Eflani, Çalışlar Mahallesi

eflani-calislar-mahallesi

1- Çalışlar mahallesi; Eflani’nin güney-batısında 2.5 km uzaklıkta, Gama tepesine sırtını vermiş güzel bir mahalledir. Mahallenin güneyinde Yalacık/Arapoğlu mahallesi vardır. Eskiden muhtarlıkları Yalacık mahallesi ile beraber idi. Cenazelerini, namaz tepesi denilen yerde beraber kılarlar, Bayram ve derneklerini beraber yaparlarmış. Daha sonra muhtarlıkları ayrılmış.

2- 1963 yılına kadar Köy olan Çalışlar, Eflani ilçe olduğu (1953) ten 10 sene sonra Belediyenin mahalle ve sınırlarını genişletmesi ile 1963 yılında Belediyeye dahil olmuş. Belediyenin imkanlarından bu zamana kadar istifade etmiş. Yol elektrik,su kanalizasyon vb. Yol deyince bunun üzerinde biraz durmak gerekiyor;  Mahalle ile Eflani arasındaki yol yapım işi 1953 te başlıyor.( Yalacık-Arapoğlu-Eflani, Çalışlar-Eflani, Ediller-Kayadibi-Tabaklar-Eflani) İlk defa bu yollar Halk’ın gücü ile Kaldırım olarak yapılıyor. Yol yapımı sırasındaki Kaymakam (Necdet SÜMER Bey) Topal Osman denen zat’ın tahta ayağı ile yol yapım işine iştirak ettiğini ve 90 yaşını geçmiş ihtiyar bir Nene’nin çocukları ile beraber bu işe iştirak ettiğini görünce hissiyatına mağlup olarak ağlar. Daha sonra gelen Kaymakam (Burhan Cahit GÜNDÜZ-83 seçimlerinde ANAP’ dan Milletvekili-) Halkın bu coşkun yol yapımını görünce bizzat kendisi de kazma-kürek alıp çalışmış. Çelebiler-Eflani arasında henüz yol yokken bahsedilen güzergahlar Köy olmalarına rağmen halk gücü ile yola kavuşmuş. 1963 de Belediyeye girince o yolun hemen yakınından daha düzgün ve geniş yol açılmış.Daha sonra asfalt olan bu yol zamanla bozuldu. Şimdi ise biraz daha genişletilerek daha kullanışla hale getirilmeğe çalışılmış. Ama hala asfalt olamamanın dezavantajını yaşıyor. Yolu bakıma muhtaç.

1- Çalışlar Mahallesinin tarihi hakkında kesin bir bilgi yok. Ne zaman kurulmuş ve adı nereden geldiği bilinmiyor.Çalışlar; Anadolu’nun Türkleştirilmesi sırasında Orta Asya’dan gelen Bir Türk boyu olabilir. İlk defa Mahalle’nin tam güney istikametinde Dağ denen -Mahalle’nin dağı ve merası olarak kullanılan – yerde Çalışlar Yaylası mevkiinde göçebe olarak kurulmuş. Uzun zaman burada Yaylak hayatı yaşanmış daha sonra tam karşı istikametlerinde Yaylalarına nazır Gama Çam’ının güneyine yerleşmişler ve yerleşik düzene geçmişler.

Mahalle’nin İlk Köklü Aileleri:
KARAHACILAR (Has gil) [Osman ERGÜN, İsmail ERGİN, Mustafa ERGİN’ler] (Hemen hemen mahallenin merkezinde yerleşilmiş.
HACIMAHMUTLAR (Recep Usta Gil şimdi aileden fazla insan kalmamış.)
DERVİŞOĞULLARI; (Yşar Usta gil soyları devam ediyor.)
EBDÜSSELAMOĞULLARI; (Güngörler, Aydınlar , Özcanlar , Ulusoylar , Bilgiçler bu aileyi devam ettiren aileler.)
HALİMOĞULLARI ; (KÜTÜKTE SarıOsmanoğulları olarak biliniyor) [Değirmenci Mehmet gil ile Sungurlar bu ailenin devamı]
AYVAZOĞULLARI; (İmamgil ve Ayvazlar da bu aileyi devam ettiriyorlar)
SOFU GİL ; (Sofugil ve Hatip gil bu ailenin devamı)
CELİLOĞULLARI ; (Çilingir ve demirci manasına geliyor aynı isimle sülale devam ediyor.)
HACIMSIROĞULLARI ; (Mısır’dan memuriyetle gelmiş. İlk gelen isim olarak Abdullah Mülazim Efendi olarak biliniyor. Sarıağagil, Emin ağa gil, Uzun ağa gil (Eski İbrahim) Hetük gil ile de bu aile devam ediyor.)
HALİLOĞULLARI ; (Simitçi gil(devamı yok), Kahya gil (Celiloğlu Hasan ve çocukları bu evde ikamet ediyor-bununda devamı yok) , Keten ali gil (aile azda olsa devam ediyor)
HAS AĞA ; (Has gil azda olsa devam ediyor)
ALİ AĞA GİL ; (Tabaklar Mahallesinden Hanifoğullarından gelip girmişler.)
BÜZBÜZOĞULLARI;Numangil’in selefi. Ne zaman nereden geldikleri tam bilinemiyor. Bunların sülalereini “NUMANGİL VE KAYAGİL” devam ettiemektedir. Yani BÜZBÜZOĞULLARI’ iki haneye ayrılmış “NUMANGİL+ KAYAGİL” bu iki aileninde soyadı “ÖZTÜRK”
Aşağı mahallede yerleşenlerin aile kökleri hakkında kesin bilgi yok. Şu an yaşayanlar yazın gelip kışın Büyük şehirlere özellikle İstanbul’a gitmektedirler. Muhtar Hasan AYVAZ burada oturmaktadır. Ancak bunlar ayvaz oğullarından olup yukarı ki mahalleden inmişler. Rıza Aslan’ın evini alıp yerleşmişler.

2- Mahalle içinde tarihi kalıntı ; mahallenin mezarlığı hemen kuzey/doğuda şirin bir tepedir. Bu tepenin daha önce askerler tarafından gözetleme kulesi olarak kullanıldığı söylenmekte. Buranın tepesi Alman harbi yıllarında sığınak olarak kullanılmak amacıyla kazılmış.

3- Mahallenin içinde caminin kıblesinde bir türbe vardır. Daha önce ahşaptan yapılan türbe 1995 yılında Caminin yeniden inşasından sonra yeniden betonarme olarak yapılmıştır. İçinde 12 tane kabir vardır. Mahalle sakinleri buraya gözü gibi bakmakta, Uzak diyarlardan -özellikle yaz aylarında- ziyaretçi akımına uğramaktadır.

4- Çalışlar Mahallesinde Sanat ve Meslek Erbabı;
BAKKALİYE; (Necmettin Güngör’ler ilk defa akla gelir, Bunların bakkaliyesi Eflani daha Nahiye ikenken başlar. Yani dededen gelen bir tevarüstür.
DEMİRCİLİK; (Ketenalioğulları ve Celiloğulları bu işi demircilik olarak başlatmış sonra işi Nalbant’lığa çevirmişlerdir.)
SOBACILIK; (Yaşar GÜNEY ve GÜNGÖR’leri sobacı olarak görmek mümkün. GÜNGÖR’ler kalaycılık bile yapmışlar daha sonra bu mesleği KARABÜK’ te devam ettirmişlerdir.)
YAĞ’CILIK; (Tere yağı alıp satma; Yavuzoğlu, Kahyagil,Osmançavuş bu işi yapmış.)
TAŞIMACILIK; (Katır’lar ve Hayvanlarla yapılan nakliyecilik, Bunu da Sarıağa gil,Özcanlar,Güngör’ler, Ayvaz, Numangil bu iş yaptı.)
HIZARCI; (Tezgahta elle ağaç biçme işi; Hüseyin GÜNEY, Kara Kahya, Rasim Çavuş)
BERBER; (Cemalettin AYDIN’IN dedesi Mustafa Çavuş, Sarı ağa gilden Abdullah Efendi)
SAATÇİ;(Halit usta)
GIDA;(Ekmekçi Ali,Ayvazlar,Yeniler….)
KAYIKÇI;(Hacımısıroğlu, kara kahya,Gabaşgilin Ahmet ağa)
KIRTASİYE TOPTANCISI;(Nurettin Güngör)
AHÇI;(Osman Ergün)
EVTEZGAHI; (Her evde bir tezgh vardı; Cember,Peştamal,Peşkir, Kuşak,İçve dış çamaşırı dokunur çevre pazarlara gönderilirdi.)
İLİMADAMI;(Mustafa Sungur, Prof.Dr. Mevlüt Güngör, Porf.Dr. Oruç Bilgiç)
NALBURİYE; (Nalburiye deyince Soydanları görüyoruz. Daha önce sadece kum, çakıl,çimento ve taşımacılık yapan soydanlar şirket olduktan sonra işi geliştirdiler. Gene aynı mesleği paylaşan Celiloğullrından Ali Özdemir (merhum) oğlu Mehmet ÖZDEMİR’i görüyoruz)

5- Çalışlar Mahallesinde 45 civarında hane bulunmaktadır. Bunlarında Gurbette ayrıldıklarını düşünürsek bunun 3, 4 kata çıkacağını söylersek mübalağa etmiş olmayız. Kışın mahallede kalan 10 civarında hane var. Yaz aylarında bu sayı 25-30 a çıkıyor. Genellikle mahallenin halkı İstanbul’a göç etmiş. Burada birer iş kurmuşlar. Aşağı yukarı hepsinin de kendi işinin başında olduğunu biliyoruz. İstanbul’un yanında Karabük, İzmir, Çaycuma, Ankara dada mahalle halkından var.

6- Ramazan ve Kurban bayramı geldiğinde; arife günleri İkindi namazından sonra Ziyaret yapılır (Yani Mezarlığa gidilir burada genel bir Yasin okunur toplu dua edilir,sonrada herkes kendi yakın akrabalarının kabirlerine gider bildiği kadarıyla okurlar) Bayram günü ise KOLANGA adı verilen bayramlaşma olur. Yani mahallede oturanlar ikişer veya üçer hane taksim yapılır. Bu taksimata göre her bayram günü eşleşen haneler nöbetçi olur. Bu hanelere diğer hanelerde bulunanlar kendi aralarında gruplar oluşturarak gezerler. Birinde yemeği yiyen diğerlerinde çay,kahve içerek dolaşır. Bu akşama kadar devam eder. Bayram süresince bütün haneler bu şekilde gezilir. Düğünler genellikle manevî ağırlıklı olur. Mahallede ortak ihtiyaçlar ise genellikle gurbetteki iş erbabı tarafından karşılanır.

Kaynak: Mustafa Köse (Çalışlar İmam – Hatibi)

Muhtarlar;

2019 Yerel Seçimleri Muhtarı; Mehmet Soydan

Nüfus;

2018 Yılı; 52 Kişi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapın

Eflani Haber Bilgi Portalı

Sözde Değil, Gerçek Bir Eflani Sevdalısı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir