniz bile.
-Yüksek okula bölümler dediniz YÖK kararı ile reddedildi, pandemiden dolayı olan öğrenciler de yok zaten.
-Enerji tarlası dediniz mevzuata takıldı rafa kalktı.
-Turizm dediniz bir hamleniz bile olmadığı gibi otel inşaatına başladınız oda hâlâ yerinde sayıyor.
-Orman işletme müdürlüğü dediniz olmadı üstüne Yağlıcadaki orman deposunun Safranbolu’ya gideceğine dair fısıltılar başladı.
-Ama Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım CİTTA SLOW (sakin şehir) yolunda hızla ilerliyorsunuz tebrik mi edelim ağlanacak halimize gülelim mi?
İYİ PARTİ EFLÂNİ İLÇE BAŞKANI
HALİL İBRAHİM BULUT

Saadet Partisi Eflani İlçe Başkanı Ramazan Erenoğlu’da genel bir açıklama yaptı;

Eflani de her geçen gün nüfus hızla azalmaktadır. Bununla beraber bazı kamu kuruluşları ilçemizden el çektirilmektedir. Biz bu konuda AKP ilçe başkanlığı nın buna seyirci kalmasına anlam veremiyoruz. İlçemiz her geçen yıl hızla nüfus azalmaktadır. Bunun önünü biran evvel geçilmelidir peki bu nasıl olur ,ilimizin bir an evvel kırsal kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınması lazımdır çünkü Eflanimizin tarım ve hayvancılıktan başka çıkar yolu yoktur 18 yıldır başta olan AKP her seçimde devletin bütün imkanlarını ilçemize seferber edeceğiz sözleri havada kalmıştır .özellikle bu pandemi sürecinde esnafımız, servis minibüsçülerimiz, çiftçimiz ve halkımız mağdur olmuştur AKP ilçe başkanlığı bu mağduriyetlerin giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapmıştır.. Bizler her geçen gün Eflani’nin küçülmesi ne seyirci kalmak istemiyoruz. Eflani deki sivil toplum kuruluşları ve dernekler kalkınmaya öncelikli projeler ele alınmalıdır.
Saadet partisi Eflani ilçe başkanlığı

Konu Hakkında Görüşünüzü Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir